W Forum Ekonomicznym w Karpaczu weźmie udział liczna reprezentacja gości z zagranicy, zarówno z kluczowych państw i instytucji europejskich, jak i podmiotów z całego świata.
Wśród potwierdzonych uczestników Forum znaleźli się do tej pory m.in.:
Jakob Hallgren, Dyrektor, Szwedzki Instytut Spraw Międzynarodowych, Szwecja
Jest byłym ambasadorem Szwecji ds. rozbrojenia i nierozprzestrzeniania broni jądrowej. W latach 2018-2021 pełnił funkcję ambasadora Szwecji w Republice Korei. Wcześniej był zastępcą dyrektora Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (Sipri) w latach 2012-2018, a także członkiem delegacji rządu szwedzkiego ds. rozbrojenia i prawa międzynarodowego. Ściśle współpracował z ONZ i UE oraz wieloma innymi organizacjami w dziedzinie polityki bezpieczeństwa, mediacji, budowania pokoju, reformy systemów bezpieczeństwa, rozbrojenia, spraw humanitarnych i ograniczania ryzyka klęsk żywiołowych.
Liz Plank, autorka bestsellera „Samiec alfa musi odejść: Dlaczego patriarchat szkodzi wszystkim”, USA
To wielokrotnie nagradzana dziennikarka, autorka i producentka. Prowadzi kilka uznanych przez krytyków seriali cyfrowych w Vox Media i NBC News. Jej najnowsza bestsellerowa książka „Samiec alfa musi odejść: Dlaczego patriarchat szkodzi wszystkim” została doceniona w Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post. Liz ma milion obserwujących na wszystkich platformach mediów społecznościowych. Liz zasiada w zarządzie Girl Up, inicjatywy Fundacji Narodów Zjednoczonych. 6 września na Forum Ekonomicznym odbędzie się specjalne wydarzenie z jej udziałem.
Juha Pyykönen, Analityk ds. Bezpieczeństwa, Generał Brygady (w st. sp.), Finlandia
Zajmuje się w tej chwili kwestiami bezpieczeństwa i obrony państw nordyckich, w tym Finlandii w NATO. Ostatnio sfinalizował raporty na temat północnych polityk obronnych. Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego natowskiego think tanku PIAG, w NATO IMS C&RS DIV (1998-2000) oraz w UE (2000-2001) w celu ustanowienia zdolności zarządzania kryzysowego dla Unii. Jako dowódca Brygady Pori (2011-2014), Pyykönen dowodził wszystkimi fińskimi kontyngentami wojskowymi zarządzania kryzysowego za granicą. Wcześniej kierował planowaniem strategicznym Fińskich Sił Obronnych.
Jeanne Meserve, Dziennikarka, USA
Jest analitykiem ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w kanadyjskiej telewizji CTV News i gospodarzem podcastu NatSec Tech dla Special, w którym bada wpływ technologii na bezpieczeństwo i demokrację. Była prezenterką i korespondentką CNN i ABC News, zdobywając dwie nagrody Emmy i nagrodę Edwarda R. Murrowa. Przyczyniła się również do zdobycia dwóch nagród CNN Peabody Awards za relacje z huraganu Katrina i wycieku ropy w Zatoce Perskiej, a także prowadziła wielokrotnie nagradzane relacje CNN z zabójstwa Icchaka Rabina i śmierci księżnej Diany. Umiejętności zdobyte jako prezenterka i korespondentka wykorzystuje do moderowania paneli, wywiadów i posiedzeń miejskich, w tym na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i Kopenhaskim Szczycie Demokracji.
Vincenzo Camporini, były Szef Sztabu Generalnego Włoskiej Armii (2008-2011)
Wstąpił do Akademii Sił Powietrznych w 1965 r., piął się po szczeblach kariery, by ostatecznie objąć najwyższy urząd szefa sztabu włoskich sił powietrznych (2006-2008) i szefa sztabu generalnego Włoskiej Armii (2008-2011). Absolwent nauk lotniczych na Uniwersytecie Neapolitańskim Federico II oraz nauk międzynarodowych i dyplomatycznych na Uniwersytecie w Trieście, Camporini zajmował się również najbardziej aktualnymi kwestiami polityki międzynarodowej jako naukowiec i akademik, koncentrując się na polityczno-wojskowym wymiarze Unii Europejskiej i rozwoju jej umiejętności wykorzystywania instrumentu wojskowego w ramach jej stosunków zewnętrznych. Był między innymi prezesem Centrum Wysokich Studiów Obronnych w Rzymie (2004-06) i wiceprezesem IAI (2011-19).
Angela Williams, President & CEO, United Way Worldwide, USA
Pierwsza afroamerykanka na czele jednej z największych organizacji charytatywnej Ameryki. Znalazła się na liście 2022 NonProfit Times „Power and Influence Top 50” oraz na liście 2021 Forbes „Women Over 50 Creating Social Change at Scale”.
Siyabulela Mandela, Peace and Human Rights Activist, Republic of South Africa
Niezależny konsultant ds. praw człowieka, rozwoju międzynarodowego i rozwiązywania konfliktów, wcześniej pełnił funkcję regionalnego kierownika projektu na Afrykę Wschodnią i Południową w Journalists for Human Rights (JHR). Prawnuk Nelsona Mandeli.
Gen. Robert Spalding, USA – generał w stanie spoczynku, ekspert z zakresu relacji USA-Chiny
Autor książkowych bestsellerów, pracował na wysokich stanowiskach w Departamentach Obrony i Stanu USA, w tym jako starszy dyrektor ds. planowania strategicznego w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
Emanuela Claudia Del Re, Specjalny Przedstawiciel UE w regionie Sahelu, Włochy
Była wiceminister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Włoch oraz deputowana włoskiego parlamentu w latach 2018-2021. Profesor uniwersytecki socjologii politycznej, posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na obszarach objętych konfliktami od 1990 roku.
Alexander Khvtisiashvili, Wiceminister Spraw Zagranicznych, Gruzja
Absolwent międzynarodowych stosunków gospodarczych Politechniki Gruzińskiej w Tbilisi. W latach 1997-2000 pracował w gruzińskim Ministerstwie Handlu. Z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Gruzji związany od 2000 r. W latach 2011-2014 był radcą Ambasady Gruzji w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii, później dyrektorem Departamentu Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych w MSZ Gruzji. W 2017 r. został Wiceministrem Spraw Zagranicznych Gruzji.