Kosisz trawnik? W tych przypadkach grozi ci mandat. choćby 5 tys. zł kary

4 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Każdy, kto ma choćby niewielki ogródek, wie, jak ważne jest koszenie trawy dla zachowania estetycznej przestrzeni. Jednak w niektórych przypadkach włączenie kosiarki może słono kosztować. Kiedy zwykła pielęgnacja ogrodu może skończyć się mandatem?


Cisza nocna to święty czas — mandaty do 500 złotych


Chociaż może się to wydawać mało wygodna pora do porządków ogrodowych, niektórzy właściciele domów potrafią kosić w czasie ciszy nocnej.


Zgodnie z polskim prawem, cisza nocna obowiązuje od godziny 22:00 do 6:00 w dni powszednie, a w weekendy i święta od 22:00 do 8:00. Używanie głośnych urządzeń ogrodniczych w tym czasie stanowi wykroczenie przeciwko porządkowi publicznemu.
Straż miejska lub policja może nałożyć mandat od 50 do 500 złotych za naruszenie prawa do spokoju sąsiadów. W praktyce wysokość kary zależy od stopnia uciążliwości hałasu i częstotliwości naruszeń. Recydywiści mogą liczyć się z kierowaniem sprawy do sądu, gdzie grozi im kara grzywny do 1500 złotych.
Zatem jeżeli jesteś rannym ptaszkiem i kusi cię, aby włączyć kosiarkę o 7 rano w sobotę, jeszcze nim zacznie się największy upał: lepiej wypij kawę i poczekaj.Reklama


Koszenie w niedziele i święta — kosiarkę lepiej zostawić w garażu


Chociaż nie ma bezwzględnego zakazu koszenia w dni wolne, funkcjonują tzw. normy zwyczajowe. W Polsce przyjęło się, iż w dni świąteczne odpoczywamy, a przynajmniej nie przeszkadzamy innym w wypoczynku.
Hałasowanie w niedziele i święta może skutkować mandatem od 100 do 500 złotych. Co więcej, jeżeli koszenie odbywa się w pobliżu kościołów podczas nabożeństw, kara może być podwyższona ze względu na szczególną ochronę spokoju w takich miejscach.


Mandat za koszenie trawy, której nie wolno ruszać


Właściciele działek położonych w pobliżu obszarów chronionych muszą być szczególnie ostrożni. jeżeli fragment nieruchomości znajduje się na terenie parku narodowego, rezerwatu przyrody lub obszaru Natura 2000, koszenie może wymagać specjalnych zezwoleń.
Naruszenie przepisów ochrony przyrody to już nie tylko mandat, ale możliwość nałożenia kary administracyjnej do 5000 złotych przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. W skrajnych przypadkach, gdy koszenie wpłynie na gatunki chronione lub ich siedliska, sprawa może trafić do prokuratury.


Okres lęgowy ptaków — zakaz od marca do lipca


Jednym z najważniejszych, ale często ignorowanych ograniczeń, jest zakaz koszenia nieużytków w okresie lęgowym ptaków. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, od 1 marca do 31 lipca obowiązuje zakaz usuwania lub niszczenia siedlisk ptaków, w tym poprzez koszenie wysokiej trawy na nieużytkach.
Dotyczy to szczególnie terenów zarosłych, łąk i nieużytków, choćby jeżeli znajdują się na prywatnej działce. Główny Inspektor Ochrony Środowiska może nałożyć karę od 500 do 5000 złotych za naruszenie tego przepisu. jeżeli zostanie dowiedzione zniszczenie ptasich gniazd, sprawa trafia do prokuratury.


Prawa sąsiadów


choćby jeżeli koszenie odbywa się zgodnie z przepisami prawa publicznego, sąsiedzi mogą dochodzić swoich praw na podstawie kodeksu cywilnego.


Jeśli hałas z kosiarki przekracza poziom przeciętnej uciążliwości i regularnie zakłóca spokój, sąsiad może wystąpić do sądu o odszkodowanie lub nakazanie zaprzestania działań.
Sądy coraz częściej przyznają rację pokrzywdzonym sąsiadom, szczególnie gdy koszenie odbywa się codziennie przez długi czas lub w godzinach wczesnorannych.
Odszkodowania mogą sięgać kilku tysięcy złotych, a sąd może również nakazać ograniczenie koszenia do określonych godzin.
Podsumowując, w dbaniu o własny ogródek warto po prostu kierować się zdrowym rozsądkiem. Najlepiej jest kosić w dni powszednie lub w sobotę do południa, pamiętając o tym, iż w weekend cisza nocna trwa do 8 rano.
KO
Idź do oryginalnego materiału