Kredyt 500 tys. zł na 30 lat? Nie dla wszystkich. Jak bank sprawdza zdolność kredytową?

3 tygodni temu
Zdjęcie: Kredyt 500 tys. na 30 lat? Nie dla każdego. Jak bank sprawdza zdolność kredytową?, fot. Beata Kitowska / Agencja Wyborcza.pl


Od czego jest uzależniona zdolność kredytowa? Na możliwość zaciągnięcia kredytu ma wpływ nie tylko pensja. Bank bierze pod uwagę również inne czynniki, które przed sprawdzaniem zdolności można poprawić.
Zdolność kredytowa to nic innego jak możliwość zaciągnięcia oraz spłaty kredytu. Określa ona prawdopodobieństwo tego, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacać raty w terminie i jest obliczana za każdym razem, kiedy osoba stara się o nowe zobowiązanie finansowe. Zdolność jest brana pod uwagę nie tylko przy kredytach gotówkowych, hipotecznych i samochodowych, ale także w przypadku kredytów ratalnych.


REKLAMA


Zobacz wideo Napędzamy rynek kredytów mieszkaniowych, ale czy informujemy kredytobiorców co ich czeka za dekadę?


Od czego zależy zdolność kredytowa? Bank bierze pod uwagę kilka czynników
Najważniejszym czynnikiem budującym zdolność kredytową jest dochód. Na podstawie wpływów na konto bank przedstawia maksymalną kwotę kredytu, którą jest w stanie zaoferować. Składając wniosek o kredyt, najlepiej mieć umowę o pracę na czas nieokreślony, ale posiadanie innej umowy nie przekreśla szans na pozytywną decyzję.
Zobacz też: Co dostaną pracownicy Kauflandu i Lidla na święta? "4 rodzaje paczek". Będą też dla dzieci i emerytów


Skarbówka kontroluje Polaków. Sprawdza finanse i tytuły przelewów - zdjęcie ilustracyjne ultramarine5/Istock.com


Jednak nie tylko zarobki są ważne. Bank bierze pod uwagę również wydatki gospodarstwa domowego, czyli stałe koszty utrzymania oraz historię kredytową. Sprawdzi terminowość spłacania poprzednich rat, a także informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej.


Jak zwiększyć zdolność kredytową? Zrób to, zanim udasz się do banku
To, czy mamy możliwość zaciągnięcia hipoteki na 30 lat, jest uzależnione od zdolności kredytowej. Czy można ją poprawić? Okazuje się, iż aby zwiększyć szansę na przyznanie pozytywnej decyzji, wystarczy zastosować kilka trików, a bank spojrzy na nas nieco przychylniej.


Inne zobowiązanie finansowe warto spłacić, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to je skonsolidować. Mowa tutaj nie tylko o pożyczkach, ale i o ratach i kartach kredytowych.
Zalegalizuj związek, jeżeli druga połówka ma czystą historię kredytową. Zsumowane dochody dwóch osób mają większe szanse na kredyt niż dochody singla.
Wydłuż okres kredytowania. Im jest krótszy, tym wyższa jest rata, a nie każdy ma wysokie zarobki, aby sobie na nią pozwolić.
Postaw na raty równe, a nie malejące. Taki sposób spłaty pozwoli uzyskać wyższą zdolność.


jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału