Kolejne wymogi stawiane rolnikom przez Brukselę mogą być oceniane dwojako. Z jednej strony bezpieczeństwo pracy jest najważniejsze. Z drugiej PIP i ARiMR mogą znaleźć setki powodów do zmniejszenia płatności bezpośrednich.
Mechanizm warunkowości. Na czym polega?
Ministerstwo rolnictwa przedstawiło projekt ustawy o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023–2027 oraz niektórych innych ustaw. Projekt ustawy stwarza podstawy prawne dla wdrożenia tak zwanego mechanizmu warunkowości społecznej. Skupia się on na zapewnieniu odpowiednich warunków pracy, przestrzeganiu praw pracowniczych i ochronie zdrowia oraz bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych w rolnictwie.
Kto będzie kontrolował warunki pracy w gospodarstwach?
Z przepisów UE wynika, iż państwa członkowskie zobowiązane są wykorzystać istniejące w tych państwach systemy kontroli i egzekwowania prawodawstwa w dziedzinie prawa pracy i zasad BHP.
W projekcie ustawy proponuje się zatem, aby system kontroli w ramach warunkowości społecznej bazował na istniejącym w Polsce systemie kontroli prawa pracy i zasad BHP sprawowanym przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) oraz systemie przyznawania i wypłaty płatności sprawowanym przez agencję płatniczą, której funkcję pełni Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Za kontrole odpowiedzialna będzie zatem PIP, a za przyznanie i wypłatę płatności ARiMR.
Kto będzie objęty kontrolami?
Zgodnie z przepisami UE, mechanizmem warunkowości społecznej objęci zostali rolnicy, którzy wnioskują o przyznanie:
- płatności bezpośrednich,
- płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznych lub premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych,
- płatności ONW.
Jak będzie przebiegała kontrola PIP?
PIP będzie typowała podmioty do kontroli na podstawie historii kontroli tych podmiotów, wpływających skarg oraz przyjętych priorytetów kontrolnych PIP na dany rok – głównie przy uwzględnieniu ostatnich zmian legislacyjnych, a także powstających problemów na rynku pracy, w tym wzrostu poziomu zagrożeń zawodowych i wypadkowych.
W przypadku otrzymania przez agencję płatniczą informacji od PIP, agencja płatnicza zobowiązana będzie zmniejszyć należne płatności (kara administracyjna).
Zaproponowano także, aby nie nakładać kary administracyjnej z tytułu nieprzestrzegania wymagań warunkowości społecznej, o ile kara nie przekracza równowartości 100 euro. Rolnika powiadamia się jednak o stwierdzeniu niezgodności i o obowiązku poprawy w ustalonym terminie.
źródło: www.topagrar.pl