Kolejne złoża ropy odkryte. W tle zażarta walka bliźniaczych koncernów naftowych

7 miesięcy temu

W Surinamie zlokalizowano nowe złoża ropy. Nie dziwi to o tyle, iż tuż za morską granicą, w sąsiedniej Gujanie, w ciągu ostatnich lat także odkryto przebogate złoża węglowodorów – i rozpoczęto zeń wydobycie. Kraje te stanowią zarazem pole rywalizacji dwóch największych amerykańskich koncernów, z których każdy chce dla siebie jak największego kawałka naftowego tortu.

Złoża ropy, które odkryto w Surinamie, przekroczyły 2,4 miliarda baryłek. Znajdują się one na podmorskim szelfie, na wodach terytorialnych tego kraju. Państwo to ma także dysponować zasobami około 354 miliardami metrów sześciennych gazu ziemnego. Tak twierdzi. w oparciu o wyniki dotychczasowych prac poszukiwawczych, znana firma analityczna Wood Mackenzie.

Odkryć tych dokonano w toku badań prowadzonych przez koncern Exxon Mobil, działającego we współpracy z malezyjskim Petronasem. Szacowaną wydajność wydobycia z odkrytych przezeń złóż ocenia się na 100 tys. baryłek dziennie. Zlokalizowane są one w sektorze „Block 52”.

Kolejne złoża zostały odkryte przez firmy APA Corp oraz TotalEnergies, w obrębie sektora „Block 58”. W odróżnieniu od poprzednich podmioty te nie podjęły jeszcze decyzji o zaangażowaniu się w ich eksploatację, ma to jednak nastąpić „niedługo”.

Złoża ropy a przyjaźń między firmami

Surinam to kraj graniczący z Gujaną, która w ostatnich latach doświadczyła nieprawdopodobnego boomu naftowego. Stąd też nie zaskakuje, iż w tym regionie odnajduje się kolejne złoża ropy. Głównym aktorem sprawczym rozkręcającej się intensywnie eksploatacji gujańskich złóż jest wspomniany Exxon.

Stanowią one dlań perspektywę ogromnych profitów, nie obyło się jednak bez zadrażnień z władzami Gujany. Stąd też w istocie nie dziwi, iż rząd tego kraju zaprosił do współudziału w poszukiwaniu i wydobyciu z kolejnych złóż inny amerykański koncern, Chevron.

Ten ostatni będzie miał tę możliwość, właśnie finalizuje bowiem przejęcie firmy Hess Corp., posiadającej koncesje na szelfie gujańskim. Stanowi on zarazem rywala Exxonu w odniesieniu do tego regionu świata. Jedne z największych amerykańskich koncernów naftowych, obydwa chcą mieć jak największy udział w nowo odkrywanych złożach

Exxon złożył już zresztą stosowny pozew do trybunału arbitrażowego, dążąc do powstrzymania rywala.

Idź do oryginalnego materiału