Kolejny ranking firm technologicznych zdominowany przez AI. Jednak tym razem próżno szukać polskich spółek

2 miesięcy temu

Portal Sifted przygotował raport „B2B SaaS Rising 100”, w którym wyróżnił setkę firm z Europy oraz Izraela działających właśnie w tym modeli. Wśród nich, zdaniem autorów, znajdują się kolejne „jednorożce”.

Najnowszy raport portalu Sifted, to jak podkreślono na wstępie, mieszanka firm na różnych etapach dojrzałości, rozwoju produktu i finansowania. Spółki z sektora SaaS, czyli Software as a Service, pracują nad różnorodnymi aplikacjami, stronami internetowymi i platformami, które mają na celu eliminację powtarzalnych zadań, trenowanie AI czy poprawę automatyzacji. „B2B SaaS Rising 100” prezentuje ranking firm na etapie wzrostu z Europy i Izraela z dalszym potencjałem rozwoju

„Raport podkreśla regiony geograficzne, które odnoszą sukcesy w startupach. Wielka Brytania prowadzi trzeci rok z rzędu — będąc domem dla 32 firm z Rising 100 — na równi z 29 startupami w 2023 roku i 34 w 2022 roku. Za Wielką Brytanią plasują się Niemcy (21 firm) i Izrael (13 firm). Patrząc bliżej, Londyn i Tel Awiw przez cały czas zajmują pierwsze i drugie miejsca jako najważniejsze ekosystemy B2B SaaS, a Berlin i Paryż są tuż za nimi (w zeszłym roku oba miasta miały po 12 firm, w tym roku 11). Chociaż w tym roku zmniejszyła się obecność startupów z państw nordyckich oraz Europy Środkowej i Wschodniej w Rising 100, mocno wierzymy, iż te rynki mają ogromny potencjał na przyszłość (…)” – napisał Andreas Weiskam, Partner, Sapphire Ventures.

Jednak w rankingu próżno szukać polskich firm… Pierwsze miejsce zajął londyński startup V7, który pomaga sztucznej inteligencji zrozumieć obrazy, filmy oraz dokumenty. Patrząc na dalsze zestawienie, dominującą rolę odgrywa oczywiście AI.

Warto przeczytać: Jakie są prognozy dla rynku venture capital na drugą połowę 2024 roku? Na to pytanie odpowiadają eksperci

Dominująca rola AI

Pojawiające się hasło „sztuczna inteligencja” w kolejnym rankingu nie powinno już nikogo dziwić. Tak, AI dominuje w tej chwili i w najbliższym czasie nie są przewidywane zmiany w tym zakresie. Warto obserwować jak kolejne spółki będą wykorzystywać sztuczną inteligencję do automatyzacji różnych procesów. Ranking „B2B SaaS Rising 100” skupia się na firmach technologicznych, o których być może nie słyszałeś, ale niektóre z nich mają szansę zostać w przyszłości „jednorożcem”.

Startup V7 zajmuje pierwsze miejsce w rankingu Sifted. Dotychczas zebrał on ponad 39 mln euro w ramach rund finansowych. Tuż za nim uplasowała się niemiecka platforma konwersacyjna AI Parloa. Ta firma może się pochwalić kwotą ponad 90 mln euro zebraną od inwestorów. Natomiast podium zamyka irlandzka firma Tines związana z cyberbezpieczeństwem Tines. Londyn umacnia swoją pozycję lidera technologicznego w Europie z 31 startupami w pierwszej setce. Tel Awiw jest drugim najliczniej reprezentowanym miastem z 12 startupami, a Berlin zajmuje trzecie miejsce z 11 startupami.

Pierwsza dziesiątka rankingu

Źródło: Raport „B2B SaaS Rising 100”

3 firmy z pierwszej setki powstały w 2023 roku, a najmłodsza to Adaptive ML, która została założona w październiku ub.r. Średni rok założenia to 2018 rok. Oprogramowanie dla przedsiębiorstw to najbardziej dominujący sektor (45 firm). Kolejną najliczniej reprezentowaną branżą jest fintech (30 firm), a następnie deeptech (11 firm) i healthtech (8 firm).

Wnioski z raportu

Wciąż trwa fala na AI. Jednak aby wyróżniać się na rynku sztucznej inteligencji trzeba zwiększać rozmiary swoich modeli językowych, a na to będzie potrzebne jeszcze większe finansowanie.

„Myślę, iż to nie samo hasło „AI” przyciąga świadomych inwestorów, ale to, w jakim kontekście czy też konkretnym modelu biznesowym i produkcie AI jest wykorzystywana: czy faktycznie stanowi wartość dla rozwiązania, które proponuje dany startup, czy jest „płynięciem na fali” popularnego hasła” – mówił niedawno dla MamBiznes Michał Kramarz, Head of Google for Startups CEE.

Warto przeczytać: Nowy program akceleracyjny AI dla europejskich startupów. Wspólne działanie Meta, Hugging Face i Scaleway

Idź do oryginalnego materiału