Koniec śmieszków o biednym Podlasiu. Region "wyłamał" się ze statystyk "ściany wschodniej"

10 miesięcy temu
W najnowszym raporcie GUSu o budżecie domowym możemy zobaczyć zaskakujące wyniki w podziale na województwa. Podlasie, które do tej pory zaliczane było do biedniejszej "ściany wschodniej", wyprzedza zachodnie województwa w zasobności portfela.


W raporcie Głównego Urzędu Statystycznego o budżecie domowym z 2022 roku widać, iż zacierają się różnice między dwoma krańcami Polski. Stereotyp bogatego zachodu i biednego wschodu traci rację bytu, gdyż woj. podlaskie ma drugi najwyższy w kraju dochód rozporządzalny na osobę.

Podlaski rekord


W 2022 roku w woj. podlaskim dochód rozporządzalny na osobę wynosił 104,7 proc. Wynik przewyższały jedynie woj. śląskie (105,7 proc.) i mazowieckie (138,1 proc.). Za Podlasiem plasuje się województwo zachodnio-pomorskie, z wynikiem 104,1 proc.

Gdyby wyłączyć powiat warszawski stołeczny, województwo podlaskie zajęłoby drugie miejsce.

Odejście od ściany wschodniej


Portal businessinsider.com.pl sprawdził wyniki Podlasia od 2015 roku. Od 2019 roku dziennikarze zauważyli wyraźne oddalanie się woj. podlaskiego od reszty ściany wschodniej,

Na naszych łamach z kolei pisaliśmy o inwestycjach regionu w przemysł rolno-spożywczy. Ale nie tylko. O rosnącej liczbie milionerów na wschodzie pisał u nas Leszek Sadowski.

To właśnie "ściana wschodnia" notuje największy wzrost liczby milionerów – o prawie 17 proc. na Podkarpaciu. Na drugim miejscu znalazło się łódzkie (ok. 16 proc. wzrost), na trzecim Lubelskie (prawie 14,8 proc.), a na czwartym właśnie Podlaskie (13,3 proc.).

W całym kraju liczba milionerów zwiększyła się o 10,2 proc. I to może sugerować, iż uboższe regiony zaczynają doganiać te bogatsze.

Idź do oryginalnego materiału