Właśnie zaczął się trzeci nabór wniosków w sprawie udzielenia bezzwrotnej dotacji z BGK. Wnioski o wydanie promesy, która jest obligatoryjnym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie, można składać w PKO Banku Polskim. Kredyt można przeznaczyć na inwestycje, które obniżą zużycie energii w firmie, a docelowo przyczynią się do obniżenia kosztów i ograniczenia śladu węglowego. Dofinansowanie wynosi 25-80 proc. wydatków na inwestycję.
Jak wynika z danych BGK w pierwszym naborze firmy złożyły 286 wniosków o dofinansowanie, a w drugim już 728. Najczęściej wskazywane przez klientów cele inwestycyjne to termomodernizacja budynków służących działalności gospodarczej, wymiana dotychczasowych maszyn na nowe, bardziej energooszczędne odpowiedniki czy zakup instalacji OZE wraz z magazynem energii.
– Obserwujemy coraz większe zainteresowanie finansowaniem inwestycji proekologicznych wśród małych i średnich firm. Potwierdza to fakt, iż liczba wydanych przez PKO Bank Polski promes na potrzeby złożenia wniosków o dofinansowanie wzrosła prawie trzykrotnie w drugim naborze w porównaniu z pierwszym. Jako partner numer 1 dla polskiego biznesu chcemy wspierać firmy w transformacji energetycznej odpowiednimi rozwiązaniami finansowymi i narzędziami – mówi Monika Palimąka, dyrektor Departamentu Programów Publicznych ESG w PKO Banku Polskim.
Kredyt ekologiczny – dla kogo?
Mikro-, małe i średnie firmy, a także małe spółki o średniej kapitalizacji (small mid-caps) i spółki o średniej kapitalizacji (mid-caps) mogą już składać wnioski w PKO Banku Polskim o kredyt ekologiczny z dotacjami z BGK. Kredyt można przeznaczyć na inwestycje, które obniżą zużycie energii w firmie np. termomodernizację, modernizację infrastruktury technicznej czy inwestycje w OZE. Dofinansowanie pokryje od 25 do 80 proc. wydatków na inwestycję.
Kredyt ekologiczny – na co?
Kredyt ekologiczny z dotacją można przeznaczyć na: zakup maszyn i urządzeń, prace i materiały budowlane, wartości niematerialne i prawne (np. patenty, licencje, know-how), studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne. Po zrealizowaniu inwestycji firma powinna obniżyć zużycie energii (np. elektrycznej, gazowej) o min. 30 proc. w porównaniu do stanu przed inwestycją. Przed złożeniem wniosku o kredyt firma powinna przeprowadzić audyt energetyczny planowanego projektu. Co ważne, jego koszty można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych projektu. Wielkość wsparcia dla inwestycji zależy od jej charakteru, miejsca realizacji i wielkości projektu i może wynieść od 25 do 80 proc. Dotacja stanowi refundację części kapitałowej kredytu ekologicznego przeznaczonego na pokrycie kosztów kwalifikowanych przedsiębiorcy.
Wnioski o kredyt można składać w oddziałach PKO Banku Polskiego. Po pozytywnym rozpatrzeniu klient otrzymuje promesę, czyli zobowiązanie do udzielenia kredytu, która będzie stanowić załącznik do wniosku o finansowanie do BGK. Następnie do 31 stycznia 2025 r. klient powinien złożyć wniosek o dofinansowanie do BGK. Gdy BGK zdecyduje o przyznaniu dofinansowania, firma otrzymuje wypłatę pieniędzy z kredytu.
Projekt jest finansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027. Budżet przeznaczony na dofinansowanie firm w aktualnym naborze wynosi 660 mln zł.