Koszty systemu energetycznego UE wzrosną do 2030 roku

1 tydzień temu

Koszty systemu energetycznego w Unii Europejskiej mogą wzrosnąć choćby o 40 procent do 2030 roku – ostrzega Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER).

Koszty systemu energetycznego w Unii Europejskiej mogą wzrosnąć choćby o 40 procent do 2030 roku, wynika z raportu opublikowanego przez Agencję ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER). Wzrost ten jest związany z koniecznością modernizacji infrastruktury energetycznej oraz inwestycjami w zieloną energię, co ma na celu osiągnięcie ambitnych celów klimatycznych UE.

Raport ACER podkreśla, iż bez odpowiednich działań wzrost kosztów może wpłynąć na konkurencyjność przemysłu i ceny dla konsumentów. Modernizacja sieci przesyłowych, budowa nowych źródeł energii odnawialnej oraz inwestycje w magazynowanie energii będą najważniejsze dla zapewnienia stabilności dostaw energii.

Unia Europejska stawia sobie za cel redukcję emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Osiągnięcie tego celu będzie wymagało znacznych nakładów finansowych i technologicznych, co przełoży się na wzrost kosztów systemu energetycznego. ACER apeluje o skoordynowane działania na poziomie unijnym i krajowym, aby zminimalizować negatywne skutki ekonomiczne i społeczne tych zmian.

Montel News / BiznesAlert.pl

Unijne środki finansowe trafią do powodzian dopiero w połowie 2025 r.

Idź do oryginalnego materiału