Warszawa, 09.04.2025 (ISBnews) – Zaktualizowana przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (KS NGR) mapa drogowa zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID zakłada pierwszą emisję obligacji skarbowych w oparciu o nowy wskaźnik POLSTR w grudniu br., podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Rozpoczęcie wprowadzania do oferty wszystkich typów produktów finansowych, w których stosowany będzie POLSTR, przewidywane jest w I poł. 2026 r.
Przyjęcie zaktualizowanej mapy drogowej jest konsekwencją sfinalizowanego w grudniu 2024 roku przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych typu Risk Free Rate (RFR) dla WIBOR. Proces ten zakończył się decyzją o wyborze propozycji indeksu o nazwie POLSTR (Polish Short Term Rate), bazującego na niezabezpieczonych depozytach składanych na termin O/N przez instytucje kredytowe i instytucje finansowe, jako docelowego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, który miałby zastąpić wskaźniki referencyjne WIBOR i WIBID, wskazano.
“Zaktualizowana Mapa Drogowa zapewnia zgodność procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych z przepisami Rozporządzenia BMR. Celem procesu reformy wskaźników referencyjnych w Polsce jest bezpieczne i sprawne przejście do stosowania nowego typu wskaźnika referencyjnego od końca grudnia 2027 roku” – czytamy w komunikacie.
Do kluczowych kamieni milowych przypadających na rok 2025 zalicza się formalne przyjęcie całości dokumentacji wymaganej przepisami Rozporządzenia BMR w odniesieniu do propozycji indeksu POLSTR oraz rozpoczęcie jego publikacji.
“Osiągnięcie tego kamienia milowego, zaplanowane na drugi kwartał 2025 roku przez GPW Benchmark SA, pozwoli na rozpoczęcie stosowania propozycji indeksu POLSTR na polskim rynku finansowym. Równolegle prowadzone będą prace dotyczące aktualizacji dokumentów analitycznych oraz rekomendacji opracowanych dotychczas przez Narodową Grupę Roboczą ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR). Określą one standardy stosowania propozycji indeksu POLSTR w produktach bankowych, instrumentach dłużnych oraz instrumentach pochodnych, wliczając w to zalecany katalog konwencji odsetkowych dla instrumentów finansowych oraz umów finansowych (w tym już zawartych)” – napisano też w komunikacie.
Po stronie instytucji finansowych najważniejsze działania będą obejmować dostosowanie systemów informatycznych, procedur operacyjnych oraz rozwiązań prawnych związanych z stosowaniem docelowego wskaźnika POLSTR, wskazano dalej.
“Z perspektywy popularyzacji propozycji indeksu POLSTR kluczowym momentem będzie pierwsza emisja obligacji skarbowych, zaplanowana na grudzień 2025 roku. Zdarzenie to będzie impulsem dla uczestników rynku finansowego do rozpoczęcia wprowadzania do oferty wszystkich typów produktów finansowych, w których stosowany będzie POLSTR, w pierwszym półroczu 2026 roku. W szczególności banki rozpoczną sprzedaż kredytów hipotecznych oraz pozostałych produktów kredytowych dla klientów indywidualnych, korporacyjnych i instytucjonalnych oprocentowanych według stopy składanej na podstawie docelowego wskaźnika referencyjnego POLSTR, przy jednoczesnym dalszym rozwoju segmentu kredytów mieszkaniowych, w których stosowana będzie stała lub okresowo stała stopa procentowa” – zapowiedziano w informacji.
KS NGR ocenił, iż dotychczasowy termin zakończenia reformy przez cały czas zapewnia odpowiedni czas na zbudowanie warunków do popularyzacji i rozpowszechnienia stosowania wskaźników referencyjnych typu RFR w umowach i instrumentach finansowych, z uwzględnieniem kwestii operacyjnych, technicznych, komunikacyjnych oraz prawnych, co będzie podstawą do rozwoju krajowego rynku finansowego oraz zwiększenia jego odporności, podano też w materiale.
W grudniu ub. roku KS NGR dokonał wyboru propozycji indeksu z grupy WIRF: indeksu o technicznej nazwie WIRF- jako docelowego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, który miałby zastąpić wskaźnik referencyjny WIBOR. W styczniu br. dla indeksu wybrano nazwę nazwy POLSTR (Polish Short Term Rate).
Wcześniej w styczniu br. wiceminister finansów Jurand Drop informował, iż resort finansów ma nadzieję wyemitować obligacje w oparciu o nowy wskaźnik referencyjny pod koniec br.
(ISBnews)