Kontrola rolnika alkomatem na polu lub w gospodarstwie. Co mówi prawo?

4 godzin temu

Czy rolnik na własnym podwórku po spożyciu alkoholu może prowadzić pojazd? To kontrowersyjne zagadnienie, które budzi wiele emocji. Obowiązujące przepisy nie są jasne, a potencjalnych zagrożeń jest wiele – sprawdź czy policja może skontrolować rolnika alkomatem na polu lub w gospodarstwie.

Spożycie alkoholu podczas prac w gospodarstwie nie należy do odpowiedzialnych zachowań. Obniżenie sprawności funkcjonowania układu nerwowego, takie jak zmniejszona zdolność osądu, zanik precyzyjnego i racjonalnego myślenia, zaburzenia reakcji wzrokowej i słuchowej, czy mniejsza precyzja ruchów – to objawy, które mogą towarzyszyć rolnikowi, który postanowił wykonać obowiązki w stanie upojenia alkoholowego.

Wypicie alkoholu przed lub w trakcie wykonywania czynności na polu czy w gospodarstwie, szczególnie z użyciem sprzętu ciężkiego lub pojazdu mechanicznego może skończyć się dla producenta tragicznie. Co na to przepisy? Czy Policja może skontrolować rolnika, który podejmuje takie działanie na własnym polu lub w gospodarstwie?

Czy policja może przeprowadzić badanie alkomatem na terenie gospodarstwa lub na polu?

Komenda Główna Policji w rozmowie z Dorotą Kolasińską podkreśla, iż osoba, która prowadzi pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo więzienia do 2 lat, co wynika bezpośrednio z art. 178a. Kodeksu Karnego. Nie wszystko jest jednak takie proste. Warto bowiem zauważyć, iż przepis dotyczy ruchu drogowego, a więc miejsc, które są przeznaczone do ruchu publicznego (w zakresie obowiązywania Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym).

Takim miejscem nie jest pole, łąka czy prywatne podwórko. Więc, co do zasady, za samo poruszanie się po własnych polu rolnik nie może zostać ukarany na podstawie przepisów kodeksu karnego. Zakaz jazdy w stanie nietrzeźwości obowiązuje już natomiast np. na drogach gruntowych między wsiami czy drogach leśnych – podsumowuje Komenda Główna Policji w wywiadzie dla topagrar.pl. Wydawać by się więc mogło, iż rolnicy nie muszą obawiać się o kontrolę trzeźwości w gospodarstwie czy na polu. Jak to wygląda w praktyce?

W rzeczywistości rolnicy powinni mieć na uwadze, iż Policja może zainterweniować w każdej sytuacji, w której zauważy nietypowe zachowanie. Co prawda kontrola trzeźwości na polu czy w gospodarstwie nie jest powszechną praktyką, jednak może do takowej dojść. W przypadku, w którym rolnik spożywał alkohol, mogą zostać wyciągnięte konsekwencje. Zwłaszcza w sytuacji, w której osoba w stanie nietrzeźwości spowoduje wypadek. Wówczas interwencja funkcjonariuszy jest nieunikniona. Miejsce nie ma tu znaczenia.

Kiedy Policja podejmuje czynności?

Robert Opas, nadkomisarz Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, wyjasnia w rozmowie z redakcją topagrar.pl, iż Policjanci mają prawo podejmować czynności związane z zapobieganiem oraz wykrywaniem przestępstw, wykroczeń oraz innego przeciwdziałania zagrożeniom dla porządku publicznego. Co to oznacza?

W praktyce to oznacza, iż w każdej chwili, mając podejrzenia, iż łamane jest prawo, mogą interweniować na polu rolnika. To regulują odpowiednie przepisy, a konkretnie zapis z art. 29.1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. W przypadku wypadku na polu, policja może przeprowadzić czynności procesowe, w tym badanie trzeźwości osób biorących udział w wypadku, choćby jeżeli zdarzenie nie miało miejsca na drodze publicznej. Policja jest odpowiedzialna za ściganie przestępstw i podejmuje działania w celu ustalenia okoliczności każdego zdarzenia, które może stanowić naruszenie prawa – podkreśla nadkom. Opas.

Pijany pracownik w gospodarstwie – co zrobić?

Poprzednie informacje dotyczyły działania we własnym gospodarstwie. Co w sytuacji kiedy właściciel gospodarstwa zatrudnia pracowników? Warto mieć na uwadze, iż w przypadku podejrzenia upojenia alkoholowego pracodawca może wyciągnąć konsekwencje. Podstawą jest oczwyiście kara upomnienia czy nagany, ale co w sytuacji, gdy to nie skutkuje?

Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości albo w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu lub spożywanie alkoholu lub zażywanie środka działającego podobnie do alkoholu w czasie pracy – pracodawca może również stosować karę pieniężną – czytamy w art. 108 § 2 Kodeksu Pracy.

Pracodawca może także rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, do których zalicza się stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości albo w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (art. 52 § 1).

Zdrowy rozsądek

Podczas prac polowych, pielęgnacji roślin czy po prostu codziennego funkcjonowania w społeczeństwie warto zachować zdrowy rozsądek i zgodnie z nim stosować zasadę “piłeś, nie jedź”. Nie tylko mając na uwadze przepisy, ale również bezpieczeństwo własne i osób znajdujących się w pobliżu.

Źródło: topagrar.pl

Idź do oryginalnego materiału