Kolejne polskie zakłady przetwórstwa rolnego mają zostać przejęte przez zagraniczny kapitał. Czy aby będą bazować na polskim surowcu? Poznajmy szczegóły transakcji.
Z jednej strony ubojnia i przetwórnia drobiu, z drugiej zakład produkujący lody. Co je łączy? I drobiarski Algas, i lodowy Nordis to firmy na tyle niewielkie, iż przeciętnemu konsumentowi ich nazwy nic nie mówią. Jednak już kolejne zakłady przetwórstwa rolnego, które mają zostać przejęte, zna wielu z nas.
Holendrzy kupują zakłady drobiarskie
Holenderska firma Plukon Food Group poinformowała, iż nabyła 100% udziałów w zakładzie uboju i przetwórstwa drobiu w Dąbrowie Górniczej od sółki Algas. Ściślej mówiąc, jest to znaczący producentem mięsa drobiowego w południowej Polsce. Obroty zakładu w 2023 r. wyniosły ok. 35 mln euro. Z tego ponad 40% produktów jest eksportowanych do państw UE. Jak informuje nowy holenderski właściciel firmy, rodzina dotychczasowych właścicieli firmy „będzie w dalszym ciągu zaangażowana w działalność gospodarczą ubojni i zakładu przetwórczego”. Ponadto rodzinne fermy brojlerów będą przez cały czas dostarczać kurczaki do ubojni Algas.
Firma Plukon Food Group działa w sześciu krajach UE. Łącznie zatrudnia ponad 9 tys. pracowników i generuje roczny obrót przekraczający 3 mld euro. Ma już udziały w drobiarskiej firmie w Gruszczycach k. Sieradza. Jednym z głównych udziałowców firmy jest niemiecki potentat drobiarski EW Group.
Ukraińcy kupują polskiego producenta lodów
Jeden z największych producentów lodów na Ukrainie, firma The Three Bears, przejęła polską firmą Nordis, która jest właścicielem fabryki do produkcji lodów oraz warzyw mrożonych. Firma Nordis posiada w zachodniej Polsce fabrykę oraz magazyny. Jak się dowiadujemy, produkuje ponad 100 rodzajów lodów i półproduktów. Nordis posiada także własną sieć dystrybucji w 19 miastach w Polsce.
Arabowie chcą kupić polskiego potentata drobiowego
O kolejnej transakcji, o ile dojdzie do skutku, będzie naprawdę głośno. Jak informuje Interia za Bloombergiem, fundusz ADQ ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich chce przejąć polskiego lidera produkcji drobiu, firmę Cedrob. Tę w stu procentach polską firmę Bloomberg wycenia na 8 mld zł. Cerdob zajmuje się również produkcją trzody chlewnej.
ADQ to państwowy fundusz z siedzibą w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak informuje Interia, zarządza globalnymi aktywami o wartości ponad 150 mld dolarów. Do dzisiaj zainwestował już (pośrednio, poprzez firmę LDC) pieniądze m.in. w Indykpol czy Drosea.
Zakłady przetwórstwa rolnego zostaną przejęte — co dalej?
Tego nie wiemy co się ostatecznie stanie gdy kolejne polskie zakłady przetwórstwa rolnego pójdą w zagraniczne ręce. Wiemy natomiast, iż obecne problemy ze bytem i ceną za polskie owoce i warzywa do przetwórstwa tłumaczy się rolnikom m.in. tym, iż polskie zakłady tej branży przejął zagraniczny kapitał. Czy ten schemat w powyższych przypadkach może się powtórzyć?
Źródło: Plukon, Polskie Drobiarstwo, UkrAgroConsult, Ceny Rolnicze