Koniec korków na DK52? Powstanie ekspresowa Beskidzka Droga Integracyjna

11 godzin temu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na prace przygotowawcze dla pierwszego odcinka nowej drogi ekspresowej S52, znanej jako Beskidzka Droga Integracyjna (BDI). Ta kluczowa inwestycja, która połączy Bielsko-Białą z Głogoczowem, ma na celu usprawnienie komunikacji między województwami śląskim i małopolskim.

Czym jest Beskidzka Droga Integracyjna?

Beskidzka Droga Integracyjna to przyszła trasa o długości około 61 km, stanowiąca istotny element polskiej sieci dróg ekspresowych. Jej budowa została ujęta w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku, z możliwością przedłużenia do 2033 roku.

Celem inwestycji jest zmniejszenie korków na istniejącej drodze krajowej nr 52 i odciążenie centrów miast leżących na trasie. Oprócz tego nowa droga poprawi bezpieczeństwo i komfort podróży oraz ułatwi transport towarowy.

Istniejąca droga krajowa nr 52 jest bowiem jedną z najbardziej obciążonych tras w regionie. Każdego dnia porusza się nią prawie 20 tysięcy pojazdów, co powoduje korki i utrudnienia. Nowa ekspresówka pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centra miejscowości, takich jak Kęty, Andrychów, Wadowice czy Kalwaria Zebrzydowska.

Budowa drogi ekspresowej S52 na odcinku Bielsko-Biała – Głogoczów przyczyni się do wyprowadzenia ruchu tranzytowego z centrów miejscowości położonych na trasie istniejącej drogi krajowej nr 52 oraz zwiększenia przepustowości ruchu. Ogłoszenie pierwszych postępowań przetargowych to istotny krok do zakończenia prac przygotowawczych i podpisania w przyszłości umów na budowę – powiedział wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.

Ogłosiliśmy dziś przetarg na badania geologiczne i przygotowanie projektu budowlanegopierwszego odcinka #BDI #S52 od #BielskoBiała do #Bulowice
To ponad 16 km trasy, która połączy #S1 i #DK7 w #Głogoczów
Na oferty czekamy do 18 lutego@GDDKiA | @MI_GOV_PL pic.twitter.com/u2B2Sd3hH6

— GDDKiA Kraków (@GDDKiA_Krakow) January 13, 2025

Kluczowe etapy budowy

Realizacja drogi ekspresowej S52 została podzielona na kilka kluczowych etapów. Na samym początku konieczne będą prace przygotowawcze obejmujące badania geologiczne i projekt. Budowa BDI to ogromne wyzwanie inżynieryjne, ponieważ teren Beskidów wymaga zastosowania licznych mostów i estakad. Łącznie wykonanych zostanie ponad 6,6 tys. odwiertów geologicznych i 2,4 tys. sondowań terenu. Średnia głębokość odwiertów wyniesie 11 m, a maksymalna 30 m.

Po wykonaniu badań konieczne będzie uzyskanie decyzji ZRID, czyli pozwolenia na realizację inwestycji drogowej, co pozwoli na uruchomienie przetargów na budowę. Ten etap zaplanowano na 2028 rok, a rozpoczęcie prac budowlanych powinno ruszyć w kolejnym roku. jeżeli wszystko dobrze pójdzie Beskidzka Droga Integracyjna powinna być gotowa do 2036 roku.

Droga ekspresowa S52 zostanie podzielona na cztery najważniejsze odcinki:

  • Suchy Potok – Bulowice (16 km)
  • Bulowice – Chocznia (20 km)
  • Chocznia – Kalwaria Wschód (20 km)
  • Kalwaria Wschód – Głogoczów

Ogłosiliśmy dziś przetarg na badania geologiczne i przygotowanie projektu budowlanegopierwszego odcinka #BDI #S52 od #BielskoBiała do #Bulowice
To ponad 16 km trasy, która połączy #S1 i #DK7 w #Głogoczów
Na oferty czekamy do 18 lutego@GDDKiA | @MI_GOV_PL pic.twitter.com/u2B2Sd3hH6

— GDDKiA Kraków (@GDDKiA_Krakow) January 13, 2025

Pierwszy przetarg obejmuje wykonanie projektu budowlanego, robót geologicznych i uzyskanie decyzji ZRID dla odcinka S52 Bielsko-Biała (Suchy Potok) – Bulowice. W najbliższym czasie ogłoszone zostanie postępowanie na odcinek Chocznia – Kalwaria Wschód.

W ramach inwestycji powstanie także 14 węzłów drogowych, które zapewnią sprawne połączenie z istniejącą siecią drogową. Koszt realizacji inwestycji to ponad 8 miliardów złotych. Środki pochodzą z budżetu państwa oraz funduszy unijnych, co umożliwia sprawne przeprowadzenie inwestycji.

S52 ma w tej chwili dwa funkcjonujące odcinki – od Cieszyna do Bielska-Białej i od węzła Balice I do węzła Modlniczka. W grudniu dołączyła do nich Północna Obwodnica Krakowa. 

Najdłuższa autostrada w Polsce. Która autostrada jest najdłuższa? [RANKING]

Znajdziesz nas w Google News

Idź do oryginalnego materiału