Sprzedaż mieszkań w stanie deweloperskim za dużo wyższą cenę jest popularnym zjawiskiem na rynku nieruchomości. Rada Ministrów przyjęła ustawę ograniczającą takie praktyki.
Cesja i nowe przepisy
Wczoraj, tj. 4 kwietnia 2023r. Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów ograniczający możliwość handlu cesjami i umowami deweloperskimi. Ma to na celu zapobiegać zjawisku nieuczciwych praktyk i sztucznego pompowania cen nieruchomości. Chodzi przede wszystkim o osoby, które hurtowo kupują mieszkania u dewelopera, sprzedając je potem z ogromnym zyskiem. Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii czytamy:
„Przypadki zawierania umów obejmujących rezerwację kilku lub choćby kilkunastu lokali przez jednego nabywcę, który następnie – za słoną opłatą – przenosi je na adekwatnych nabywców to zmora polskiego rynku mieszkaniowego. Tak zwani flipperzy dosłownie za nic pobierają wygórowane „prowizje”. Czas skończyć z tego rodzaju praktykami„ (Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii)
przypomnijmy- flipperzy to osoby, które kupują mieszkania za okazyjną cenę, odnawiają je, sprzedając potem z dużym zyskiem. Dziś, jak widać, nie trzeba choćby inwestować w remont mieszkania. Wystarczy jedynie kupić i odsprzedać z zyskiem. Takie praktyki, według rządu, nie są uczciwe wobec kupujących i sztucznie pompują, i tak już ogromną, bańkę na rynku nieruchomości.
Przeniesienie praw jedynie dla członków rodziny
Nowe przepisy ograniczą możliwość sprzedawania umów rezerwacyjnych oraz deweloperskich (również cesja innych praw przeniesienia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) tylko do członków rodziny. Sprzedaż lub przeniesienie takiego prawa osobom spoza rodziny będzie możliwa, ale mocno ograniczona. Taka czynność będzie dozwolona jedynie raz na trzy lata.
„Tak skonstruowany przepis z jednej strony wyeliminuje model zarobkowania na cesjach zawieranych hurtowo umów, a z drugiej pozostawi możliwość ich stosowania w zwykłych, życiowych sytuacjach„-tłumaczy Buda.
Przepisy nie będą obowiązywały wstecz, więc będą dotyczyć tylko umów zawartych po dniu wejścia przepisów. W przypadku tych umów nie będzie możliwości skorzystania z programu kredytu 2%.