Tak jak powiększa się flota pociągów, tak powiększa się sieć uczelni, z którymi Koleje Śląskie będą współpracować na polu nauki i biznesu. We wtorek w Katowicach, przedstawiciele przewoźnika podpisali porozumienia o współpracy z dwiema kolejnymi wyższymi uczelniami.
Koleje Śląskie staną się partnerem biznesowym chorzowskiego wydziału Uniwersytetu WSB Merito. Co to oznacza? Pracownicy regionalnego przewoźnika zyskają możliwość studiowania na uczelni, zaś studenci możliwość odbywania praktyk i staży w kolejowej spółce.
Nie ma nic cenniejszego niż kapitał ludzki. Dlatego stawiamy na rozwój naszych pracowników ułatwiając im kształcenie na wyższych uczelniach z województwa śląskiego. Liczymy, iż dzięki tej współpracy uda się wyłowić również zdolnych studentów chcących związać się z kolejnictwem, którego perspektywy rozwoju w najbliższych dekadach są olbrzymie – zauważa Krzysztof Klimosz, prezes Kolei Śląskich.
Nauczą i doradzą
Koleje Śląskie będą mogły korzystać również z wiedzy i doświadczenia pracowników naukowych w zakresie doradztwa, konsultingu i analityki.
Uniwersytet WSB Merito w Chorzowie potrzebuje partnerów, którzy wspierają nasz rozwój w sposób realny i długofalowy. Koleje Śląskie to właśnie taki partner. Dzięki tej współpracy nasi studenci kierunku logistyka zyskają dostęp do projektów, które pozwolą im łączyć wiedzę z praktyką. To szansa na zdobycie doświadczenia w branży, w której planują rozwijać swoją karierę. Wspólnie z Kolejami Śląskimi będziemy działać w wielu obszarach – z korzyścią dla studentów i rynku pracy – mówi dr Krzysztof Koj, dziekan Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu, Filia w Chorzowie.
Uniwersytet WSB Merito w Chorzowie, funkcjonujący od 1998 r., oferuje studia w zakresie nauk inżynierskich, ekonomiczno-prawnych i społecznych. Uczelnia prowadzi również studia MBA „Zarządzanie w biznesie międzynarodowym”.
Akademia na kolei
Młodsza o kilka lat Akademia Śląska, jest pierwszą na Śląsku, niepubliczną wyższą uczelnią prowadzącą studia techniczno – artystyczne. Wspólnie z Kolejami Śląskimi chce przygotować ofertę dydaktyczną dla pracowników regionalnego przewoźnika. Kursy zawodowe, szkolenia, konferencje i seminaria oraz wspólne promowanie edukacji i nowoczesnych metod szkoleniowych – to główne założenia podpisanego dziś listu intencyjnego pomiędzy Kolejami Śląskimi a Akademią Śląską.
Niezwykle się cieszymy z zawartej współpracy. Naszym celem jest zwiększenie dostępności programów edukacyjnych dla pracowników spółki Koleje Śląskie i rozwój uczelni Akademia Śląska jako partnera edukacyjnego w regionie. W planach mamy organizację szkoleń, kursów zawodowych, wydarzeń edukacyjnych i oczywiście poszerzenie oferty studiów dyplomowych i podyplomowych. Wszystko po to, aby wesprzeć rozwój kompetencji zawodowych pracowników Kolei Śląskich Koleje Śląskie – mówi Arkadiusz Hołda, kanclerz Akademii Śląskiej.
Biznes plus nauka
Dzięki podpisanym dziś porozumieniom, regionalny przewoźnik kontynuuje rozwój siatki współpracy z czołowymi wyższymi uczelniami w woj. śląskim. W ubiegłym roku, wspólnie z Akademią WSB z Dąbrowy Górniczej, zadeklarowano stworzenie centrum branżowego dla osób ze średnim wykształceniem, organizowanie wspólnych zajęć praktycznych oraz wspólne projekty badawczo-rozwojowe.
Oprócz wspólnego kształcenia kadr i studentów, szukaniem nowych rozwiązań technicznych, organizacyjnych i zarządczych ma zająć się wspólny zespół złożony z naukowców Politechniki Śląskiej i kolejarzy. To główne założenia porozumienia zawartego przez Koleje Śląskie z jedną najstarszych polskich uczelni technicznych.
Koleje mają świetlaną przyszłość. Rządowy plany zakładają, iż w najbliższych 5 latach, 160 mld zł zostanie wydane na kolej. Nowe torowiska i rozwój siatki połączeń to gwarancja, iż w kolejnych latach kolejnictwo będzie potrzebowało nowych kadr i ofertowało dobrą, stabilną pracę – podkreśla prezes Kolei Śląskich – dodaje Krzysztof Klimosz.
Współpraca biznesu z nauką odbywa się na różnych poziomach. Pierwsze zawodowe szlify od kilku dni w Kolejach Śląskich zdobywa kilkunastu uczniów szkół średnich, z którymi współpracuje regionalny przewoźnik.


Źródło: Koleje Śląskie
Fot. Koleje Śląskie
Sprawdź również: