Pomoc w realizacji innowacyjnych projektów, które stanowią przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania. To idea konkursu IPCEI EuBatIn. Jego rozpoczęcie ogłosiło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Realizacja projektów IPCEI ma na celu wspieranie wspólnej polityki gospodarczej, by wzmocnić w ten sposób potencjał europejskiego przemysłu w walce z globalną konkurencją. Dzięki tego typu projektom polscy przedsiębiorcy mogą w łatwiejszy sposób gromadzić specjalistyczną wiedzę i stawać się częścią nowoczesnych łańcuchów technologicznych. Także w skali globalnej. Projekty IPCEI mają się przyczynić do ułatwienia eksportu nowoczesnych technologii.
„Dzięki środkom z Unii Europejskiej – programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, NCBR ma możliwość wspierać przedsiębiorców w realizacji projektów IPCEI. Projekty, które pomagają udrażniać kanały współpracy pomiędzy dużymi przedsiębiorcami i MŚP oraz środowiskiem naukowym, co jest niezwykle ważne w dalszym zbliżaniu się sektorów biznesu z naukowym” – komentuje prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Konkurs NCBiR
Najnowszy projekt IPCEI EuBatIn – European Battery Innovation posiada łączną pulę wsparcia w wysokości 135 mln zł. Konkursowe projekty muszą wpisywać się w zakres tematyczny i co najmniej w jedną Krajową Inteligentną Specjalizację. Projekt realizowany będzie w czterech obszarach roboczych: surowce i zaawansowane materiały, ogniwa akumulatorowe, systemy akumulatorów oraz recykling i zrównoważony rozwój.
Konkursowe projekty muszą obejmować dwa etapy — działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną oraz pierwsze zastosowanie w przemyśle. Projekty powinien charakteryzować wysoki poziom innowacyjności, pozytywny wpływ na środowisko oraz zapewnienie wzrostu konkurencyjności europejskiego przemysłu. Mogą obejmować rozwój instalacji pilotażowych, ale również opracowanie nowej aparatury i urządzeń. Elementem projektu nie może być jednak produkcja masowa i działalność komercyjna.
Nabór wniosków w konkursie rozpocznie się 13 maja i potrwa do 21 czerwca 2024 roku. Ocena wniosków przez Komisję Europejską potrwa 85 dni od momentu zakończenia naboru. Realizacja dofinansowanych projektów musi zakończyć się przed końcem 2029 roku.