KNF składa dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Chodzi o manipulacje w obrocie akcjami oraz podawanie nieprawdziwych danych

1 rok temu

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) na poważnie prześwietla działalność rozmaitych podmiotów. Efektem tych działań jest złożenie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w przypadku kilku podmiotów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jakie są zarzuty wobec spółek?

KNF podejrzewa manipulacje w obrocie akcjami Milisystem SA

Na stronie KNF pojawił się dziś komunikat informujący o tym, iż Komisja 25 sierpnia podjęła jednogłośną uchwałę o przekazaniu do publicznej wiadomości informacji o złożeniu do organów ścigania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji w obrocie akcjami Milisystem SA. KNF podejrzewa, iż od 5 maja do 21 września 2022 roku, grupa osób fizycznych i podmioty działające w porozumieniu mogły dopuścić się manipulacji w obrocie akcjami wspomnianej spółki. Podejrzane osoby i podmioty już wcześniej był podejrzewane przez KNF o manipulacje akcjami takich spółek jak HUB.TECH SA, INVENTIONMED SA, SOFTBLUE SA, BLACK PEARL SA, DEVORAN SA (obecnie: DEVO ENERGY SA), EUROPEJSKI FUNDUSZ ENERGII SA, BORUTA-ZACHEM SA (obecnie HUB.TECH SA). Nie jest to jedyne zawiadomienie, jakie KNF wystosowała do organów ścigania.

🔸 Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do organów ścigania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji w obrocie akcjami:
▶️ Milisystem SA: https://t.co/XG3HyOFDrx
▶️ Inno-Gene SA (w tym przypadku także o podejrzeniu popełnienia przestępstwa podawania… pic.twitter.com/v49bgDYflf

— Urząd KNF (@uknf) August 29, 2023

Manipulacje akcjami Inno-Gene SA i nie tylko?

25 sierpnia Komisja Nadzoru Finansowego podjęła również drugą jednogłośną uchwałę. Dotyczyła ona przekazania do publicznej wiadomości informacji o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji w obrocie akcjami Inno-Gene SA. Dodatkowo Komisja podejrzewa, iż mogło dochodzić do podawania nieprawdziwych danych dotyczących działalności tej spółki i jej akcji. KNF podejrzewa, iż dane zawarte w raportach spółki w 2020 roku mogły wprowadzić inwestorów w błąd, co do rzeczywistej sytuacji podmiotu. Komisja podejrzewa, iż działania te mogły mieć na celu umożliwienie dokonywania transakcji sprzedaży akcji tej spółki po zawyżonej cenie. W obu przypadkach KNF argumentuje, iż informacje o podjętych krokach mają na celu ochronę uczestników rynku finansowego.

Idź do oryginalnego materiału