Koniec Hossy Na Bankach? | Asbis Zwiódł Inwestorów | Wielki Optymizm w CCC | #gpw

1 miesiąc temu

Wszystko to działo się w ostatnich dniach na polskim rynku. Zapraszam na Giełdowy Przegląd Wydarzeń, czyli #GPW dla polskiego rynku. W tych materiałach omawiam dla was wyłącznie to co interesujące z polskiej giełdy! jeżeli interesują Cię rynki zagraniczne i gospodarka, to koniecznie oglądaj też niedzielne wydania Finweek!

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Czy banki na GPW czeka załamanie?https://dnarynkow.pl/inwestycje-ktore-moga-dac-ci-nawet-100-zysku-do-2030-roku/
Słabe wyniki Asbishttps://dnarynkow.pl/inwestowanie-w-etf-wcale-nie-musi-byc-lepsze-niz-w-pojedyncze-akcje/
Świetne perspektywy dla CCChttps://dnarynkow.pl/chcesz-inwestowac-w-zloto-odpusc-spolki-ktore-je-wydobywaja/
Bioceltix z wysoką rekomendacjąhttps://dnarynkow.pl/jak-inwestowac-w-trzecim-kwartale-2024-roku-zmiany-w-publicznym-portfelu-dna/
Shoper pokazuje mocne wyniki!https://dnarynkow.pl/4-spolki-ktore-po-cichu-staja-sie-imperiami-nieruchomosci/

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj w złoto już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Koniec Hossy Na Bankach? | Asbis Zwiódł Inwestorów | Wielki Optymizm w CCC | #gpw

Czy to koniec bankowej hossy na GPW?

Mówi się, iż na GPW nie ma hossy bez banków. Z czego to wynika? W sporym stopniu z konstrukcji indeksów. Dla zagranicznego inwestora to jedynie WIG20 jest naprawdę inwestowalnym indeksem przez płynność. W indeksie WIG20 mamy dziś 5,5 banku: PKO BP, Pekao SA, mBank, Alior, Santander i PZU. Ten ostatni to realnie i bankowość, i ubezpieczenia, więc 5,5, a nie 6. Razem odpowiadają one za 43% tego indeksu, jeżeli uwzględnić całe PZU. choćby jednak bez niego spokojnie można mówić o tym, iż 40% WIG20 generują banki.

Naturalnie więc jeżeli 40% indeksu zacznie mieć problemy, to i sam indeks będzie mieć pod górkę we wzroście. Oczywiście dalej pozostaje nam 60% udziału innych spółek w indeksie, więc koniec bankowej hossy nie musi więc oznaczać katastrofy, ale na pewno są to spore ciężary.

Biznes bankowy nie jest prosty, ale ma jeden prosty do interpretacji element, który wpływa na wyniki. Stopy procentowe. w tej chwili rynek zaczął na fali obaw o recesje w USA (o której na razie nic nie świadczy) wyceniać również dynamiczne obniżki stóp procentowych w Polsce.

No cóż… może i zacząć wyceniać, ale dalej się na nie w ogóle nie zanosi. Przynajmniej nie w tym roku. Kolejne obniżki stóp w Polsce czekają nas najpewniej dopiero od 1 kwartału 2025, a ich skala jest w tej chwili dużą niewiadomą.

Nawet jednak, jeżeli założymy, iż obniżki będą realizowane, to biznes bankowy w Polsce nie będzie już obciążany kolejnymi rezerwami frankowymi (większość banków ma tu powiązane rezerwy na niemal 100%) czy wakacjami kredytowymi. Wyniki w kolejnym 2025 roku powinny być więc równie dobre, co w 2024.

No i mamy jeszcze pozostałe 60% indeksu WIG20, gdzie są spółki konsumenckie, produkcyjne czy technologiczne. Każdy z tych sektorów powinien z kolei, odwrotnie do banków, radzić sobie lepiej przy obniżce stóp. Nie sądzę więc, iż choćby problemy banków powinny na razie odwrócić długoterminowy trend na GPW, ale.. .czas pokaże

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Grupa CCC prezentuje świetne wyniki za drugi kwartał 2024 roku

Przychody spółki urosły o ponad 6% rok do roku, co było nieco poniżej konsensu prognoz analityków, ale za to pozytywnie zaskoczyła marżowość. EBITDA była o prawie 9% wyższa od prognoz, a marża EBITDA wyniosła 15,6%. Zysk operacyjny z kolei był aż o 17% powyżej prognoz analityków i marża operacyjna osiągnęła poziom 9,7%. Obie marże urosły o ponad 6 punktów procentowych, co sprawia, iż marża operacyjna prawie uległa potrojeniu.

