Kontrakty giełdowe na unijne zboża i rzepak zaliczały w ubiegłym tygodniu swoje kilkumiesięczne maksima

4 godzin temu
Zdjęcie: Kontrakty giełdowe na unijne zboża i rzepak zaliczały w ubiegłym tygodniu swoje kilkumiesięczne maksima


Na giełdzie w Paryżu najbliższy kontrakt na rzepak zyskał na wartości ponad 17 euro (3,7%) w skali tygodnia, kończąc piątkową sesję tylko nieco poniżej 487 eur/t. Wyceny rzepaku rosły, wspierane obawami o poziom produkcji oleju palmowego w Azji Południowo-Wschodniej. W Chicago olej palmowy zakończył tydzień na 30-miesięcznych maksimach. Prowzrostowo na cały sektor oleistych wpływa mocno drożejąca ropa naftowa.

Jednocześnie soja taniała w ubiegłym tygodniu pod wpływem poprawy pogody w Brazylii i rosnącej podaży z trwających zbiorów w USA. W Chicago kontrakt najbliższy na soję zaliczył blisko 3% przecenę w skali tygodnia.

Deficyt opadów w Rosji i malejące prognozy zbiorów kukurydzy w UE windowały ceny zbóż w Paryżu

Ceny giełdowe pszenicy rosły po obu stronach Atlantyku w reakcji na zwiększone obawy dotyczące zasiewów ozimych w regionie Morza Czarnego. Według lokalnych analityków opóźnienia w zasiewach, zwłaszcza w Rosji, rosną i budzą obawy przed utratą powierzchni. W końcówce tygodnia pszenica i kukurydza zanotowały lekką korektę spadkową po tym jak obydwa kontrakty wspięły się na 2-3 miesięczne maksima.

Na giełdzie Euronext-Paryż najbliższa seria pszenicy zyskała na wartości 7,75 euro (3,5%) do 228,75 eur/t w tygodniu kończącym się 4-go października. W minioną środę kontrakt wspiął się na najwyższy od dwóch miesięcy poziom.

W tym samym czasie kontrakt na chicagowską pszenicę SRW podrożał o połowę mniej (1,7%), zamykając tydzień ceną 217 usd/t.

Wzrosty cen pszenicy ograniczane są przez cały czas przez wyjątkowo silny eksport z Ukrainy i Rosji na początku sezonu.

Kukurydza w Paryżu podrożała o 6,25 euro (3%) do 213,5 eur/t w skali tygodnia, a w miniony czwartek kosztowała najwięcej od lipca tego roku. Analogiczny kontrakt w Chicago zyskał o połowę mniej w tym samym czasie.

Notowania unijnej kukurydzy rosły w obliczu szczególnie złych perspektyw produkcji w Europie Wschodniej, czego efektem było cięcie przez KE zbiorów kukurydzy na ziarno o blisko 2 mln ton do tylko 60,1 mln ton w skali całej UE.

Skala odbicia na rynku kukurydzy, zwłaszcza w Chicago, ograniczana jest przez rosnącą podaż ziarna z trwających zbiorów na półkuli północnej.

Skokowe osłabienie euro do dolara było korzystne dla unijnych kontraktów

Kurs najważniejszej pary walutowej świata (EUR/USD) spadał przez cały miniony tydzień z powyżej 1,11 do poniżej 1,10 usd za euro. Euro straciło do dolara 1,7%, ponieważ amerykańska waluta rośnie w siłę w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, ale też w oczekiwaniu na kolejną (trzecią) obniżkę stóp procentowych w strefi euro. Tańsze euro sprawia, iż towary wyceniane w tej walucie stają się bardziej atrakcyjne dla importerów. Oczywiście amerykańskie kontrakty stają się automatycznie droższe.

Okresowe zmiany notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 04.10.2024

Rzut oka na wykresy notowań kontraktów futures (zamknięcie z 04.10.2024)

Kontrakty na zboża

Kontrakty na nasiona oleiste

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Idź do oryginalnego materiału