Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet dla wszystkich czytelniczek BitHub.pl! Czy wiedzieliście, iż patronami topowej kryptowaluty Cardano ($ADA) są dwie europejskie postacie historyczne? Są to włoski matematyk i wszechstronny uczony renesansu Girolamo Cardano oraz brytyjska matematyczka i pierwsza programistka, Ada Lovelace. Przybliżymy Wam dzisiaj biografię tej niezwykle utalentowanej kobiety.
Ada Lovelace, patronka kryptowaluty Cardano
Augusta Ada King, hrabina Lovelace była brytyjską matematyczką i pisarką, urodzoną w 1815 roku w Londynie. Przeszła do historii przede wszystkim jako pierwsza programistka, która współpracowała z Charles’em Babbagem, twórcą „maszyny analitycznej” – projektu bardzo wczesnego, mechanicznego komputera.
Ada Lovelace urodziła się jako Ada Byron, jedyna ślubna córka słynnego poety Lorda George’a Byrona i jego żony Annabelli Milbanke. Jej rodzice rozstali się gdy Ada miała zaledwie pięć tygodni, ojciec zaś zmarł kilka lat później.
Matka Ady była zdeterminowana aby zapewnić córce wykształcenie i rozwój intelektualny, co nie było wówczas powszechne u kobiet. Uważała też, iż córka powinna zająć się naukami ścisłymi zamiast poezją, jako iż uważała, iż zajęcie jej ojca doprowadziło go ostatecznie do szaleństwa. Ada studiowała więc matematykę i nauki przyrodnicze, co okazało się dla niej później niezwykle ważne, ponieważ umożliwiło jej na rozwinięcie wrodzonych umiejętności analitycznego myślenia. Otrzymała też od matki dostęp do najlepszych ówczesnych nauczycieli.
Ada Lovelace i wynalazca Charles Babbage spotkali się na przyjęciu w Londynie w 1833 roku, gdzie nasza siedemnastoletnia wtedy bohaterka zainteresowała się projektem jego maszyny analitycznej. Ada zrozumiała wtedy, iż wynalazek Babbage’a może zostać wykorzystany do obliczeń matematycznych, a choćby do tworzenia muzyki lub grafiki.
Zawarta wtedy znajomość między Lovelace a Babbagem przetrwała kolejne dwadzieścia lat. Lovelace pracowała później nad tłumaczeniami dotyczącymi maszyny wynalazcy. Napisała wtedy przy okazji całą serię notatek zawierających algorytmy, w których wyjaśniała, jak taki komputer mógłby być używany do obliczeń i zaawansowanego przetwarzania informacji. Notatki te są uważane w tej chwili za jedne z najwcześniejszych przykładów programowania, a Ada Lovelace jest często nazywana „matką programowania” lub „pierwszą programistką”. Zawarła też w tym czasie związek małżeński z Williamem Kingiem, hrabią Lovelace, po którym przejęła nazwisko i tytuł.
15 października, czyli „Dzień Ady Lovelace”
Ada Lovelace jest uważana za jedną z najważniejszych postaci w historii informatyki, a jej wkład w rozwój tej dziedziny jest nieoceniony. Jednak jej życie i osiągnięcia nie były wyłącznie związane z matematyką i informatyką, ale też z innymi dziedzinami:Ada oddawała się bowiem pisaniu. Stworzyła wiele artykułów i esejów na tematy matematyczne, naukowe i filozoficzne. Przyjaźniła się z wieloma intelektualistami i naukowcami swoich czasów, nie tylko ze swoim głównym mentorem.
Niestety, maszyna analityczna nigdy nie została zbudowana w całości w czasach Babbage’a. Na szczęście jej projekt zainspirował późniejszych geniuszy technologii informatycznej, takich jak inny słynny brytyjski matematyk, Alan Turing. Dzisiaj Ada Lovelace jest uważana za jedną z najważniejszych postaci w historii informatyki, a jej osiągnięcia i wkład w tę dziedzinę są doceniane na całym świecie.
Ada Lovelace zmarła w 1852 roku w wieku 36 lat. W 2009 roku w Stanach Zjednoczonych ustanowiono na jej cześć „Dzień Ady Lovelace”, który obchodzony jest corocznie 15 października.
Czym jest Cardano i dlaczego wybrano akurat takiego patrona?
Cardano to zaawansowany technologicznie przykład kryptowaluty i platformy blockchain, która została stworzona przez Charlesa Hoskinsona, współzałożyciela Ethereum. Rozwijana jest z myślą o zdecentralizowanym środowisku umożliwiającym przetwarzanie transakcji oraz tworzenie aplikacji opartych na technologii blockchain. Cardano ma na celu stworzenie bardziej skalowalnej, bezpiecznej i zdecentralizowanej sieci blockchain niż istniejące na rynku rozwiązania.
Jednym z największych atutów Cardano jest to, iż rozwój kryptowaluty oparty jest bardzo mocno na podejściu naukowym. Zespół Cardano składa się z doświadczonych badaczy i inżynierów, którzy stale pracują nad rozwijaniem platformy i wdrażaniem nowych funkcjonalności. Charakter, system wartości i priorytety sieci najprawdopodobniej zdecydowały o obraniu sobie za patrona matematyczki i programistki Ady Lovelace.