Kompleksowe wsparcie w uprawie kukurydzy

3 godzin temu
Zdjęcie: Kompleksowe wsparcie w uprawie kukurydzy


Zwykło mawiać się, iż kukurydza to uprawa dla leniwych. Nic bardziej mylnego. W dobie drożejących środków do produkcji rolnej, konieczna jest optymalizacja produkcji. Pierwszym elementem każdej uprawy jest odpowiednio dobrana odmiana. Jednak to nie wszystko.

W przypadku kukurydzy podjęcie decyzji o doborze odmiany może być naprawdę trudne, na rynku dostępna jest bowiem rekordowa ilość odmian o różnym przeznaczeniu i wczesności. By z uprawy „wyciągnąć” jak najwięcej korzyści, nie wystarczy tylko zasiać i odchwaścić. Kukurydza, jak każda uprawa, jest wymagająca i nie trzeba o tym przekonywać żadnego plantatora, który w płodozmianie stawia na ten gatunek.

Precyzyjne zarządzanie uprawą z platformą Agrility

Na szczęście, rolnik nie musi zostać sam z wszystkimi problemami, ponieważ z pomocą przychodzą eksperci firmy Limagrain Polska, którzy kompleksowo przeprowadzą rolnika przez cały okres wegetacji. Rozpoczynając już od samego wyboru odmiany kukurydzy, na podstawie danych satelitarnych dotyczących stanowiska oraz danych pogodowych, rolnik otrzymuje rekomendacje odmianowe dostosowane do warunków danego gospodarstwa, a choćby pola.

Kompleksowe wsparcie w zakresie uprawy kukurydzy, jakie oferuje firma, to nie tylko dobór odmian. Limagrain wspiera swoich klientów dzięki rozbudowanym serwisom i programom. Platforma Agrility to funkcjonalność kilku modułów – od siewu aż po zbiór. Z wykorzystaniem Agrility możliwe jest wygenerowanie map siewu i zmiennej obsady czy kontrola i analiza przebiegu wegetacji, co umożliwia szybkie reagowanie na wczesnym etapie – np. w przypadku konieczności dodatkowego odżywienia kukurydzy.

Moduł agrility.PLON dostarcza kluczowych informacji na temat wysokości przewidywanego plonu na długo przed zbiorami. Umożliwia to zarządzanie produkcją, podejmowanie decyzji o sprzedaży nadwyżek czy konieczności zabezpieczenia dodatkowych zapasów.

Agrility to szereg funkcjonalności, które ułatwiają zarządzanie uprawą kukurydzy, zarówno tej z przeznaczeniem na ziarno, jak i na kiszonkę. Zbiór to końcowy etap każdej uprawy i jest równie istotny, jak wszystkie pozostałe elementy agrotechniki. To, w jakim momencie rozpoczniemy koszenie kukurydzy, będzie decydowało o parametrach jakościowych zbieranego ziarna czy kiszonki. Silnie odczuli to tegoroczni plantatorzy kukurydzy kiszonkowej, której zbiory rozpoczęły się wyjątkowo wcześnie. Dzięki analizie poziomu suchej masy na podstawie danych satelitarnych, rolnicy korzystający z Agrility mogli „w punkt” zebrać kukurydzę i uniknąć w ten sposób przesuszonej sieczki, a w konsekwencji gorszej jakości paszy dla bydła.

Kiszonka najwyższej jakości

O tym, iż dobrze przygotowana, jakościowa kiszonka wpływa na wydajność mięsną i mleczną stada, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego hodowcy Limagrain stawiają na selekcję odmian o wysokich parametrach żywieniowych. W specjalnym programie hodowlanym LG Animal Nutrition (LGAN) znajdują się zarówno odmiany wysokostrawne, jak i te bogate w skrobię. Dzięki temu rolnik ma możliwość dopasowania odmiany najbardziej optymalnej pod względem parametrów do charakteru swojego gospodarstwa i stosowanych rodzajów dawek paszowych.

Wysokostrawne odmiany kukurydzy LGAN, takie jak np. LG 31.271, przeznaczone są dla hodowców, którzy posiadają areał pozwalający zasiać jedynie rośliny pastewne i udział kukurydzy w dawkach paszowych przekracza 60%. Z kolei odmiany o większym udziale energii ze skrobi, np. LG 31.245, polecane są hodowcom, którzy w dawkach pokarmowych dla krów wykazują znaczny udział sianokiszonek z traw, a zawartość kukurydzy jest mniejsza lub równa 60%.

Osiągnij precyzję w produkcji paszy z Ekspertem kiszonkowym

Limagrain oferuje wsparcie w uzyskaniu najwyższej jakości kiszonki nie tylko pod względem specjalistycznie wyselekcjonowanych odmian. W specjalnym programie „Ekspert kiszonkowy” rolnik może skorzystać z profesjonalnego audytu i badań już po zebraniu i przygotowaniu paszy. W ramach programu eksperci Limagrain Polska pobierają próby kiszonki i poddają je analizie obejmującej parametry ilościowe i jakościowe, takie jak struktura sieczki, rozdrobnienie ziarna, gęstość, pH, a także zawartość białka, skrobi oraz frakcji włókna.

Uprawa kukurydzy ze zmienną gęstością siewu. Temu rolnikowi się to opłaciło
Idź do oryginalnego materiału