Prezes CCC Dariusz Miłek na konferencji wynikowej powiedział, iż w tym kwartale nie skupiali się na wzroście przychodów, a właśnie na efektywności kosztowej i poprawie marży. Patrząc na wyniki, można powiedzieć, iż zadanie się powiodło. Prezes sprawiał wrażenie pewnego siebie i zachwalał model biznesowy CCC. Wypowiadał się pozytywnie o rosnących marżach, zapewniał, iż biznes, w którym funkcjonują, jest już przez nich perfekcyjnie rozpoznany i wiedzą dokładnie, jak się w nim poruszać.

Pozytywnie wypowiadał się również o koncepcji Half Price, która jest jedyną tego typu koncepcją w Europie środkowej i świetnie się przyjęła wśród klientów. Mówił o tym, iż CCC zamierza dalej się rozwijać i stawiać nowe sklepy, ale w tych krajach, w których już jest obecne i w których ma zbadany rynek oraz pewną pozycję. Grupa nie planuję wchodzić na całkowicie nowe rynki. Plan biznesowy na lata 2025 do 2029 zakłada, iż grupa CCC będzie zwiększać powierzchnię handlową od 20% do 25% średniorocznie przez te 4 lata. Z czego połowa ma przypadać na sklepy HalfPrice, a połowa na sklepy CCC. W tych 4 latach ma łącznie przybyć 400 sklepów HalfPrice i 400 sklepów CCC.

Prezes zapewniła również, iż dzisiejsze plany ekspansji są całkiem inne niż plany ekspansji wprowadzane w życie dawniej. Powiedział, iż w tej chwili w grupie zmieniło się wszystko od zarządzania, przez logistykę i produkcję, aż po sam produkt. Pan Miłek zapewniał, iż poprawa marży, którą widać, to efekt ciężkiej pracy w zakresie ograniczania kosztów, a jej efektem jest to, iż dzisiaj w Polsce żaden pojedynczy sklep CCC nie jest nierentowny. Warto tutaj zaznaczyć, iż jeszcze 5 kwartałów temu grupa CCC odnotowywała straty z działalności operacyjnej.

Pozytywne wyniki i bardzo optymistyczna konferencja wynikowa pomogła spółce na czwartkowej sesji zamienić wynik intraday z minus 8,5% na plus 3,5%.

Spółka Asbis zawodzi inwestorów i rozczarowuje wynikami.

Asbis to czołowy dystrybutor sprzętu IT. Spółka pochwaliła się wynikami za drugi kwartał bieżącego roku i nie były one zachwycające. Firma jest, chociaż teraz chyba bardziej była jednym z ulubieńców polskich inwestorów indywidualnych i szczyt swojej chwały odnotowała w okresie po covidowego odbicia, kiedy to sprzęt IT schodził jak świeże bułeczki i pomógł akcjom spółki, zaliczyć rajd o ponad 1500% w nieco ponad rok licząc od covidowego dołka.

Teraz jednak przychody spółki spadły w ujęciu rok do roku o 4%, zysk brutto spadł o 5%, a zysk netto spadło o 46%! Spółka jako dystrybutor cudzego sprzętu operuję na bardzo małych marżach, co przekłada się na bardzo dużą wrażliwość zysku netto, na każde pogorszenie sprzedaży i ogólnej koniunktury w branży.

Pogorszenie wyników Asbis tłumaczy tym, iż na największym rynku zbytu, czyli w Kazachstanie kwitnie nielegalny handel produktami pochodzącymi od nieoficjalnych dystrybutorów. Przychody z tamtego rynku spadły w rok dla Asbisu o ponad 43%!

Drugim powodem pogorszenia wyników miały być wzmagające się na Ukrainie działania wojenne, które wpływają na gorszą sprzedaż i trudniejsze funkcjonowanie spółki na tamtym rynku. Ukraina to trzeci co do wielkości rynek firmy. Asbis wspomina też o Słowacji, czyli czwartym największym rynku, gdzie zakończył się Unijny program dotowania zakupów sprzętu IT, co negatywnie wpłynęło na sprzedaż firmy.

