Kolejny bank w tarapatach. Akcje zanurkowały o blisko 30%. Kryzys na horyzoncie?

10 miesięcy temu

Kolejny raz kondycja amerykańskich banków przywołuje wspomnienia o zeszłorocznym kryzysie w sektorze bankowym. Wówczas w krótkim czasie upadło kilka lokalnych banków. Od początku tego roku w trudniej sytuacji znajduje się New York Community Bank (NYSE: NYCB). Zdaje się, iż dołącza do niego kolejny podmiot, który odnotował blisko 30% spadek wartości akcji. Czy to problemy pojedynczych banków, czy początek kolejnego kryzysu?

Bank ma kłopoty? Akcje Softbank Group z dużym spadkiem

Po znacznych stratach, jakie odniosły w zeszłym tygodniu akcje New York Community Bank (NYSE: NYCB), kolejny bank budzi obawy. Szczególny niepokój budzą akcje Softbank Group (OTCMKTS: SFTBY). Akcje odnotowały spadek o -28,35% w obrocie pozarynkowym, z 30,79 USD do blisko 22,06 USD.

Jak oceniają analitycy, możliwą przyczyną spadku wyceny akcji Softbanku jest fakt, iż duża część jego długu miała termin zapadalności 8 marca, co spowodowało zmniejszenie rezerw. Ponadto wskazuje się, iż 1 marca SoftBank ogłosił wyemitowanie 59. niezabezpieczonej obligacji o wartości 550 miliardów jenów (3,7 miliarda dolarów) skierowanej do klientów detalicznych. Rolę powiernika pełnił Aozora Bank pełnił. Ten sam, który ogłosił, iż spodziewa się straty netto w wysokości 28 miliardów jenów (191 milionów dolarów) za rok obrotowy kończący się 31 marca. Prognoza zakładała zysk netto w wysokości 24 miliardów jenów.

Ostatnia deska ratunku?

Bank Term Funding Program (BTFP) to inicjatywa w zakresie pożyczek awaryjnych ustanowiona przez Rezerwę Federalną w marcu 2023 r. Ma ona na celu zapewnienie pilnej płynności amerykańskim instytucjom depozytowym. Motywacją do powołania tego instrumentu był kryzys z zeszłego roku. Wówczas Signature Bank i Silicon Valley Bank były autorami jednych z największych upadków w historii.

W ramach BTFP banki, stowarzyszenia oszczędnościowe i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, mogą uzyskać dostęp do pożyczek na okres do jednego roku. Pożyczki te są zabezpieczone takimi instrumentami jak amerykańskie obligacje skarbowe, dług agencyjny, papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką (MBS) oraz innymi kwalifikującymi się aktywa.

Początkowo 11 marca 2024 r. BTFP zaprzestanie udzielania nowych pożyczek. Dlatego wśród ekspertów istnieją obawy, iż to może zaostrzyć kryzys. Banki, które do tej pory trzymały się dzięki rządowym kroplówkom, mogą sobie nie poradzić.

Idź do oryginalnego materiału