ASML to lider w segmencie maszyn wykorzystywanych do produkcji chipów. Zapewnia producentom chipów sprzęt, oprogramowanie i usługi umożliwiające korzystanie z maszyn litograficznych. Firma posiada niesamowity udział w rynku wynoszący około 90% w branży zaawansowanych technologii ArF i 100% w litografii EUV. Ten wpis nie służy opisowi biznesu spółki, a jedynie omówieniu jej kwartalnych wyników dla zainteresowanych inwestorów. Szczegółową analizę biznesu znajdziecie na tej stronie. Co takiego ASML zaprezentował w trzecim kwartale?
ASML z największym jednodniowym spadkiem od 2006 roku
ASML opublikowało swoje wyniki za trzeci kwartał 2024 roku, przypadkowo dzień wcześniej niż planowano – przez błąd techniczny raport trafił na rynek już we wtorek, a nie w środę rano, jak to było przewidziane. Szkoda tylko, iż nie były to najlepsze wyniki. W związku z tym inwestorzy zareagowali mocno negatywnie, zaskoczeni nie tylko terminem publikacji, ale i tym, co w niej ujrzeli. Choć ASML przebiło oczekiwania w zakresie zysków na akcję i przychodów, to net bookings, czyli przyszłe zamówienia, wyniosły tylko 2,6 miliarda euro, podczas gdy analitycy spodziewali się ponad 5 miliardów. To ogromna różnica i od razu wzbudziła sporo obaw. Net bookings to nic innego jak zapowiedź przyszłego wzrostu spółki, a zatem słabe wyniki w tym zakresie mogą sugerować problemy na horyzoncie. Na domiar złego, ASML obniżyło prognozę na 2025 rok, w którym pokładano spore nadzieje. Zamiast silnego odbicia, jakiego oczekiwano, mamy cięcie prognoz o 7%. Efekt? Największy jednodniowy spadek akcji ASML od 2006 roku. Ale czy to naprawdę aż tak zła wiadomość? Czy ASML przestało być atrakcyjną inwestycją?
Przyjrzyjmy się liczbom. W trzecim kwartale 2024 roku ASML osiągnęło przychody netto na poziomie 7,5 miliarda euro, z marżą brutto wynoszącą 50,8%, a zysk netto wyniósł 2,1 miliarda euro. Rezerwacje netto (czyli owe newralgiczne „net bookings”) zamknęły się kwotą 2,6 miliarda euro, z czego 1,4 miliarda dotyczyło systemów EUV.
Teraz przejdźmy do prognoz. ASML przewiduje, iż w czwartym kwartale 2024 roku przychody netto wyniosą od 8,8 miliarda do 9,2 miliarda euro, a marża brutto wyniesie od 49% do 50%. Prognoza na cały rok 2024 to około 28 miliardów euro przychodów. Zatem wyniki są lepsze, niż się spodziewano. Problem leży w zamówieniach na przyszłość, czyli w prognozie na 2025 rok, gdzie ASML obniżyło oczekiwania do przedziału 30-35 miliardów euro, co stanowi dolny zakres tego, co przedstawili na Dniu Inwestora w 2022 roku (gdzie prezentowano 30-40 miliardów euro).
Skąd ten pesymizm? Otóż, mimo iż AI wciąż zapewnia silny wzrost, inne segmenty, takie jak pamięć czy logika, odbudowują się znacznie wolniej. Opóźnienia we wdrażaniu nowych technologii u kluczowych klientów, takich jak Intel i Samsung, wpłynęły na przesunięcia zapotrzebowania na systemy litograficzne, zwłaszcza EUV. W dodatku, segment pamięci przez cały czas walczy z ograniczonymi inwestycjami w zwiększenie zdolności produkcyjnych. Z kolei sytuacja w Chinach, gdzie ASML spotyka się z ograniczeniami eksportowymi, również odbija się na wynikach spółki.
ASML przez cały czas pozostaje kluczowym graczem na rynku, szczególnie w kontekście rosnącego popytu na technologie związane z AI. Jednak bieżące wyzwania – zarówno po stronie klientów, jak i geopolityczne – wymusiły na spółce ostrożniejsze podejście do prognoz na 2025 rok. Czy to koniec świetności ASML? Zdecydowanie nie. Na pewno jednak najbliższe lata mogą być bardziej wyboiste, niż wielu się spodziewało. Przyjrzymy się sytuacji w spółce w szczegółach.
Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!
Premium
Dołącz do Strefy Premium DNA.
Już od 49 zł miesięcznie!
Sprawdź wszystkie korzyści
Kliknij tutaj i dołącz do nas.
Jesteś już subskrybentem? Zaloguj się!
Do zarobienia,
Jurek Tomaszewski