KNF dopuszcza wypłatę na dywidendę choćby ponad 100% zysków PTE za 2024 rok

1 tydzień temu

Komisja Nadzoru Finansowego dopuszcza – po spełnieniu określonych kryteriów – wypłatę na dywidendę przez powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) ponad 100% zysku za 2024 r., podała Komisja.

Komisja uznaje za konieczne, aby dywidendę w 2025 roku wypłaciły wyłącznie powszechne towarzystwa emerytalne, które spełniają łącznie poniższe kryteria.

A. Wypłata w kwocie nie wyższej niż 100% zysku netto za 2024 rok

I. Towarzystwo otrzymało ostatnią ocenę końcową BION 1 (dobrą) lub 2 (zadowalającą).

II. W 2024 roku oraz w okresie od początku 2025 roku do dnia podjęcia uchwały o podziale zysku nie zaistniała sytuacja, w której doszłoby do niespełnienia przez towarzystwo ustawowych wymagań kapitałowych.

III. Według stanu na 31 grudnia 2024 roku wartość kapitałów własnych towarzystwa, powiększona o wartość Funduszu Gwarancyjnego przypadającą na towarzystwo, stanowiła nie mniej niż 1% wartości aktywów netto wszystkich funduszy emerytalnych zarządzanych przez towarzystwo.

IV. Według stanu na 31 grudnia 2024 roku wartość płynnych aktywów towarzystwa, powiększona o wartość Funduszu Gwarancyjnego przypadającą na towarzystwo, stanowiła nie mniej niż 1% wartości aktywów netto wszystkich funduszy emerytalnych zarządzanych przez towarzystwo.

B. Wypłata w kwocie wyższej niż 100% zysku netto za 2024 rok

I. Towarzystwo otrzymało ostatnią ocenę końcową BION 1 (dobrą).

II. Towarzystwo spełnia kryteria II – IV wymienione w literze A.

III. Kwota wypłaty nie może powodować, aby w 2025 roku wartość płynnych aktywów towarzystwa, powiększona o wartość Funduszu Gwarancyjnego przypadającą na towarzystwo, stanowiła mniej niż 1,75% wartości aktywów netto wszystkich funduszy emerytalnych zarządzanych przez towarzystwo” – czytamy w komunikacie.

Komisja wprowadziła również dodatkowe kryteria jakościowe:

1. Wypłata dywidendy nie może powodować zmniejszenia wartości kapitału własnego i odpowiednio wartości aktywów płynnych, powiększonych o wartość środków Funduszu Gwarancyjnego przypadającą na towarzystwo, poniżej poziomu określonego w kryterium III i w kryterium IV w literze A na dzień wypłaty dywidendy oraz w perspektywie 12 miesięcy od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2024 rok, z zastrzeżeniem kryterium III w literze B.

2. Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej podziału zysku towarzystwo powinno uwzględnić dodatkowe potrzeby kapitałowe w perspektywie 12 miesięcy od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2024 rok, związane z zarządzaniem funduszami zdefiniowanej daty zgodnie z ustawą o PPK.

3. Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej podziału zysku towarzystwo powinno uwzględnić zgłoszone w okresie od dnia podjęcia ostatniej uchwały o podziale zysku roszczenia uczestników funduszy emerytalnych wobec towarzystwa w związku z nienależytym zarządzaniem funduszami emerytalnymi.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału