47-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego padł ofiarą kolejnego kryptowalutowego oszustwa. W wyniku fałszywej inwestycji w aktywa cyfrowe stracił oszczędności życia oraz musi spłacać kredyt.
Zaledwie dziś rano BeInCrypto pisało o poszkodowanym 30-latku z powiatu zamojskiego i znów pojawiają się doniesienia o kolej ofierze. Częstotliwość internetowych oszust w kryptowalutami w tle jest ostatnio tak wysoka, iż policja ostrzega i apeluje o ostrożność.
Oszustwo kryptowalultowe: Jak do tego doszło?
Jak donosi portal swidnica24.pl mieszkaniec powiatu świdnickiego zgłosił się na policję, po tym jak kryptowalutowe oszustwo doprowadziło go do straty 63 000 zł. Z relacji rzeczniczki świdnickiej policji wynika, iż mężczyzna kilka lat wcześniej zainteresował się kryptowalutami. Wtedy zainstalował program do zdalnej obsługi swojego urządzenia i przekazał swoje dane osobowe. Jednak z czasem zorientował się, iż traci pieniądze, więc zakończył inwestycję.
Kilka lat później odebrał telefon od kobiety, która poinformowała go o rzekomych zyskach z wcześniejszej inwestycji. Prosząc o weryfikację danych, oszustka skłoniła mężczyznę do przesłania skanu dowodu osobistego oraz karty bankomatowej. Chociaż zasłonił on część danych, oszuści zdołali wykorzystać te informacje do dalszego działania.
W kolejnym etapie 47-latek otrzymał telefon od rzekomego kierownika platformy inwestycyjnej. Oszust poprosił go o zalogowanie się na konto bankowe. Następnie, w czasie licznych telefonów, instruował mężczyznę, jak zatwierdzać transakcje. W efekcie oszuści wyprowadzili z jego konta nie tylko oszczędności, ale także pieniądze zaciągniętego na jego nazwisko kredytu.
Policja apeluje o ostrożność
Policjanci w całej Polsce przestrzegają przed tego typu oszustwami. W szczególności zwracają uwagę na osoby oferujące szybkie zyski z inwestycji w kryptowaluty, które często wymagają instalacji specjalnych aplikacji lub przekazywania danych osobowych. Asp. Magdalena Ząbek podkreśla, iż oszuści stosują różnorodne metody manipulacji, wywierając presję na ofiarach, aby działały gwałtownie i bez zastanowienia.
Funkcjonariusze apelują, aby nigdy nie instalować nieznanych aplikacji, nie przekazywać danych bankowych oraz nie potwierdzać transakcji, które budzą wątpliwości. Zawsze warto skonsultować się z bankiem lub najbliższą jednostką policji, jeżeli istnieje podejrzenie oszustwa.
Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.
BeInCrypto Polska - Kolejne kryptowalutowe oszustwo: Stracił ponad 60 000 zł