Kolejne złe dane i kolejny powód do osłabienia euro

17 godzin temu

Sierpień przyniósł tąpnięcie zamówień w niemieckim przemyśle, co potwierdza duże problemy tamtejszej gospodarki, tworząc tym samym presję na Europejski Bank Centralny i wspólną walutę.

Rośnie presja na obniżki stóp, gospodarka zwalnia

W sierpniu zamówienia w niemieckim przemyśle spadły aż o 5,8 proc. w relacji miesiąc do miesiąca, po tym jak w lipcu zanotowały one wzrost o 3,9 proc. Opublikowane dane okazały się znacząco gorsze od rynkowych oczekiwań. Konsensus ekonomistów zakładał bowiem spadek zamówień o 2 proc. M/M. I negatywnej wymowy tych danych nie łagodzi znacząco choćby korekta lipcowych danych w górę z 2 proc. do wspomnianych wyżej 3,9 proc. M/M.

W relacji rocznej zamówienia przemysłowe skorygowane o liczbę dni roboczych zanotowały w sierpniu spadek o 3,9 proc. wobec wzrostu o 4,6 proc. odnotowanego w lipcu br.

Jakkolwiek opublikowane dziś dane nie mają dużego bezpośredniego wpływu na notowania eurodolara, to jednak powinny one zwiększać oczekiwania na większe (i szybsze) obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, co samo w sobie będzie ciążyć wspólnej walucie.

Wykres dzienny EUR/USD. Źródło: Tickmill

Na dalsze osłabienie euro wskazuje również sytuacja na wykresie dziennym EUR/USD, gdzie po zwrocie kursu w ostatnich dniach września z okolic 1,12 dolara, co szło w parze z negatywnymi dywergencjami na wskaźnikach, później w dość krótkich odstępach czasu eurodolar przebił 3-miesięczną linię trendu wzrostowego, przełamał 50-dniową średnią, a w piątek po lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy, spadł poniżej wrześniowego dołka na poziomie 1,1002 dolara, rysując tym samym na wykresie dziennym lokalna formację podwójnego szczytu. Z tego technicznego układu wynika, iż teraz kurs EUR/USD może spadać w kierunku 1,07 dolara.

Opublikowane dziś dane o zamówieniach przemysłowych to nie jedyne dane z Niemiec w tym tygodniu. We wtorek światło dzienne ujrzy raport nt. sierpniowej produkcji przemysłowej (prognoza: 0,8 proc. M/M), a w środę bilansu handlu zagranicznego (prognoza: 18,5 mld EUR). W piątek natomiast zostaną opublikowane finalne dane nt. inflacji CPI za wrzesień. Zgodnie z wstępnym szacunkami inflacja obniżyła się do 1,6 proc. z 1,9 proc. R/R w sierpniu.

Idź do oryginalnego materiału