KNF wciąż na nie w sprawie kryptowalut? Komisja chce chronić obywateli przed oszustwami

4 miesięcy temu

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Zainteresowanie rynkiem kryptowalut na przestrzeni ostatnich kilku lat wśród rodaków zdaje się nie słabnąć. Renoma Bitcoina oraz wprowadzenie nowych projektów, takich jak SMOG, wciąż przyciąga Internautów, którzy pragną wkroczyć na arenę kryptowalut i spróbować swojego szczęścia.

Branża, jako iż wiąże się z wysokimi inwestycjami pieniężnymi, jest jednak środowiskiem podatnym na nadużycia. Pisaliśmy już o oszustwach z wykorzystaniem technologii deepfake czy defraudacji HyperFund. Wraz z rosnącą popularnością kryptoaktywów w Polsce, Komisja Nadzoru Finansowego od miesięcy przygląda się ruchom w świecie krypto, decydując się na wprowadzenie rodzimego projektu ustawy.

Polski projekt ustawy kryptowalutowej — czy wejdzie w życie?

Chociaż na terenie Unii Europejskiej, za regulacje w zakresie kryptoaktywów odpowiada Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r., realizowane są prace nad polską ustawą o kryptowalutach. Celem jest jak najlepsze dopasowanie regulacji państwowych do rozporządzenia UE.

Na czym będzie opierało się rozporządzenie?

Nowy projekt ma skupić się na kilku aspektach, w tym:

  • zacieśnieniu kontroli w branży kryptoaktywów,
  • przeciwdziałaniu naruszeniom,
  • stworzeniu konkretnych ustaleń dotyczących materiałów informacyjnych i marketingowych.

Wspomina się również o możliwej zmianie zasad opodatkowania dla inwestujących w kryptowaluty. Głównym celem KNF jest zwiększenie kontroli i nadzoru rządu nad rynkiem kryptowalut. Obostrzenia będą dotyczyć przede wszystkim podmiotów oferujących oraz promujących e-waluty i dostawców usług powiązanych z branżą.

Za regulację zmian odpowiedzialna będzie KNF. Komisja Nadzoru Finansowego dotychczas stanowiła pieczę nad sektorem bankowym, instytucjami pieniądza elektronicznego, branżą ubezpieczeń czy rynkami kapitałowymi. Tym razem ma zostać wyznaczona na organ regulujący rynek kryptowalut.

Jednym z nowych zadań Komisji będzie możliwość wydania nakazu zaprzestania naruszania przez emitentów tokenów obowiązków ustalonych przez MiCA (Markets in Crypto-Assets Regulation). Kolejnym uprawnieniem KNF jest opcja narzucenia korekty treści lub formy dokumentów marketingowych i informacyjnych, jeżeli dane w nich zawarte okażą się nieprecyzyjne lub wprowadzające w błąd.

Od dnia wprowadzenia ustawy emitenci tokenów powiązanych z aktywami lub będących e- pieniądzem oraz dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów będą zobowiązani do przekazywania Komisji statusów dotyczących ich sytuacji finansowej. Konieczne będzie także raportowanie informacji o zdarzeniach, które mogą wpływać na ich działalność gospodarczą. Takie rozwiązanie ma na celu pomóc w ochronie finansów obywateli kraju, dzięki dokładnej weryfikacji dostawców kryptoaktywów.

Fot. materiały partnera

Jeśli komisja uzna, iż doszło do naruszenia któregokolwiek z zapisów, emitenci tokenów muszą liczyć się z wyznaczonymi sankcjami administracyjnymi, wśród których może znaleźć się nałożenie kary finansowej, zakaz świadczenia usług powiązanych z kryptoaktywami, zakaz rozpowszechniania materiałów marketingowych, a choćby cofnięcie zgody na prowadzenie działalności w zakresie kryptoaktywów.

Nowe regulacje dotyczące rynku kryptowalut w Polsce są aktualnie na etapie opiniowania. Pogłoski mówią, iż rząd wprowadzi je jeszcze w tym roku.

Inwestycja w nowe projekty — czy to jest bezpieczne?

Poszukując rozwiązań dla siebie, warto przyjrzeć się prognozom ekspertów i dokładnie zweryfikować informacje dotyczące rokowań kryptowaluty.

Interesujące mogą okazać się nowe projekty, takie jak ten od Solany. SMOG, bo tak nazywa się największy airdrop od SOL, całkowicie zrezygnował z okresu przedsprzedaży.

Dzięki takiemu rozwiązaniu moneta, która w momencie startu pozyskała 2 miliony USD, umożliwia równy próg wejścia dla wszystkich zainteresowanych. Tego rodzaju działanie ze strony dewelopera zmniejsza również obawy o wiarygodność memecoina.

Kup SMOG

Niezależnie od wyboru kryptowaluty, inwestującym w e-monety (m.in. SMOG) zalecamy szczególną ostrożność i podejmowanie przemyślanych decyzji finansowych. Zadaniem nowych rozporządzeń KNF będzie praca nad zwiększeniem bezpieczeństwa Polaków korzystających z kryptoaktywów, jednak ostateczne wybory są zależne od zainteresowanych. Naszym czytelnikom polecamy dokładną weryfikację prognoz ekspertów oraz podejmowanie inwestycji w oparciu o wykresy i predykcje długoterminowe.

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Idź do oryginalnego materiału