Kim była Ada Lovelace, patronka kryptowaluty Cardano?

1 rok temu

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet dla wszystkich czytelniczek BitHub.pl! Czy wiedzieliście, iż patronami topowej kryptowaluty Cardano ($ADA) są dwie europejskie postacie historyczne? Są to włoski matematyk i wszechstronny uczony renesansu Girolamo Cardano oraz brytyjska matematyczka i pierwsza programistka, Ada Lovelace. Przybliżymy Wam dzisiaj biografię tej niezwykle utalentowanej kobiety.

Ada Lovelace, patronka kryptowaluty Cardano

Augusta Ada King, hrabina Lovelace była brytyjską matematyczką i pisarką, urodzoną w 1815 roku w Londynie. Przeszła do historii przede wszystkim jako pierwsza programistka, która współpracowała z Charles’em Babbagem, twórcą „maszyny analitycznej” – projektu bardzo wczesnego, mechanicznego komputera.

Ada Lovelace urodziła się jako Ada Byron, jedyna ślubna córka słynnego poety Lorda George’a Byrona i jego żony Annabelli Milbanke. Jej rodzice rozstali się gdy Ada miała zaledwie pięć tygodni, ojciec zaś zmarł kilka lat później.

Ada Lovelace, the first programmer, was the daughter of Lord Byron, the famous English poet. pic.twitter.com/9hXyZf1aMX

— World of Engineering (@engineers_feed) March 5, 2023

Matka Ady była zdeterminowana aby zapewnić córce wykształcenie i rozwój intelektualny, co nie było wówczas powszechne u kobiet. Uważała też, iż córka powinna zająć się naukami ścisłymi zamiast poezją, jako iż uważała, iż zajęcie jej ojca doprowadziło go ostatecznie do szaleństwa. Ada studiowała więc matematykę i nauki przyrodnicze, co okazało się dla niej później niezwykle ważne, ponieważ umożliwiło jej na rozwinięcie wrodzonych umiejętności analitycznego myślenia. Otrzymała też od matki dostęp do najlepszych ówczesnych nauczycieli.

Ada Lovelace i wynalazca Charles Babbage spotkali się na przyjęciu w Londynie w 1833 roku, gdzie nasza siedemnastoletnia wtedy bohaterka zainteresowała się projektem jego maszyny analitycznej. Ada zrozumiała wtedy, iż wynalazek Babbage’a może zostać wykorzystany do obliczeń matematycznych, a choćby do tworzenia muzyki lub grafiki.

Zawarta wtedy znajomość między Lovelace a Babbagem przetrwała kolejne dwadzieścia lat. Lovelace pracowała później nad tłumaczeniami dotyczącymi maszyny wynalazcy. Napisała wtedy przy okazji całą serię notatek zawierających algorytmy, w których wyjaśniała, jak taki komputer mógłby być używany do obliczeń i zaawansowanego przetwarzania informacji. Notatki te są uważane w tej chwili za jedne z najwcześniejszych przykładów programowania, a Ada Lovelace jest często nazywana „matką programowania” lub „pierwszą programistką”. Zawarła też w tym czasie związek małżeński z Williamem Kingiem, hrabią Lovelace, po którym przejęła nazwisko i tytuł.

15 października, czyli „Dzień Ady Lovelace”

Ada Lovelace jest uważana za jedną z najważniejszych postaci w historii informatyki, a jej wkład w rozwój tej dziedziny jest nieoceniony. Jednak jej życie i osiągnięcia nie były wyłącznie związane z matematyką i informatyką, ale też z innymi dziedzinami:Ada oddawała się bowiem pisaniu. Stworzyła wiele artykułów i esejów na tematy matematyczne, naukowe i filozoficzne. Przyjaźniła się z wieloma intelektualistami i naukowcami swoich czasów, nie tylko ze swoim głównym mentorem.

Niestety, maszyna analityczna nigdy nie została zbudowana w całości w czasach Babbage’a. Na szczęście jej projekt zainspirował późniejszych geniuszy technologii informatycznej, takich jak inny słynny brytyjski matematyk, Alan Turing. Dzisiaj Ada Lovelace jest uważana za jedną z najważniejszych postaci w historii informatyki, a jej osiągnięcia i wkład w tę dziedzinę są doceniane na całym świecie.

Ada Lovelace zmarła w 1852 roku w wieku 36 lat. W 2009 roku w Stanach Zjednoczonych ustanowiono na jej cześć „Dzień Ady Lovelace”, który obchodzony jest corocznie 15 października.

Czym jest Cardano i dlaczego wybrano akurat takiego patrona?

Cardano to zaawansowany technologicznie przykład kryptowaluty i platformy blockchain, która została stworzona przez Charlesa Hoskinsona, współzałożyciela Ethereum. Rozwijana jest z myślą o zdecentralizowanym środowisku umożliwiającym przetwarzanie transakcji oraz tworzenie aplikacji opartych na technologii blockchain. Cardano ma na celu stworzenie bardziej skalowalnej, bezpiecznej i zdecentralizowanej sieci blockchain niż istniejące na rynku rozwiązania.

Cardano is an open platform that seeks to provide economic identity to the billions who lack it by providing decentralized applications to manage identity, value and governance

— Charles Hoskinson (@IOHK_Charles) August 2, 2020

Jednym z największych atutów Cardano jest to, iż rozwój kryptowaluty oparty jest bardzo mocno na podejściu naukowym. Zespół Cardano składa się z doświadczonych badaczy i inżynierów, którzy stale pracują nad rozwijaniem platformy i wdrażaniem nowych funkcjonalności. Charakter, system wartości i priorytety sieci najprawdopodobniej zdecydowały o obraniu sobie za patrona matematyczki i programistki Ady Lovelace.

Idź do oryginalnego materiału