Kiedy wykonać zabieg T2 w zbożach?

5 miesięcy temu

Pierwszy zabieg fungicydowy zabezpieczył zboża we wczesnych fazach wzrostu przed chorobami podstawy źdźbła oraz dolnych liści. Teraz nadszedł czas na intensywną ochronę aparatu asymilacyjnego – liści flagowego i podflagowych. Taką właśnie rolę pełni zabieg T2 w zbożach.

Liść flagowy i podflagowy odpowiadają za prawie 60% plonu, są bowiem głównymi organami zbóż biorącymi udział w fotosyntezie. Jej prawidłowy przebieg gwarantuje wykorzystanie potencjału plonotwórczego roślin. A tylko zabieg T2 w zbożach zabezpiecza rozwijające się liście przed najgroźniejszymi patogenami grzybowymi. Dlatego tak istotny jest zarówno termin zabiegu jak i zastosowany fungicyd.

Jakie choroby grzybowe zwalcza zabieg T2 w zbożach?

Łagodna i ciepła zima nie ograniczyła presji patogenów. Wiosenna aura w lutym i marcu sprzyjała wegetacji. Temperatura, przekraczająca w ciągu dnia 15°C i wysoka wilgotność stworzyły niemal idealne warunki dla rozwoju chorób grzybowych. A te z kolei są przyczyną znacznych strat w plonie. Dlatego tylko ochrona fungicydowa, czyli zabieg T2 w zbożach, pozwala na ochronę plonu. Jakie więc choroby stanowią aktualnie największe zagrożenie i na jakie objawy zwrócić uwagę?

Choroby liści mogą znacząco uszczuplić plon, dlatego warto postawić na sprawdzone rozwiązanie fungicydowe.

fot. Katarzyna Kupczak

  • Septorioza liści
    Plamy na liściach pojawiają się choćby na siewkach, prowadzą do nekrozy i obumierania liści. Najczęściej w uprawie pszenicy i pszenżyta.
  • Rdza brunatna
    Uredinia – rdzawobrązowe skupienia zarodników ograniczają powierzchnię fotosyntetyczną. Główne porażenie ma miejsce po fazie strzelania w źdźbło.
  • Plamistość siatkowa
    Podłużne, brązowe plamy o siatkowatej strukturze pojawiają się na liściach we wszystkich fazach wzrostu roślin. Stopniowo przechodzą w nekrozy, a liście obumierają. Występuje głównie w jęczmieniu.
  • Rynchosporioza
    Martwicze plamy na liściach prowadzą do ich przedwczesnego obumierania. Choroba znacznie obniża MTZ.
  • Brunatna plamistość liści (DTR)
    Brunatne plamy o owalnym lub nieregularnym kształcie prowadzą do zamierania i opadania liści.
  • Mączniak prawdziwy zbóż i traw
    Mączysty nalot na liściach – poczynając od najstarszych, pojawia się już jesienią.

Kiedy wykonać zabieg T2 w zbożach?

Profilaktyka jest podstawą ochrony plonu. Dlatego warto, aby zabieg T2 w zbożach miał charakter zapobiegawczy, ewentualnie wczesno-interwencyjny. Ochronne działanie fungicydów użytych do zabiegu T1 ograniczone jest zwykle do ok. 3 tygodni od aplikacji. Po tym czasie należy wykonać zabieg T2 w zbożach. Równie ważne jak termin oprysku, jest użycie fungicydu gwarantującego ponadprzeciętną skuteczność w zwalczaniu chorób zbóż. W tej materii nie warto eksperymentować. Szczególnie gdy warunki do rozwoju patogenów są tak sprzyjające jak w tym sezonie.

Co na zabieg T2 w pszenicy wybrać?

Zabieg T2 w pszenicy i innych zbożach warto wykonać w oparciu o pewne i skuteczne rozwiązania, przy użyciu fungicydów o szerokim spektrum zwalczania. Bezkompromisowe podejście do wyboru fungicydu na T2 w zbożach, zwraca się w wysokości plonu.

Właśnie takim środkiem jest Priaxor®. Dzięki dwóm substancjom czynnym efektywnie eliminuje najgroźniejsze patogeny grzybowe zbóż (wymienione powyżej). F500 działa translaminarnie, a Xemium® – systemicznie i poprawia kondycję zbóż. Xemium – wykazuje nadzwyczajną mobilność, niczym kameleon dopasowuję molekułę do środowiska: rozpuszcza się albo w wodzie, albo w tłuszczach; działa w każdym etapie rozwoju grzyba, w efekcie substancja jest bardzo gwałtownie pobierana a infekcja niezwłocznie zahamowana. Obie substancje gwałtownie przenikają do tkanek, są więc niewrażliwe na czynniki zewnętrzne, np. opady deszczu.

Szerokie okno aplikacji sprawia, iż fungicyd Priaxor® jest doskonałym rozwiązaniem w każdym terminie zarejestrowanym w wielu gatunkach zbóż. Środek Priaxor® rekomendowany jest do stosowania od pełni krzewienia do końca kwitnienia (BBCH 25–69) w dawce 0,75 w pszenicy i jęczmieniu ozimym i jarym, pszenżycie ozimym i życie ozimym.

Skuteczność Priaxor® potwierdzona badaniami AHDB

Wyniki badań przeprowadzonych już w latach 2015–2018 przez AHDB, niezależną brytyjską organizację skupiającą rolników i branżę agro, potwierdziły wysoką skuteczność fungicydu Priaxor®. W zabiegu T2 w jęczmieniu ozimym doskonale zabezpiecza przed rynchosporiozą i plamistością siatkową liści.


Zobacz też: Priaxor®– opinie rolników


Idź do oryginalnego materiału