Ogłoszony 8 sierpnia przez Zarząd Rezerwy Federalnej „Program Nadzoru nad Nowatorskimi Działaniami” ma na celu ograniczenie niektórych aktywności związanych z kryptowalutami i ułatwienie bardziej sprawiedliwych warunków dla banków zaangażowanych w obsługę branży aktywów cyfrowych.
Rezerwa Federalna ustanowiła program w celu wzmocnienia nadzoru nad nowatorskimi działaniami prowadzonymi przez organizacje bankowe. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, obejmie on nowatorskie działania związane z kryptowalutami, technologią rozproszonego rejestru oraz złożonymi, opartymi na technologii partnerstwami z podmiotami niebędącymi bankami w celu świadczenia usług finansowych klientom. Inicjatywa uzupełni istniejące procesy nadzorcze, wzmacniając nadzór nad nowymi działaniami prowadzonymi przez nadzorowane organizacje bankowe.
Nowa polityka Fed
Jak tłumaczy Michael S. Gibson, dyrektor Wydziału Nadzoru i Regulacji Rezerwy Federalnej, innowacje finansowe wspierane przez nowe technologie mogą przynieść korzyści amerykańskiej gospodarce i konsumentom. Ich najważniejsze zalety to pobudzenie konkurencji, obniżenie kosztów oraz stworzenie zapotrzebowania na produkty, które lepiej spełniają potrzeby klientów. Innowacje mogą również prowadzić do szybkich zmian w poszczególnych bankach lub w systemie finansowym i generować nowe przejawy ryzyka, mają istotny wpływ na bezpieczeństwo i kondycję organizacji bankowych. Biorąc pod uwagę nowatorski charakter tych działań, mogą one generować pytania dotyczące ich dopuszczalności oraz nie być w wystarczający sposób uwzględniane w procedurach nadzorczych istniejących podejściach nadzorczych.
Rezerwa Federalna stworzyła program po to, by upewnić się, iż ryzyko związane z innowacjami jest odpowiednio uwzględniane. Do pracy nad nim zaangażowane zostały istniejące już zespoły nadzorcze Fed-u. Program będzie oparty na ryzyku, a poziom i intensywność nadzoru będą się różnić w zależności od poziomu zaangażowania w nowe działania przez każdą nadzorowaną organizację bankową. Wiadomo już, iż Fed będzie okresowo oceniać, które organizacje bankowe powinny podlegać badaniu nowych działań w ramach programu. W zespole programowym zasiadać będą pracownicy Rezerwy Federalnej oraz zewnętrzni eksperci ze środowisk akademickich oraz branży bankowej, finansowej i technologicznej.
Spodziewany efekt
Koordynatorzy projektu mają nadzieję, iż dzięki programowi Rezerwa Federalna będzie rozwijać i poszerzać swoją wiedzę techniczną, aby lepiej zrozumieć nowe działania oraz związane z nimi przejawy ryzyka. Inicjatywa pomoże w określeniu, czy regulacje i nadzór pozwalają na innowacje, które poprawiają dostęp do usług finansowych i ich świadczenie, jednocześnie chroniąc klientów banków, organizacje bankowe i stabilność finansową.