KredoBank otrzymał kolejne 10 mln euro od Komisji Europejskiej

1 dzień temu

8 października podczas Kongresu Common Future w Poznaniu KredoBank, wchodzący w skład Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) na realizację dodatkowej gwarancji Komisji Europejskiej w wysokości 10 mln EUR. Finansowanie przyznano w związku z planem Ukraine Facility (Pillar II), na wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w Ukrainie, które prowadzą swoją działalność w pobliżu obszarów aktywnych działań wojennych.

Zgodnie z dokumentem dodatkowa gwarancja umożliwi KredoBankowi udzielanie pożyczek ukraińskim przedsiębiorcom działającym w tzw. strefie „czerwonej” i „pomarańczowej” (z wyjątkiem terytoriów okupowanych), w których dostęp do finansowania bankowego jest szczególnie utrudniony.

Obecnie, zgodnie z umową zawartą z BGK 28 sierpnia bieżącego roku, Komisja Europejska przekaże dodatkowe 20 milionów euro gwarancji na wsparcie ukraińskich firm i tym samym zwiększy łączną kwotę gwarancji dla kredytowania ukraińskich przedsiębiorstw w pobliżu strefy aktywnych działań wojennych do 40 milionów euro. Z tej kwoty 10 milionów euro zostanie przeznaczone na dalszą współpracę z KredoBankiem, a kolejne 10 milionów euro zostanie przyznane innemu ukraińskiemu bankowi, który dołączył do programu.

„Jako bank rozwoju z podstawowym wsparciem Komisji Europejskiej, możemy aktywnie uczestniczyć we wdrażaniu działań europejskich i finansów dla wsparcia ukraińskich firm. Podpisane dziś umowy potwierdzające przyznanie dodatkowej puli w wysokości 20 mln euro na gwarantowanie kredytowania dla dwóch ukraińskich banków są najlepszym dowodem na skuteczność programu, nad którym prace trwały od wielu miesięcy. Chodzi o realne wsparcie dla ukraińskich przedsiębiorstw na obszarach znajdujących się w pobliżu strefy działań wojennych, gdzie trudno jest uzyskać nowe finansowanie”, – mówi Mirosław Czekaj, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego

Mechanizm wspierania ukraińskiego biznesu w ramach umowy pozostaje niezmieniony. Zgodnie z jej warunkami kwota gwarancji Komisji Europejskiej zostanie zdeponowana na specjalnym rachunku w Banku Gospodarstwa Krajowego i posłuży do zrekompensowania ewentualnych strat poniesionych na kredytach problemowych. Gwarancja pokryje 80% kwoty kredytu.

„KredoBank był jednym z pierwszych banków komercyjnych Ukrainy, który rozpoczął udzielanie kredytów przedsiębiorcom pracującym w tzw. „czerwonej” i „pomarańczowej” strefie. Nasi klienci zabezpieczyli prawie 6 000 miejsc pracy dzięki pożyczkom z KredoBanku w ramach naszego partnerstwa z Komisją Europejską i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Sektor rolniczy stał się niemal jednym z kluczowych kierunków naszego kredytowania, co w sumie stanowi w tej chwili prawie 50% całego limitu obowiązującego programu. Sektor prywatny Ukrainy, który w tej chwili działa w strefie podwyższonego ryzyka, potrzebuje jeszcze większego wsparcia finansowego, aby przetrwać i zapewnić Ukraińcom mieszkającym na tych terytoriach krytycznie potrzebne zasoby – mówi Jakub Karnowski, Pierwszy Wiceprezes Zarządu KredoBank S.A.

BGK i KredoBank rozpoczęły współpracę w ramach gwarancji Unii Europejskiej w styczniu 2023 roku. Na początku października 2024 roku suma udzielonych gwarancji UE wyniosła 20 mln EUR, co umożliwiło bankowi udzielenie kredytów dla ukraińskich przedsiębiorstw na kwotę ponad 24 mln EUR. Zdecydowana większość środków – prawie 70% finansowania – trafiła do przedsiębiorstw ze strefy „pomarańczowej” i „czerwonej”, czyli obszarów zwiększonego ryzyka. Wsparcie kredytowe otrzymały głównie przedsiębiorstwa działające w sektorach rolnym, przemysłowym i rolno-spożywczym.

Źródło: Kredobank

Idź do oryginalnego materiału