Wydatki związane z pierwszą komunią świętą co roku budzą wiele emocji. Z jednej strony rodzice wydają coraz więcej na przygotowania do tej uroczystości, z drugiej zaś rosną oczekiwania wobec gości. Podarowanie koperty z pieniędzmi często jest postrzegane w takich sytuacjach jako najłatwiejsze rozwiązanie, ale wspomniane boxy komunijne znacznie to komplikują ze względu na cenę samego pudełka.
REKLAMA
Zobacz wideo Ile pieniędzy włożyć do koperty na komunię? [SONDA]
Co dać na prezent na komunię w 2025 roku? Boxy komunijne mają być prawdziwym hitem sezonu komunijnego
Boxy komunijne nie są czymś całkowicie nowym. Popularność zaczęły zdobywać już w zeszłym roku, ale jak informuje Radio Zet, w 2025 roku zainteresowanie nimi będzie znacznie większe. Prezenty te przyjmują różną formę, jednak łączą je pewne wspólne elementy. Są to manualnie wykonane pudełka, które po otworzeniu rozkładają się efektownie na cztery strony. W ich wnętrzu często są umieszczane drobne upominki nawiązujące do pierwszej komunii świętej, spersonalizowane elementy (jak imię dziecka i życzenia), miejsce na słodycze, a także pieniądze.
Ceny boxów komunijnych są zróżnicowane. zwykle mieszczą się w przedziale 100-150 złotych, ale zdarzają się też i propozycje za ponad 200 złotych. Jeden z modeli dostępnych w sieci za 219 złotych zawiera świeczkę w kształcie anioła, naszyjnik z medalikiem Matki Boskiej i kieszonkowe wydanie Pisma Świętego. Na ceny boxów wpływa oczywiście fakt, iż jest to rękodzieło. Ponadto w dużym stopniu płacimy tu za doświadczenie. Z drugiej strony niektórzy oceniają sam pomysł krytycznie, stwierdzając, iż lepiej wydatek na pudełko przeznaczyć na faktyczny prezent lub po prostu włożyć większą kwotę do tradycyjnej koperty. Przy okazji warto przyjrzeć się bliżej temu, ile goście komunijni powinni wydać na podarunek łącznie.
Ile daje się na prezent komunijny? Gorący temat, który powraca co roku na wiosnę
Wiele osób wybierających się na przyjęcia komunijne przyjmuje zasadę, aby prezent pokrył wydatki rodziców. Wirtualna Polska donosi, iż cena "za talerzyk" w 2025 roku w przypadku komunii wyniesie od 150 do 300 złotych. Tyle zwykle oczekuje się również od dalszej rodziny oraz znajomych. Ciocie i wujkowie najczęściej dają 100-300 złotych, a dziadkowie około 700 złotych. Największy wydatek ponoszą rodzice chrzestni, którzy w kopertach przeważnie wręczają od 500 do 1000 złotych, a niekiedy i więcej.
Zobacz też: Ile Polacy zapłacą za wielkanocny stół? Same jajka kosztują krocie. Co z innymi produktami?Na koniec należy podkreślić, iż ostatecznie wydatek na prezent komunijny powinien być zawsze dostosowany do naszych finansowych możliwości, choćby jeżeli jesteśmy chrzestnymi dziecka. Pamiętajmy, iż pierwsza komunia święta mimo aktualnych trendów to przede wszystkim doświadczenie duchowe dla dziecka.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.