KNF – czyli sprawdź instytucję zanim weźmiesz pożyczkę lub zainwestujesz!

zgarnijpremie.pl 2 miesięcy temu

Powierzanie oszczędności instytucjom, o których istnieniu i działalności wcześniej nie słyszeliśmy może być bardzo ryzykowne. To samo dotyczy zaciągania pożyczek. Warto wcześniej sprawdzić taką firmę. Kontrolę nad tym obszarem w Polsce sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego

Czym jest KNF (Komisja Nadzoru Finansowego)?

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) to polski organ administracji publicznej, który sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Została powołana do życia na mocy ustawy z dnia 21.07.2006 roku o nadzorze nad rynkiem finansowym. KNF zastąpiła wcześniej istniejące odrębne urzędy nadzoru bankowego, nadzoru ubezpieczeniowego i nadzoru nad rynkiem kapitałowym.

Struktura Komisji Nadzoru Finansowego

KNF składa się z Przewodniczącego, Zastępców Przewodniczącego oraz członków Komisji, którzy są powoływani przez różne instytucje państwowe, takie jak Prezes Narodowego Banku Polskiego, Minister Finansów, czy Minister Sprawiedliwości.

Komisja Nadzoru Finansowego odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu stabilności, przejrzystości oraz bezpieczeństwa polskiego rynku finansowego, dbając o interesy zarówno instytucji finansowych, jak i ich klientów.

Jak sprawdzić ocenę instytucji finansowej w KNF?

Jeśli mamy wątpliwości, co do rzetelności danej instytucji finansowej, czy to w zakresie inwestycji, czy też udzielanej pożyczki pozabankowej to warto prześledzić historię takiej firmy. Pierwszą rzeczą, jaką można zrobić to wpisać odpowiednie zapytanie w wyszukiwarce internetowej. Jest bardzo prawdopodobnie, iż dotrzemy do opinii wystawionych przez klientów danej firmy. Ważne, aby opinie były autentyczne np. znalezione na niezależnych forach internetowych lub serwisach dotyczących finansów.

Warto również odwiedzić stronę internetową KNF i prześledzić, czy organ nie informował o nieprawidłowościach danej firmy. Można również zwrócić się bezpośrednio do KNF z zapytaniem przesyłając wiadomość na adres: [email protected] lub na infolinie (numery).

Dlaczego Aber Gold nie było objęte kontrola KNF?

Dla przypomnienia afera dotycząca Amber Gold to prawdopodobnie największa polska piramida finansowa ostatnich lat, w której duża liczba klientów straciła znaczące sumy pieniędzy inwestując je rzekomo w złoto.

Amber Gold działała na granicy prawa, oferując produkty finansowe, które formalnie nie kwalifikowały się jako depozyty bankowe ani instrumenty finansowe w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Daletego Amber Gold nie był objęty nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Firma sprzedawała złoto i oferowała klientom możliwość „lokat” w złoto, co formalnie nie wymagało licencji KNF.

Zakres kompetencji KNF

W zakres kompetencji KNF wchodzi przede wszystkim nadzór nad sektorem bankowym, czyli kontrola działalności banków, monitorowanie stabilności finansowej banków i ocenianie zgodności działań banków z przepisami prawa i standardami rynkowymi

KNF nadzoruje również rynek kapitałowy poprzez regulowanie działalności giełd papierów wartościowych, nadzór nad firmami inwestycyjnymi, domami maklerskimi oraz funduszami inwestycyjnymi oraz ochrona interesów inwestorów.

Do kompetencji KNF zaliczamy również nadzór nad wszelkimi instytucjami płatniczymi i pieniężnymi, których działalność misi być kontrolowana. KNF monitoruje wszystkie usługi płatnicze dostępne w naszym kraju.

Również sektor ubezpieczeniowy oraz rynek emerytalny objęty jest nadzorem KNF poprzez kontrolę oraz monitorowanie działalności zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, produktów ubezpieczeniowych i ich zgodności z przepisami prawa, a także nadzór nad funduszami emerytalnymi i towarzystwami emerytalnymi.

Funkcje i zadania KNF:

  • Licencjonowanie: KNF udziela licencji oraz zezwoleń na prowadzenie działalności w sektorach, które nadzoruje, takich jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy inwestycyjne.
  • Kontrola i audyt: Prowadzenie kontroli i audytów podmiotów nadzorowanych, w celu zapewnienia zgodności ich działalności z przepisami prawa.
  • Ochrona konsumentów: Zapewnienie ochrony interesów konsumentów produktów finansowych poprzez monitorowanie i regulację działalności instytucji finansowych.
  • Regulacje i standardy: Tworzenie i wdrażanie regulacji i standardów, które mają na celu stabilizację rynku finansowego oraz ochronę interesów inwestorów i konsumentów.
  • Edukacja i informacja: Prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych dla społeczeństwa na temat funkcjonowania rynku finansowego oraz zagrożeń związanych z inwestowaniem.

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!

Nie przegap
19 czerwca 2024 Konta osobiste
7,2% na Koncie Oszczędnościowym i 300 zł z CitiKontem w promocji
Zostało 49 dni
18 czerwca 2024 Konta firmowe
500 zł za założenie darmowego konta firmowego oraz firmy z mBankiem
Zostało 92 dni
Czytaj więcej
6 czerwca 2023 Lokaty i konta oszczędnościowe – poradniki
Jak działają konta oszczędnościowe?
28 grudnia 2023 Konta osobiste – poradniki
Prezenty za otwarcie konta osobistego i wysoka stawka na koncie oszczędnościowym. W niektórych bankach to ostatnia chwila na bonus
15 maja 2017 Poradniki
Lokata bankowa – najważniejsze informacje
28 sierpnia 2023 Lokaty i konta oszczędnościowe – poradniki
Jak wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego?
Idź do oryginalnego materiału