Klocki LEGO lepszą inwestycją niż złoto?

1 rok temu

W grudniu 2021 r. brytyjski dziennik „The Guardian” opublikował artykuł zatytułowany „ Inwestowanie w LEGO może być„ bardziej lukratywne niż złoto ”. Napisał w nim o pracy Wiktorii Dobryńskiej, profesora nadzwyczajnego na Wydziale Nauk Ekonomicznych HSE. Badanie wykazało, iż średnioroczny zwrot z inwestycji w LEGO wyniósł ponad 11% rocznie, na podstawie próby 2322 zestawów LEGO w okresie od 1987 do 2015 roku. Imponujący zwrot, który w danym okresie okazał się choćby lepszy nie tylko od złota, ale również od indeksu Nasdaq.

Średnioroczna stopa zwrotu z LEGO na tle indeksów giełdowych, złota i surowców

https://bricknerd.com/home/investing-in-lego-gold-rush-or-fools-gold-12-1-22

Średnia cena sprzedaży zestawu kupionego pod inwestycje to kwota oscylująca wokół 1000 zł. Często dobija choćby do 2000 zł. Rynek inwestycyjny tworzą tutaj głównie dorośli mężczyźni. Kupując zestaw Lego pod inwestycje, warto koncentrować się na zestawach, które mogą zainteresować tę konkretną grupę docelową. Klocki z serii „Barbie”, „rodzina” czy „zwierzęta” nie będą raczej dobrym wyborem.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Ile można zarobić na LEGO

Żeby cena danego dobra rosła wystarczy żeby popyt przewyższał podaż. Najwięcej zarabia się więc na zestawach, które w momencie kupna były jeszcze produkowane, ale po kilku miesiącach produkcja została wstrzymana. Taka kombinacja sprawia, iż popyt z czasem będzie podnosił ceny danego zestawu.

Podaż nie będzie miała jak temu przeciwdziałać, bo nowe klocki z serii nie są już wytwarzane. Od siły popytu po momencie wstrzymania produkcji decyduje to, jaką stopę zwrotu uzyskamy z naszej inwestycji w zestaw. Ta siła będzie zależeć od całej masy różnych czynników. Największe znaczenie ma moda, jaka w danej chwili panuje na rynku. o ile zainwestujemy w zestaw o superbohaterach, to jego wartość będzie miała tendencje do wzrostu w okolicach premier nowych filmów Marvela.

Poniższa tabela pokazuje, jaką dokładnie stopę zwrotu mogliśmy uzyskać na inwestycji w konkretne zestawy tematyczne. Zakupienie zestawu LEGO w latach 2013-2014, o tematyce popularnej gry „Minecraft” w zapewniłoby średnioroczną stopę zwrotu przekraczającą 45%. O takim wyniku nie mogliby pomarzyć choćby tak legendarni inwestorzy, jak Warren Buffett czy Bracia Chandler.

Średnioroczne stopy zwrotu z poszczególnych zestawów tematycznych Lego

https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3291456

Oczywiście nie zawsze uda nam się trafić zyskowne zestawy. Przy sprzedaży zestawu sporym problemem jest marża sklepu. Sprzedając zestaw później na Allegro, będzie to około 5%. o ile więc cena naszego zestawu wzrośnie choćby o 80%, to finalny zysk spadnie do 70%. Tymczasem na giełdzie średnie prowizje przy sprzedaży akcji sięgają jednak maksymalnie około 0,4%.

Wielkość rynku wtórnego w LEGO

Jedną z najważniejszych informacji dla wszystkich inwestora LEGO jest wiedza o tym, kiedy dany zestaw będzie wycofywany z produkcji. Ta informacja nie jest ogólnodostępna, ale można starać się ją przewidzieć, śledząc różnego rodzaje specjalistyczne fora internetowe. Ich skuteczność jest naprawdę niezła. Można ogólnie przyjąć, iż zestaw jest statystycznie produkowany przez 3 lata, a następnie pozostaje jedynie rynek wtórny.

Oprócz wysokich prowizji dla pośredników, z jakimi musimy się liczyć, sprzedając nasze zestawy, dużym problemem jest także wielkość całego rynku wtórnego LEGO. Po analizie próbek 826 zestawów, jakie zostały sprzedane na portalu BrickLink w ciągu 6 miesięcy 2022 roku, udało się stwierdzić, iż łączna wartość transakcji wyniosła 2,7 miliona funtów. Dane obejmowały oczywiście tylko jeden portal i to nie największy. Amazon generuje np. znacznie większą sprzedaż klocków LEGO. choćby jeżeli jednak przemnożylibyśmy te te 5,5 miliona razy 100 to i tak otrzymamy niewielki rynek, gdzie wartość transakcji na rynku wtórnym nie przekracza miliarda dolarów. Z tego większość i tak przypada na zestawy niekolekcjonerskie przeznaczone głównie dla dzieci.

Dla porównania codziennie na choćby polskiej giełdzie dokonuje się transakcji na kwotę około 700 milionów złotych. Czy klocki LEGO mają więc potencjał inwestycyjny? Tak, ale przeznaczony tylko dla niewielkich kwot. Można na nim osiągać stopy zwrotu przekraczające 30%, ale przez płytkość rynku bardziej należy traktować LEGO jako sposób na dorobienie sobie do pensji niż na sposób na życie.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
55
3
Idź do oryginalnego materiału