Pomimo słabych wyników finansowych za pierwsze półrocze spółka podtrzymała swoje prognozy na cały rok 2024. Jej dowiezienie wymagałoby od firmy dwukrotnie większego zysku netto w drugiej połowie roku względem pierwszej połowy. W środowisku pojawiło się wiele głosów, które wątpią w możliwości odnośnie do realizacji tej prognozy.

Po ogłoszeniu wyników spółka straciła 6,7% w trakcie jednej sesji i znalazła się najniżej od października 2022 roku, jednocześnie będąc jakieś 40% poniżej ATH.

Rekordowe wyniki spółki Shoper. Czy polski e-commerce wraca do wzrostu?

Shoper, czyli polski Shopify, rozpoczyna 2024 rok z prawdziwym przytupem, bijąc rekordy na każdym kroku. W pierwszym kwartale przychody spółki podskoczyły o 26%, sięgając ponad 44 miliony złotych, a skorygowany zysk EBITDA wzrósł o aż 31%, do 15 milionów. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej sukcesów, które pokazują, iż Shoper doskonale odnajduje się na coraz bardziej wymagającym rynku e-commerce i zyskuje udziały w rynku.

Co stoi za tym spektakularnym wzrostem? Przede wszystkim platforma notuje niesamowity skok wartości transakcji (GMV Omnichannel) – aż o 47%. W dużej mierze to zasługa platformy Apilo, która przyciąga coraz więcej średnich i dużych graczy. Wartość transakcji w sklepach internetowych też nie pozostaje w tyle, rosnąc o 29% i sięgając 2,5 mld zł.

Shoper nie osiada na laurach i dalej pędzi do przodu. Inwestuje w rozwój sprzedaży wielokanałowej i nawiązuje nowe partnerstwa, jak choćby z PayPro, dzięki czemu usługa Przelewy24 stała się częścią Shoper Płatności. Spółka prężnie rozwija też segment cyfrowej reklamy, zwłaszcza w Rumunii, gdzie zyskała na popularności dzięki współpracy z GoMag.

Dzięki tym działaniom Shoper utrzymuje naprawdę niezłą i rosnącą marżę EBITA na poziomie 33,8%, a kolejne inwestycje i rozwój nowych usług zapowiadają, iż to może być dopiero początek sukcesów tej spółki.

Wysoka rekomendacja dla Bioceltix

Po opublikowaniu nowej rekomendacji, notowania biotechnologicznej spółki Bioceltix, rozwijającej leki dla zwierząt, na wtorkowej sesji urosły ponad 10%.

W swoim raporcie analitycy podkreslili, iż w ciągu ostatnich 12 miesięcy spółka osiągnęła ważne kamienie milowe. W jednym z projektów dedykowanym terapii osteoartrozy u psów, opublikowane zostały ostateczne wyniki kliniczne, które potwierdziły skuteczność i bezpieczeństwo tej formy terapii. To pozwoliło na złożenie wniosku rejestracyjnego do Europejskiej Agencji Leków.

Bioceltix opublikował również informacje na temat badania pilotażowego terapii atopowego zapalenia skóry u psów. Jego wyniki potwierdziły wysokie terapeutyczne możliwości, z silniejszym i szybszym działaniem przeciwzapalnym terapii w porównaniu do w tej chwili stosowanych metod. Jednocześnie firma uruchomiła badanie kliniczne projektu terapii osteoartrozy u koni, którego publikacja wyników oczekiwana jest w końcówce bieżącego roku.

Bioceltix wyróżnia się na tle innych biotechów z GPW, bo spółka nie planuję całkowitej jednorazowej sprzedaży praw do opracowanego leku, ale zawarcie umów partnerskich i dystrybucyjnych. Spółka chce generować przychody na podstawie produkcji i opłat licencyjnych, rozumianych jako część przychodów uzyskanych ze sprzedaży leków. Taka strategia poskutkuje mniejszą zapłatą wstępną, ale przełoży się długofalowe przepływy pieniężne.

Analitycy podkreślają, iż kilka dużych podmiotów przeprowadziło już dogłębną analizę przedsiębiorstw, co wskazuje na poważne zainteresowanie tematem.

Spółka jest na giełdzie niecałe 3 lata, od listopada 2021 roku i wygenerowała już dla akcjonariuszy ponad 100% stopy zwrotu, a według analityków Trigon przed nami kolejne 80%. Cena docelowa rekomendacji to 129,8 złotych za akcję, przy obecnej cenie w okolicach 73 złote, która już sporo urosła po opublikowaniu rekomendacji.


Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj w złoto już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału