Komisja Nadzoru Finansowego wraca do sprawy nietypowych zdarzeń wokół akcji spółki Elektrociepłowni Będzin. Przypomnijmy, iż nagle w czerwcu w ciągu jednego tygodnia akcje spółki wzrosły o 173%. KNF przyjrzała się bliżej tej sprawie i wydawała obszerny komunikat na ten temat.
KNF składa zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w obrocie akcjami
To co wydarzyło się w ciągu kilku czerwcowych dni z akcjami spółki EC Będzin, było prawdziwym szaleństwem i zagadką. Jak ocenił wówczas Daniel Paćkowski ze StockWatch.pl EC Będzin dzielnie walczy o miano TOP3 najbardziej spektakularnych pump&dump w historii GPW. Przypomnij najważniejsze szczegóły tej sprawy. Spółka EC Będzin była notowana na giełdzie od prawie 25 lat. W ciągu zaledwie jednego czerwcowego tygodnia akcje spółki urosły o ponad 173%. Wartość giełdowa wystrzeliła z poziomu 23,3 mln zł do 352,7 mln zł. Doświadczeni inwestorzy nie potrafili zrozumieć co się stało, iż akcje tego podmiotu nagle stały się tak popularne. Dlatego zaczęły się pojawiać podejrzenia o wykorzystywanie przez inwestorów informacji poufnych, by kupić akcje taniej we właściwym momencie. Początkowo KNF nie potwierdziła podejrzeń manipulacji na rynku. Jednak w najnowszym komunikacie KNF informuje, iż zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa w obrocie akcjami EC Będzin.
Co ustaliła Komisja Nadzoru Finansowego w sprawie EC Będzin?
Komisja Nadzoru Finansowego wraca do burzliwej sprawy EC Będzin i składa zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w obrocie akcjami tej spółki. W komunikacie KNF można przeczytać, iż Przeprowadzone postępowanie wyjaśniające nie wykazało naruszeń art. 14 lit. a Rozporządzenia MAR tj. złamania zakazu wykorzystania informacji poufnych. 2. Przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykazało, iż mogło dojść do naruszenia art. 14 lit. c Rozporządzenia MAR tj. złamania zakazu ujawniania informacji poufnych, opublikowanych raportami bieżącymi nr 40/2023 oraz 46/2023. Komisja przekazała spółce zalecenia dotyczące obowiązków informacyjnych w zakresie informacji poufnych i sprawozdawczości finansowej. Jednocześnie KNF przypomina, iż wobec braku wystąpienia przesłanek wskazanych w art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (ustawa o obrocie instrumentami finansowymi), KNF zdecydowała o niewystępowaniu do GPW z żądaniem zawieszenia obrotu akcjami Spółki.