Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się być… mieszane. Co prawda, czerwcowy raport NFP okazał się być jednym z najgorszych odczytów od blisko dwóch lat, jednak stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spadła do 3,6% a patrząc na historię publikacji nie można również powiedzieć, iż 209 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym nie można powiedzieć, iż jest to słaby wynik.
Podwyżka stóp przez FED przesądzona
Ostatnie miesiące przyzwyczaiły nas do wysokich wartości raportu NFP a czerwcowa publikacja mogła delikatnie rozczarowywać. Niemniej jednak Fed zdaje się wciąż utrzymywać dotychczasowych kurs dążąc do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Ostatnim raportem, który może doprowadzić do ewentualnych zmian w tym cyklu podwyżek są dane o inflacji, które poznamy w tym tygodniu.
Teoretycznie, w perspektywie trzech miesięcy Stany Zjednoczone mogłyby znaleźć się w okolicach celu inflacyjnego – zwłaszcza, iż aktualnie inflacja PPI jest już poniżej poziomu 2%. Z drugiej jednak strony warto zauważyć, iż efekty bazy będą coraz mniejsze. Inflacja w IV kwartale zeszłego roku wynosiła średnio ok. 6%.
Oczekiwania rynku jasno wskazują na niemal pełną podwyżkę stóp procentowych Fed na koniec lipca. Rezerwa wydaje się być jednak zdeterminowana do przeprowadzenia dwóch podwyżek w tym roku. Jednak kolejne miesiące mogą przynieść (i prawdopodobnie przyniosą) zmianę sytuacji gospodarczej, dlatego nastawienie rynku i samego Fedu może ulec zmianie.
NBP myśli już o obniżkach stóp
Tymczasem prezes NBP, Adam Glapiński zapowiedział koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce. W jaki sposób wpłynie to na wycenę PLN?
Zapraszamy na spotkanie z ekonomistą XTB Michałem Stajniakiem, w którym skupi się na kluczowym temacie tego tygodnia, czyli sytuacji w USA i potencjalnej obniżce stóp w Polsce.
W dzisiejszym webinarze:
- Czy inflacja w USA spadnie?
- Co dalej z US500 i złotem?
- Co dalej z obniżkami w Polsce?
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu wojny, pandemii i kryzysu gospodarczego na globalną gospodarkę.
O prowadzącym
Michał Stajniak
Michał Stajniak – Analityk Rynków Surowcowych w XTB. Szczególny nacisk kładzie na powiązania pomiędzy zachowaniem cen surowców a walutami gospodarek silnie uzależnionych od eksportów towarów takich jak ropa, rudy żelaza, złoto, czy mleko w proszku. Jest autorem częstych komentarzy zestawiających indeksy cen surowców wraz z parami walutowymi, takimi jak AUDUSD, NZDUSD, USDCAD, USDNOK, czy EURNOK. Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN24 BIS, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna. Jest praktykiem rynku akcyjnego oraz rynku pochodnego. W swoim podejściu ceni przede wszystkim analizę fundamentalną, ale często posługuje się poziomami Fibonacciego w celu wyznaczenia stref popytu i podaży potrzebnych w strategii Price Action. Absolwent kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.