KOBIETY W BUDOWNICTWIE WYRÓWNANIE SZANS – PROGRAM

builderpolska.pl 4 dni temu

KOBIETY W BUDOWNICTWIE WYRÓWNANIE SZANS – program przyjęty 17.09.2024 na II Kongresie Budownictwa Polskiego.

[/dflip

Anna Oleksiewicz

Prezentując projekt programu „Kobiety w budownictwie – wyrównanie szans” otwieramy proces wyrównania szans w awansie płacowym, rozwoju zawodowym oraz zapobiegania molestowaniu kobiet w środowisku pracy. Dla lepszego zrozumienia naszych intencji trzeba wskazać na kilka pryncypiów, które są ważne dla istoty tego programu.

Zdecydowanie odcinamy się od feminizmu. Jest to program skierowany do mądrych kobiet i mężczyzn, którzy mają świadomość sytuacji kobiet w budownictwie, doceniają potencjał intelektualny i zawodowy kobiet oraz znaczenie ekonomiczne wykorzystania tego potencjału w gospodarce. Kobiety stanowią wielką rezerwę kadrową budownictwa, która nie jest wystarczająco wykorzystana i podstawowym celem programu jest stworzenie warunków dla jej uwolnienia.

Stawiamy na koegzystencję wszelkich ruchów i inicjatyw kobiecych. Nie mamy zamiaru centralizacji działań, nasz program jest jedną z szeregu inicjatyw na rzecz kobiet. Szanujemy wszystkich, którzy idą w tym samym kierunku, mamy świadomość ich prawa do autonomii i wyboru sposobów działania.

Kobiety stanowią centrum definiowania celów i sposobów działania. W rękach kobiet, stanowiących podmiot programu, znajduje się zadanie określenia czego chcemy i jak chcemy działać. Należy zwrócić uwagę na rekomendację Zespołu 3 dotyczącą społecznego rzecznika spraw kobiet, wybieranego przez kobiety.

Wiktor Piwkowski

Główną barierą w wyrównaniu szans są uwarunkowania kulturowe. Dlatego należy zakładać, iż realizacja programu będzie miała charakter wieloletni, trudny co do istoty, i będzie wymagała pokonania wielu stereotypów i nawyków istniejących obecnie. To oznacza konieczność zmian kulturowych w relacjach z kobietami w środowisku pracy – zmian, które wymagają jak najszybszego rozpoczęcia, bo już jesteśmy opóźnieni.

Wyprzedzajmy działania. Już w tej chwili jest szereg rekomendacji, dyrektyw i deklaracji Unii Europejskiej, które dotyczą problemów ujętych w naszym programie. Mamy szansę, poprzez ulokowanie ich w rozwiązaniach wewnętrznych w firmach budowlanych, wyprzedzić i wspomóc rozwiązania centralne zalecane przez UE.

Program został oparty na opracowaniach zespołów powołanych spośród uczestniczek Okrągłego Stołu Kobiet i jest wynikiem ich pracy. Istotny wkład wniosły też koreferaty sporządzone przez wybitne osobowości życia zawodowego i publicznego. Dlatego program prezentujemy w postaci zawierającej oryginalne teksty prac zespołów i koreferatów. Daje to możliwość szerokiego spojrzenia na problematykę zawartą w programie i lepszą możliwość dla wyrobienia własnych poglądów. Program został przyjęty w dniu 17 września 2024 r. podczas obrad Okrągłego Stołu Kobiet na II Kongresie Budownictwa Polskiego. W ostatecznej treści programu zawarto uwagi i wnioski z debaty.

Idź do oryginalnego materiału