Kraje G7 wzywają do natychmiastowego zniesienia zakazów na japońskie produkty spożywcze

1 rok temu

Grupa siedmiu potęg przemysłowych (kraje G7) wezwała do natychmiastowego uchylenia ograniczeń importowych na japońskie produkty spożywcze.

„Potępiamy działania mające na celu uzbrojenie zależności gospodarczych i zobowiązujemy się do budowania wolnych, uczciwych i wzajemnie korzystnych stosunków gospodarczych i handlowych” – czytamy w 10-stronicowym oświadczeniu, podanym do publicznej wiadomości przez ministrów handlu G7,

Japońskie produkty spożywcze na cenzurowanym

Przypomnijmy, iż Chiny wprowadziły całkowite zawieszenie importu japońskich ryb dwa miesiące temu, kiedy Japonia rozpoczęła wypuszczanie oczyszczonej radioaktywnej wody z rozbitej elektrowni Fukushima do Pacyfiku. Dodajmy, iż Japonia i Stany Zjednoczone nazwały te ograniczenia niesprawiedliwymi. Z kolei Rosja ogłosiła podobne restrykcje na początku października.

Warto zauważyć, iż Chiny, największy na świecie producent grafitu, ogłosiły w tym miesiącu ograniczenia eksportu tego kluczowego materiału używanego w akumulatorach pojazdów elektrycznych, w kolejnej próbie kontrolowania krytycznych dostaw minerałów w odpowiedzi na wyzwania związane z ich globalną dominacją produkcyjną.

Ministrowie G7 potwierdzili, iż istnieje uzasadniona potrzeba zmniejszenia zależności od konkretnego kraju” w zakresie dostaw krytycznych zasobów. – Całkowicie zgodziliśmy się na zbudowanie odpornych i niezawodnych łańcuchów dostaw” krytycznych minerałów, półprzewodników i baterii – powiedział Yasutoshi Nishimura, minister handlu gospodarza Japonii.

Ministrowie potwierdzili swoje obawy dotyczące szerokiego i ewoluującego zakresu polityk nierynkowych, które obejmują „wszechobecne, nieprzejrzyste i zakłócające handel subsydia przemysłowe” oraz wymuszony transfer technologii. jeżeli chodzi o Rosję, przedstawiciele G7 potępili zniszczenie ukraińskiej infrastruktury eksportu zboża podczas inwazji na ten kraj, a także decyzję Moskwy o jednostronnym zerwaniu rozmów w sprawie umowy, która umożliwiła ukraińskiemu gigantowi zbożowemu eksport pszenicy i innych produktów przez Morze Czarne.

G7: cisza na temat kryzysu

W przeciwieństwie do spotkania ministrów finansów G7 dwa tygodnie temu, na którym potępiono „ataki terrorystyczne” Hamasu na Izrael, ministrowie handlu nie wspomnieli o kryzysie na Bliskim Wschodzie, mówiąc jedynie, iż „starają się podnieść świadomość na temat wyzwań związanych z przemieszczaniem towarów humanitarnych przez granice międzynarodowe podczas klęsk żywiołowych i innych sytuacji kryzysowych”.

Idź do oryginalnego materiału