Kolor morski we wnętrzach – gdzie pasuje? Z czym go łączyć?

1 rok temu

Kolor morski we wnętrzu może stać się częścią naprawdę oszałamiającej aranżacji! Efektownie prezentuje się w salonie, sypialni, łazience czy kuchni. Przeczytaj, czym się charakteryzuje, do jakich stylów wnętrzarskich pasuje i z czym można łączyć różne odcienie koloru morskiego.

Kolor morski – czyli adekwatnie jaki?

Jak sama nazwa wskazuje, morski kolor to taki, który kojarzy nam się z morzem. Ale przecież woda w morzu też miewa różny odcień! Odpowiedź na pytanie, czym jest barwa morska, też nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać.

Ten kolor to połączenie niebieskiego i zielonego, ale mogą one mieć różne proporcje. Odcień z przewagą niebieskiego to morski niebieski, a o ile to zielony kolor przeważa, nazywamy go morską zielenią. Mieszając farby z pigmentów w odpowiednich ilościach, można uzyskać na ścianie dokładnie taki kolor, jaki będzie pasował do naszego wnętrza. Morska barwa przypomina nieco turkus, ale jest od niego głębsza, bardziej wyrazista i ma w sobie pewne wyrafinowanie.

[[kategoria:1586:6]]

Znaczenie koloru morskiego

Kolor morski kojarzy się z bezkresnym oceanem, więc to wprost idealny kolor dla marzycieli. Pozytywne skojarzenia z pięknem natury sprawiają, iż morski odcień sprzyja wyciszeniu, relaksacji i skupieniu myśli. Ten kolor pasuje praktycznie do każdego wnętrza, ale szczególnie trafnym wyborem może się okazać morska sypialnia, salon czy łazienka.

Kolor morski należy do kolorów w chłodnej tonacji, ale jednocześnie kojarzy się ze świeżością oraz wakacjami spędzonymi nad wodą. Z tego względu szczególnie dobrze nadaje się do aranżacji wnętrz domów z basenami oraz tych położonych blisko akwenów wodnych.

Wnętrza w kolorze morskim o jasnym odcieniu szczególnie wzbudzają skojarzenia z wypoczynkiem i wprowadzają atmosferę intymności. Ciemny kolor morski daje natomiast wrażenie świeżości i czystości, w związku z czym warto go wykorzystać np. w łazience, zwłaszcza w kompozycji z jasnymi kafelkami oraz białą armaturą.

Narożnik Flavio w kolorze morskim

Z czym łączyć kolor morski?

Kolor morski – podobieństwo czy kontrast?

Kolor morski ma szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. jeżeli jest on dominujący, dobrze będzie uzupełnić go innymi odcieniami. Pasteli, bieli lub czerni można natomiast użyć na zasadzie kontrastu, choćby do niewielkich detali. Ogólna zasada jest taka, iż morski zielony dobrze prezentuje się w połączeniu z niebieskim, a morski niebieski – z zielonym.

Kolejną barwą, która świetnie wygląda przy morskim kolorze (zwłaszcza tym o niebieskiej tonacji) jest granat. Takie połączenie nadaje pomieszczeniu pewnej ekskluzywności i ponadczasowej elegancji. Generalnie, i morski zielony, i morski niebieski dobrze komponują się ze srebrem, odcieniami beżu i jasnymi brązami.

Efektowne dodatki w kolorze morskim

Jeżeli kolor ścian to biel, beż, blade złoto, jasna szarość czy delikatny róż, to efekt elegancji w aranżacji łatwo będzie osiągnąć dzięki dodatków w kolorze morskim. Mogą to być poduszki dekoracyjne, narzuty na sofę, dywany, zasłony okienne, dekoracje czy klosze lamp i żyrandole. Morskie ściany idealnie pasują do drewnianych mebli i drewnianej podłogi. Będą też dobrze wyglądały w połączeniu z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak wiklina czy rattan.

Kolor morski – odważne połączenia

Jeśli nie obawiamy się odważnych aranżacji wnętrz, warto też postawić na morski niebieski i czerwone dodatki. Kolejnym intrygującym dodatkiem może być akcent w kolorze limonkowym czy musztardowym. Do koloru morskiego z przewagą zieleni na ścianie będą natomiast wyśmienicie pasować pomalowane regały, optymalnie białe lub szare (dobrze jest użyć do tego farby kredowej).

[[kategoria:1586:6]]

Do jakich stylów wnętrzarskich pasuje morski kolor?

Kolor morski szczególnie dobrze pasuje do stylu retro, romantycznego, skandynawskiego i styl Hampton. Warto go wykorzystać także w stylu klasycznym, gdzie świetnie się zaprezentuje w połączeniu z drewnianymi, lakierowanymi meblami. Oczywiście, w aranżacji istnieje również styl morski, w którym dominuje morska zieleń lub niebieski w tym odcieniu.

Ogólnie rzecz biorąc, kolor morski we wnętrzach trzeba stosować dość ostrożnie, aby nie zdominował pomieszczenia. Zaleca się przełamywanie go jasnymi, stonowanymi barwami, takimi jak biel, beż czy delikatne brązy. Pamiętajmy jednak, iż połączeniu z czystą bielą morska barwa tworzy dość silny kontrast, więc trzeba stosować je umiejętnie.

We wnętrzach w stylu glamour dobrze komponują się odcień morski i złoto, wprowadzając do wnętrza nieco ponadczasowej elegancji. Morskie kolory dodatków o nieco przygaszonym odcieniu stworzą doskonałe połączenie z bielą lub jasną szarością na ścianie. Można w tym celu zastosować marmur albo dekoracyjną betonową masę. Akcenty w kolorze czerwonym dodadzą pomieszczeniu charakteru.

Jeśli wnętrze jest niewielkie, generalnie warto wybierać jak najjaśniejsze odcienie koloru morskiego lub choćby postawić na białe ściany jedynie z morskimi dodatkami. Dekoratorzy wnętrz często też decydują się wykorzystać morski kolor tylko na jednej ścianie albo choćby na jej fragmencie, np. dolnym. Dzięki temu wnętrze nabiera dynamizmu, bez ryzyka efektu przytłoczenia.

Sypialnia kolor morski

Kolor morski we wnętrzach – podsumowanie

Kolor morski to może być tak naprawdę morski zielony lub morski niebieski, w zależności od tego, która jego barwa składowa dominuje. Każdy z tych odcieni może wspaniale odmienić nasze wnętrze. Znakomicie prezentuje się na ścianie, ale równie dobrze możemy sięgnąć jedynie po dodatki w morskim kolorze. Dla kontrastu warto dodać białe, beżowe czy jasnoszare akcenty. Odważne aranżacje łączą kolor morski z czerwienią, intensywną żółcią czy odcieniem musztardowym.

Idź do oryginalnego materiału