Ponad połowa Brytyjczyków nie chce, aby zbliżająca się koronacja króla Karola III była finansowana przez podatników. Tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego i opublikowanego we wtorek.
Koronacja? Większość Brytyjczyków nie chce za nią płacić
Ankieta YouGov wykazała, iż 51 procent respondentów uważa, iż ceremonia koronacji Karola nie powinna być opłacana przez rząd. Prawie jedna trzecia – 32 procent – opowiedziała się za, podczas gdy około 18 procent uznało, iż nie ma na ten temat wyrobionego zdania.
Wielka Brytania tkwi w uścisku kryzysu rosnących kosztów życia i szeroko zakrojonych strajków pracowników w sektorze publicznym i prywatnym. Najwyższa od dziesięcioleci inflacja pochłania zarobki jej obywateli. Rząd nie ujawnił jeszcze, jakie będą łączne koszty ceremonii. Odbędzie się ona w Opactwie Westminsterskim w sobotę 6 maja i dzień później zostanie zwieńczona koncertem w zamku Windsor.
Przewiduje się jednak, iż wraz z ogromną operacją mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa koronacja pochłonie choćby dziesiątki milionów funtów. Cały kraj otrzyma również dodatkowy dzień wolny od pracy w poniedziałek 8 maja, co wiąże się z dodatkowymi kosztami ekonomicznymi.
Sondaż przeprowadzony wśród 4 246 dorosłych wykazał, iż młodsze osoby, które często są najbardziej dotknięte kryzysem kosztów życia, najmniej popierają pokrycie kosztów przez rząd. Około 62 procent badanych w wieku od 18 do 24 lat było przeciwne, podczas gdy 15 procent opowiedziało się za. Wśród osób powyżej 65 roku życia, 43 procent popierało finansowanie koronacji przez podatników, a 44 procent było przeciwne.
Może Cię zainteresować: Elon Musk ujawnia, iż rząd USA szpieguje na Twitterze. Bitcoin w dół
„Kosztowna pantomima”
Minister rządu Oliver Dowden już wcześniej zapewnił, iż jego współpracownicy oraz monarcha są „świadomi potrzeby zapewnienia wartości dla podatników” i nie będzie „rozrzutności czy ekscesów”.
To jest wspaniały moment w naszej historii, i ludzie nie chcieliby, żeby było to skąpe i pozbawione wspaniałości.
Oliver Dowden podczas wystąpienia parlamentarnegoNaturalnie nie wszyscy podzielają jednak podobny optymizm. Graham Smith, reprezentujący organizację przeciwną monarchii, nazwał koronację „kosztowną pantomimą” i „policzkiem w twarz milionów ludzi zmagających się z kryzysem”.
Jak to wyglądało w przeszłości? Koronacja matki Karola, nieżyjącej już królowej Elżbiety II, w 1953 roku kosztowała 912 000 funtów. W przeliczeniu, dziś byłaby to kwota przekraczająca 20 milionów.
Zobacz również: