Konkurs Seal of Excellence dla innowacyjnych MŚP

4 godzin temu

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy 15 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na dofinansowanie projektów, którym Komisja Europejska przyznała pieczęć doskonałości.

Nabór „Seal of Excellence” rozpocznie się 6 czerwca i potrwa do 19 września br. Nabór wniosków o dofinansowanie dotyczy projektów badawczo-rozwojowych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, którym Komisja Europejska przyznała certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu Horyzont Europa. Projekt w naborze FENG Seal of Excellence musi obejmować te same zadania, zasoby i przewidywać ten sam cel, co projekt, oceniony przez Komisję Europejską w ramach instrumentu EIC Accelerator, który otrzymał certyfikat Seal of Excellence. Wniosek o dofinansowanie musi zawierać jedynie te części projektu ocenionego przez Komisję Europejską, które są związane z przeprowadzeniem prac B+R. Sam certyfikat powinien być wystawiony nie później niż 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku w konkursie. Dodatkowo, każdy projekt powinien wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację.

Program jest otwarty na projekty w dowolnej dziedzinie technologii, a także na te odpowiadające na zdefiniowane wyzwania

– Program EIC Accelerator wspiera MŚP z całej Unii Europejskiej, z dużym potencjałem wzrostu, które posiadają innowacyjne rozwiązania przynajmniej na etapie prototypu i planują ich wdrożenie na rynek europejski i globalny. Program jest otwarty na projekty w dowolnej dziedzinie technologii, a także na te odpowiadające na zdefiniowane wyzwania – tłumaczy prof. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Projekty, które nie mogły otrzymać finansowania z powodu ograniczeń budżetowych, otrzymały od Komisji Europejskiej certyfikat Seal of Excellence, co umożliwia im ubieganie się o krajowe dofinansowanie. Ogłoszony przez nas konkurs jest więc drugą szansą na ich realizację.

Warunki realizacji

Każdy projekt może być realizowany nie dłużej niż do 31 grudnia 2029 r. Maksymalna wartość dofinansowania dla jednego MŚP i dla pojedynczego projektu to 2,5 mln euro. Pomoc publiczna może zostać przeznaczona na projekty badawczo-rozwojowe obejmujące badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe. Całkowita wysokość dofinansowania dla projektu B+R nie może przekroczyć maksymalnej wielkości dofinansowania określonego dla tego projektu, zgodnie z przepisami EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”. Poziom dofinansowania dla jednego MŚP na realizację badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych w ramach projektu wynosi maksymalnie 70% kosztów kwalifikowalnych tych prac.

Seal of Excellence jest instrumentem realizującym cel Priorytetu II Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – Rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii.

Więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCBR: gov.pl/ncbr
Idź do oryginalnego materiału