Koreańskiej inwestycji atomowej w Polsce nie będzie?

3 miesięcy temu

Z nieoficjalnych informacji wynika, iż realizowana przez ZE PAK Zygmunta Solorza we współpracy z PGE i koreańskim koncernem KHNP inwestycja atomowa została zablokowana przez polski rząd.

Przypomnijmy – projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie ma najważniejsze znaczenie dla przyszłości polskiego sektora energetycznego, w kontekście odchodzenia od węgla i zwiększania udziału energetyki jądrowej. KHNP, razem z Polską Grupą Energetyczną (PGE) i grupą ZE PAK, planował budowę dwóch bloków energetycznych z koreańskimi reaktorami APR 1400 w Koninie. Projekt cieszył się poparciem rządu PiS, w tym Jacka Sasina.

Inwestycja pod Koninem jest zagrożona?

Według nieoficjalnych informacji, na posiedzeniu rady nadzorczej spółki PGE PAK Energia Jądrowa prezes PGE Dariusz Marzec miał wskazać, iż inwestycja jest de facto zamrożona. Wiadomo już, iż kwestią dalszych losów projektu elektrowni atomowej z udziałem KHNP 27 czerwca będzie się zajmować sejmowa komisja ds. energii, klimatu i aktywów państwowych. Tymczasem Dom Maklerski Trigon poinformował , iż podczas posiedzenia rady nadzorczej spółki PGE PAK Energia Jądrowa, przedstawiciele PGE mieli poinformować ZE PAK, iż PGE jest gotowa zakończyć lub zamrozić swój udział w projekcie.

Polska Grupa Energetyczna podkreśla, iż jest na bardzo wstępnym etapie analizy projektu, który był realizowany jeszcze za czasów poprzedniego rządu. Jak informuje biuro prasowe spółki, realizacja tak kluczowego projektu infrastruktury energetycznej musi być wpisana w całościową strategię rządu, dotyczącą rozwoju i docelowego modelu segmentu energetyki jądrowej w Polsce. „Tak ważnych i krytycznych dla krajowego bezpieczeństwa energetycznego inwestycji nie można realizować z pominięciem całościowej strategii rządu w tym zakresie. najważniejsze są więc polityczne decyzje i to rząd określi, które projekty, i w jakich lokalizacjach będą przedmiotem dalszych, szczegółowych analiz technicznych” – czytamy w dokumencie.

KHNP i jej zaplecze

KHNP jest koreańską państwową firmą z blisko 50-letnim doświadczeniem w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych. Zamrożenie prac nad projektem elektrowni jądrowej w Koninie nie jest wielkim zaskoczeniem – ze strony obecnego polskiego rządu brak było dotychczas zainteresowania tym projektem. W styczniu 2024 r. w Warszawie przebywał prezes KHNP Jooho Whang, ale nie doszło wtedy do jego spotkania z przedstawicielami polskiego rządu. Miesiąc później doszło do spotkania wiceministra klimatu Miłosza Motyki i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Macieja Bandy z ambasadorem Republiki Korei w Polsce Hoonmin Lim. Jednym z głównych tematów rozmów była właśnie elektrownia jądrowa w Koninie – nie wiadomo jednak, co dokładnie ustalono.

Już wcześniej informowano, iż pierwszy blok w Polsce miałby zostać oddany do eksploatacji w 2035 r. Prezes KHNP na początku 2024 r. podtrzymał ten termin.

Idź do oryginalnego materiału