„weir_do design”, czyli filozofia marki
Misją marki Matiego jest przełamanie jednokolorowych wnętrz – za sprawą odważnych wykończeń i form. Jego wzornictwo zdecydowanie można podpisać pod stylistyką playful, którego pierwsze przebłyski sięgają lat 80. i historii nurtu Memphis. Stylistyka tych lat jest bardzo obecna w inspiracjach Matiego, nie tylko w samych produktach, ale w całym brandingu marki. Styl retrofuturystyczny, który był widoczny choćby w filmach (zwłaszcza Sci-Fi) z tamtej epoki, mocno wyznaczył osobowość marki. Jak mówi sam artysta: – Wnętrza mogą być kolorowe, a nie monochromatyczne, pełne intrygujących, artystycznych przedmiotów. Uwielbiam dziwny design, dziwne filmy science-fiction i dziwną sztukę. Wierzę, iż tworzy to napięcie i więź między obserwatorem a obserwowanym. Postanowiłem tworzyć obiekty w ten sam sposób, wykorzystując odważne kolory i odważne formy. Tak powstaje moje wzornictwo, wzornictwo o nazwie Weir_do autorstwa Matiego Sipiory.
Krzesło Spektra, czyli pierwszy krok do zbudowania portfolio produktów marki
Wszystko zaczęło się od krzesła Spektra, jako pierwszego mebla w kolekcji. To ten mebel przykuł uwagę nie tylko polskiego środowiska designu. Mati otrzymywał wiadomości na Instagramie, o bardzo zachęcającym tonie, do tworzenia nowych wzorów, od ludzi związanych z designem z całej Europy. To właśnie krzesło Spektra przykuło uwagę agencji metis.space, z którą później postanowił związać się przy opracowaniu całego konceptu marki na początku 2023 roku, i tak zaczęła się przygoda w budowaniu brandu.
Krzesło Pudel, czyli najważniejszy mebel w kolekcji „Futuroom”
Zdecydowanie najważniejszym obiektem w kolekcji „ Futuroom” jest krzesło Poodle, którego kontynuację w postaci innych wzorów będziemy mogli niedługo podziwiać przy okazji następnych wdrożeń produktowych. Stylistyka retrofuturystyczna aż emanuje z jego formy. Zdecydowanie ma swoją osobowość i rozpoznawalny styl. Z jednej strony osobliwy, z drugiej niezwykle oryginalny, od razu staje się zauważony. Jest to weir_do design w najlepszej odsłonie. Stylu, który definiuje twórczo Matiego Sipiorę. Poodle można zaliczyć z jednej strony jako design, ale z drugiej strony ma on bardzo dużo ze sztuki. To magiczne połączenie inaczej nazywany Collectible design, który staje się coraz bardziej popularny we wnętrzach premium na całym świecie.
Pierwsza kolekcja – „Futuroom”
Pierwsza kolekcja Matiego Sipiory zawiera 7 obiektów. Poza wspomnianym wcześniej krzesłami Spektra i Poodle, możemy w niej znaleźć krzesło i taboret Cosmic, konsolę Metropolis, regał Pixel oraz obiekt, który trudno zakwalifikować jednoznacznie do konkretnej kategorii produktowej, ale najbliżej mu do szafki nocnej lub konsoli, a nazywa się Cyborg. Jest to kolekcja obiektów wykonana ze stali. W swojej palecie wykończeni posiada zarówno stal nierdzewną oraz pastelowe i w kontraście bardzo żywe kolory takie jak: czerwony, zielony, czarny, fioletowy, szary, żółty, różowy, turkusowy, odcienie beżu i niebieskiego, czy kolor biały. Jak wskazuje sama nazwa kolekcji, przestrzenią jej idei jest retrofuturyzm.