W ciągu ostatniego roku użytkownicy giełdy Coinbase stracili od 100 do 150 milionów USD , a wszystko to w wyniku phishingu i scamów wykorzystujących inżynierię społeczną.
- Klienci jednej z największych giełd kryptowalut na świecie, Coinbase, mogli stracić przez rok choćby do 150 mln USD.
- Powodem są m.in. “dziurawe” przepisy USA.
Klienci Coinbase stracili majątek!
Samo Coinbase nie publikuje żadnych oficjalnych raportów, z których moglibyśmy się dowiedzieć, ile pieniędzy ukradli jej klientom hakerzy. Sprawie przyjrzał się jednak słynny “blockchainowy” detektyw, ZachXBT.
Nie widziałem wcześniej nigdzie publicznie zgłaszanych liczb, ale szacuję, iż oszustwa związane z inżynierią społeczną/phishingiem dot. Coinbase doprowadziły w ciągu ostatniego roku do kradzieży [środków] użytkowników na poziomie 100–150 mln USD.
– napisał ZachXBT na X.
“Detektyw” zareagował na wpis użytkownika o pseudonimie MistTrack, w którym ten opisał, jak prawie dał się nabrać na fałszywy list rzekomo od działu supportu Coinbase.
Ci oszuści są coraz lepsi. Prawie się na to nabrałem, ale nigdy nie zapominam sprawdzić adresu e-mail nadawcy
– napisał.
Have not seen numbers publicly reported anywhere before but I estimate Coinbase support social engineering / phishing scams have resulted in $100M-$150M stolen in just the past year from its users.
— ZachXBT (@zachxbt) October 23, 2024
I faktycznie, cyberprzestępcy stają się coraz przebieglejsi i cyniczni. Wystarczy wspomnieć o “uboju świń”, który pustoszy kieszenie co naiwniejszych inwestorów.
ZachXBT zauważył, iż nigdzie nie znalazł raportu giełdy Coinbase na temat tego, ile jej klientów zostało tak oszukanych, zaś swoją wycenę strat oparł na liczbie ofiar, które szukały pomocy.
Jest to przede wszystkim wina rządu USA za bardzo luźne przepisy dotyczące ochrony danych konsumentów (numery telefonów itp.), ponieważ inne giełdy poza USA generalnie nie borykają się z taką skalą problemu
– ostrzegł.
Przestępcy lubią Coinbase
Warto przypomnieć, iż w czerwcu Coinbase znalazło się na liście amerykańskich firm, pod które hakerzy najczęściej się podszywają, by tak oszukiwać swoje ofiary.
Z kolei według raportu Mailsuite w okresie od stycznia 2020 r. do marca 2024 r. markę Coinbase wykorzystano w 416 scamach i atakach phishingowych.
Głośno było też m.in. o obywatelu Indii, Chiragu Tomarze, który został skazany na pięć lat więzienia za zorganizowanie scamu kryptowalutowego o wartości 20 milionów USD. I tak, również on podszył się pod Coinbase, oszukując w ten sposób swoje ofiary.