Kiedy zostanie zatwierdzony Solana ETF? Zapytaliśmy eksperta

5 miesięcy temu

Ostatnio giganci z branży zarządzania aktywami ze Stanów Zjednoczonych, Van Eck i 21Shares złożyły pionierskie i odważne wnioski o utworzenie funduszy giełdowych z kryptowalutą Solana (SOL) jako aktywem bazowym („Solana ETF”), co wywołało falę spekulacji na temat możliwości zatwierdzenia kolejnego kryptowalutowego ETF-u przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Czy i kiedy taka zgoda będzie miała miejsce? Gracy Chen, dyrektorka generalna giełdy kryptowalut Bitget, podzieliła się w rozmowie z nami swoimi spostrzeżeniami na ten temat.

Długa lista wymagań regulatora rynku w zakresie funduszy ETF

Chen podkreśla, iż podczas analizy spotowych funduszy ETF na kryptowaluty SEC musi rozważyć kilka kluczowych aspektów. „Przede wszystkim Komisja musi ocenić płynność aktywa oraz ryzyko manipulacji rynkowych. Kryptowaluty o wyższej płynności, takie jak Bitcoin i Ethereum, mają większe wolumeny rynkowe oraz handlowe, co ogranicza ryzyko tych ostatnich. Organy regulacyjne muszą mieć pewność, iż rynek jest regulowany, transparentny i dysponuje odpowiednimi środkami zapobiegającymi manipulacjom” – wyjaśnia.

Dyrektorka Bitget wskazuje również na infrastrukturę rynku jako kolejny najważniejszy czynnik. „Infrastruktura rynku obejmuje bezpieczeństwo giełd, transparentność mechanizmów handlowych i ogólną jego dojrzałość. Te elementy są niezbędne, aby zyskać zaufanie regulatorów” – dodaje.

Nie bez znaczenia są także tzw. rozwiązania powiernicze służące do przechowywania aktywów cyfrowych. „Kryptowalutowe rozwiązania powiernicze muszą być bezpieczne i niezawodne, aby aktywa inwestorów mogły być bezpiecznie przechowywane i chronione przed atakami hakerskimi i innymi zagrożeniami bezpieczeństwa” – mówi Chen.

Na koniec pozostaje też kwestia ogólnej zgodności z regulacjami i obowiązującym prawem. „Emitenci funduszy ETF muszą spełniać różne regulacje prawne, w tym przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i weryfikacji klienta (KYC), aby zapobiegać nielegalnym działaniom i chronić inwestorów” – podkreśla.

Solana (SOL) stoi przed szansą dekady, ale trochę niedomaga

Pomimo rosnącej popularności SOL, kryptowaluta ta przez cały czas boryka się z kilkoma istotnymi problemami. Gracy Chen wymienia tu przede wszystkim kwestie stabilności i bezpieczeństwa sieci Solana. „Od momentu uruchomienia, sieć Solana niemal co roku odnotowywała awarie. Ostatnia awaria miała miejsce 6 lutego tego roku z powodu usterki programu ładującego i trwała prawie pięć godzin. W przypadku blockchainu o wysokim wskaźniku transakcji na sekundę (TPS), taki przestój może znacząco wpłynąć na skalę danych oczekujących na zapisanie” – mówi dyrektorka Bitget.

Historyczne awarie ekosystemu Solana, źródło: Solana Status

Innym wyzwaniem jest nadchodzące wielkoskalowe odblokowanie tokenów SOL przez FTX, planowane na marzec 2025 roku. „Odblokowanie 8,29 miliona tokenów, co odpowiada wartości około 1,4 miliarda dolarów, może wpłynąć na stabilność cen tokena SOL” – zauważa Chen.

Wykres kryptowaluty Solana, kurs SOL/USD, źródło: Coingecko

Kolejnym problem jest fakt centralizacji węzłów walidacji. „Obecnie około 37% z 5440 węzłów walidacji Solany znajduje się w Stanach Zjednoczonych, co stwarza pewne ryzyko związane z centralizacją. jeżeli amerykańskie organy regulacyjne podejmą niekorzystne działania wobec Solany, może to znacząco wpłynąć na sieć Solana i cenę jej tokenów” – wyjaśnia dyrektorka Bitget.

„Wen Solana ETF”

Biorąc pod uwagę te aspekty, Gracy Chen uważa, iż pomijając kwestie polityczne, prawdopodobieństwo zatwierdzenia wniosku ETF na SOL jest niskie. Inne kryptowaluty, takie jak DOGE i SHIB, cechują się stosunkowo niewielką kapitalizacją rynkową i są narażone na znaczną zmienność cen oraz potencjalne ryzyko manipulacji rynkowych. „Dlatego uważam, iż wprowadzenie przez Stany Zjednoczone innych kryptowalutowych ETF-ów w 2024 r. jest mało prawdopodobne” – podsumowuje Gracy Chen.

Idź do oryginalnego materiału