Indeksy amerykańskie rozpoczęły dziś mocniejszy ruch spadkowy, po wielu miesiącach wzrostów. Przede wszystkim, inwestorzy zaczynają postrzegać sztuczną inteligencję jako technologię, z której przyszłe zwroty potencjalnie są ogromne… Ale pozostają niepewne. Co więcej, AI wymaga inwestycji i rosnących wydatków na badania i inwestycje w tym zakresie, uderzając w wolne przepływy pieniężne wielu technologicznych firm 'tu i teraz’… Podczas gdy perspektywa 'wyciśnięcia z nich’ dolarów w większości przypadków jest długoterminowa. W efekcie to co napędzało chciwość w ostatnich kwartałach, dziś sprawia, iż inwestorzy odczuwają strach… Analizując, czy nie zapędzili się w euforycznym rajdzie.
Ale czy na pewno tylko 'wyparowujący trade AI’ rozpędza wyprzedaż na indeksach? Z całą pewnością nie. Pierwsze skrzypce gra pogarszający się globalny obraz makro oraz ryzyka geopolityczne – tak długo 'nieodzwierciedlone’ w cenach wielu aktywów. Były prezes nowojorskiej Rezerwy Federalnej, Bill Dudley wskazał, iż moment na luzowanie polityki monetarnej w Stanach jest… Właśnie teraz, gdy oczywiste staje się, iż konsumenci i rynek pracy łapią zadyszkę. Czy Fed obniży stopy już we wrześniu? I przede wszystkim, czy już nie spóźnił się z reakcją?
Trump Trade
Inwestorzy nie są pewni tego, jak ewentualna, nowa administracja ISA pod przewodnictwem Republikanów będzie zarządzać 'eskalacją’ i sojuszami. Powietrze ulatuje szczególnie ze spółek narażonych na ograniczenia eksportowe, wyższe cła i ryzyko geopolityczne (znacząca obecność w Azji / Chinach / Tajwanie etc.)
Recesja w Chinach … i Europie
O ile w Stanach gospodarka jest wciąż solidna, w Chinach mamy doczynienia z widmem deflacji… Czego wyraźnym dowodem jest ostatnia decyzja Ludowego Banku Chin, który zaskakująco obniżył stopy procentowe… Na indeksach chińskich? Bez reakcji, wyprzedaż trwa przez cały czas a marki 'zachodnie’ z dużymi udziałami w rynku chińskim tracą.
AI
Consensus jest taki, iż sztuczna inteligencja to rewolucja (bez wątpienia)… Ale inwestorzy zaczynają orientować się, iż nim spółki zaczną na niej zarabiać, poniosą wielkie koszty. Te, prawdopodobnie w wielu przypadkach nigdy nie zostaną firmom 'wynagrodzone’. W efekcie, rynek znów rozważa na jak wielką premię w wycenie zasługują spółki, kt
Wyceny
Wysokie wyceny akcji nie napawają rynku optymizmem, gdy stopy w USA pozostają rekordowe od dekad, a gospodarka wysyła oznaki słabość, które dostrzegają duże firmy m.in. Visa. Także w Europie wyceny pozostają historycznie wysokie, biorąc pod uwagę realne ryzyko recesji.
Ropa i … Wojna?
Tania ropa jest przez rynek traktowana jako dowód na to, iż z gospodarką światową dzieje się źle. Podobnie rzecz ma się w przypadku miedzi i wielu innych surowców. To 'feralne’ momentum sprawia, iż rynek widzi tylko jedną opcję wzrostu na ropie… Mianowicie możliwy konflikt zbrojny i eskalację na Bliskim Wschodzie. Szansa obu wyceniania jest jako niska, ale stanowi dodatkowe 'ryzyko ogona’ dla i tak słabnącej już światowej gospodarki.
Wszyscy zadają sobie pytanie. Czy Rezerwa Federalna nie spóźniła się z obniżkami stóp, a 'miękkie lądowanie’ jest możliwe?