W poniedziałek na połączonym posiedzeniu sejmowych Komisji do Spraw Deregulacji oraz Edukacji i Nauki odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela.
Bez sprzeciwu w sprawie likwidacji "godzin czarnkowych"
O likwidację godzin dostępności nauczycieli w szkołach postulował ZNP i sami nauczyciele. Dodatkowa godzina w tygodniu, kiedy nauczyciele byli dostępni dla rodziców dzieci, zdaniem szefowej MEN zupełnie się nie sprawdziła. Barbara Nowacka uznała, iż to wyraz "braku zaufania do nauczycieli" i poważne utrudnienie organizacji pracy w szkołach:Reklama
- Ta godzina wprowadziła dodatkową biurokrację, obciążenia nauczycieli, niewygodę dla dyrektorów w planowaniu zajęć. Dlatego też, po konsultacjach, zdecydowałam się na wprowadzenie tej zmiany właśnie jako postulat strony społecznej - tłumaczyła minister edukacji.
Nowacja dodała, iż "nauczyciele w Polsce są dostępni dla rodziców i uczniów", a proponowana reforma to "to okazanie nauczycielom elementarnego zaufania".
"Rodzice choćby nie wiedzieli" o godzinach dostępności
Minister edukacji dodawała, iż przepisy te po prostu "nie spełniły swojego celu - konsultacje często kolidowały z zajęciami uczniów, co utrudniało korzystanie z nich". Podkreśliła, iż to również część rządowej deregulacji, a zniesienie godzin dostępności jest bardzo oczekiwanym postulatem środowiska:
- 90 proc. rodziców choćby nie wie, iż taka godzina była wprowadzona - kwitowała Nowacka.
Tzw. godziny czarnkowe od początku krytykował m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego. W maju, w piśmie do minister edukacji Barbary Nowackiej ZNP wskazał, iż po trzech latach funkcjonowania zapisów nauczyciele podkreślają, iż to "martwy przepis", ponieważ godziny dostępności nie ułatwiły kontaktów między szkołą a rodzicami.
Połączone komisje ds. deregulacji oraz edukacji i nauki przyjęły projekt ustawy likwidujący "godziny czarnkowe". 21 posłów było za zmianami, 7 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwny. Projekt noweli na początku lipca przyjął rząd. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2025 r.