Koniec pewnej epoki: ten kraj wprowadził 10 proc. podatek od kryptowalut!

11 miesięcy temu

Nowe przepisy, jakie wprowadziła Nigeria, mają na celu zwiększenie przejrzystości podatkowej oraz uznanie kryptowalut za legalne aktywa.

28 maja br. ustępujący prezydent Nigerii Muhammadu Buhari podpisał ustawę o finansach, która weszła w życie ostatniego dnia jego urzędowania.

Ustawa wprowadza różne reformy podatkowe mające na celu modernizację krajowego systemu podatkowego. Zgodnie z nowymi przepisami, zyski generowane ze sprzedaży aktywów cyfrowych, w tym kryptowalut, będą teraz podlegać 10-procentowemu podatkowi.

To będzie spore wyzwanie

Kompleksowa ustawa została stworzona w celu promowania przejrzystości w rządzie, zwiększenia ściągalności podatków i pobudzenia gospodarki. W miarę jak kryptowaluty zyskują na znaczeniu, środek ten ma na celu nałożenie na nie podatków.

Jak tłumaczą przedstawiciele rządu, nowe przepisy powstały po to, by osoby posiadające aktywa cyfrowe miały swój udział w rozwoju państwa i jego gospodarki. Świadczy to o uznaniu przez Nigerię znaczenia aktywów cyfrowych w polityce i gospodarce oraz o jej zaangażowaniu w odpowiednią aktualizację systemu podatkowego.

Zdaniem jednego z nigeryjskich ekspertów opodatkowanie kryptowalut może stanowić wyzwanie ze względu na wyjątkowy charakter aktywów cyfrowych, a w szczególności takich kwestii jak ich wycena czy złożoność międzynarodowa. Faktem jest, iż często rządy różnych państw współpracy od giełd kryptowalut działających w ich jurysdykcji w celu śledzenia zysków kapitałowych użytkowników. Współpracując z giełdami władze mogą bowiem uzyskać dostęp do danych transakcyjnych i zidentyfikować osoby lub podmioty do celów podatkowych.

Nigeria a kryptowaluty: zmiana polityki o 180 stopni

Przypomnijmy, iż jeszcze przed dwoma laty stanowisko nigeryjskich władz w sprawie kryptowalut wyglądało zupełnie inaczej. 5 lutego 2021 r. Bank Centralny Nigerii wydał okólnik do banków depozytowych, niebankowych instytucji finansowych i innych instytucji finansowych, w którym polecił, by te zamknęły rachunki osób lub podmiotów zaangażowanych w transakcje kryptowalutowe w swoich systemach. Bank centralny ostrzegł również nigeryjskie instytucje finansowe przed handlem kryptoaktywami lub ułatwianiem płatności na giełdach kryptowalut. Jako powody wprowadzenia zakazu podmiot podał obawy związane z praniem pieniędzy, finansowaniem terroryzmu, cyberprzestępczością i zmiennością kryptowalut.

Wspomniana dyrektywa spotkała się ze znacznym sprzeciwem ze strony nigeryjskiej opinii publicznej i społeczności kryptowalutowej, ponieważ wiee osóbu postrzegało ją jako przeszkodę dla dalszego postępu technologicznego i wzrostu gospodarczego.

Później wydarzenia potoczyły się już gwałtownie – 25 października 2021 r: Nigeria stała się pierwszym krajem afrykańskim, który wprowadziła cyfrową walutę – „eNaira”, a rok późniejZainab Ahmed, minister finansów, budżetu i planowania krajowego, zapowiedział, iż w najnowszej ustawie finansowej znajdzie się przepis dotyczący opodatkowania kryptowalut i innych aktywów cyfrowych.

Może CIę zainteresować:

Idź do oryginalnego materiału