Kredyt konsolidacyjny – gdzie najłatwiej dostać?

zgarnijpremie.pl 2 miesięcy temu

Kredyt konsolidacyjny to instrument finansowy, który pozwala na połączenie kilku zobowiązań finansowych w jedną pożyczkę o nieco dłuższym okresie kredytowania, ale za to z niższą ratą. Takie rozwiązanie pozwala na uporządkowanie posiadanych kredytów oraz odciążenie domowego budżetu. Podpowiadamy, kiedy i w jaki sposób warto konsolidować kredyty.

Spis treści
  1. Ranking kredytów konsolidacyjnych- gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?
  2. Co to jest kredyt konsolidacyjny?
  3. Jak skonsolidować kredyt?
  4. Jakie kredyty można skonsolidować?
  5. Dokumenty wymagane przy ubieganiu się o kredyt konsolidacyjny
  6. Ile kosztuje kredyt konsolidacyjny?
  7. Czy konsolidacja kredytów to dobry pomysł?
  8. Co to jest pożyczka konsolidacyjna?
  9. Czy kredyt konsolidacyjny jest łatwo dostępny?
  10. Czy nadpłata kredytu konsolidacyjnego jest możliwa i opłacalna?
  11. Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej
  12. Kredyt konsolidacyjny – podsumowanie

Ranking kredytów konsolidacyjnych- gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze oferty pożyczek konsolidacyjnych w największych bankach działających w Polsce. Warto zauważyć, iż wiele banków oferuje kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką do wykorzystania. Dzięki takiemu zestawieniu można wybrać dla siebie najtańszy kredyt konsolidacyjny. Porównywarki kredytów konsolidacyjnych to jedne z najczęściej odwiedzanych porównywarek produktów bankowych.

Alior Bank: Internetowy Kredyt KonsolidacyjnyRRSO: 12,57%Max kwota: 200 tys. złMax okres: do 120 miesięcyWniosek
PKO BP: Pożyczka konsolidacyjnaRRSO: 14,94%Max kwota: 300 tys. złMax okres: do 120 miesięcyWniosek
BNP Paribas: Kredyt konsolidacyjnyRRSO: 11,55%Max kwota: 230 tys. złMax okres: do 120 miesięcyWniosek
Pekao SA: Pożyczka konsolidacyjnaRRSO: 11,56%Max kwota: 250 tys. złMax okres: do 120 miesięcyWniosek
Santander Bank Polska: Kredyt konsolidacyjnyRRSO: 18,95%Max kwota: 300 tys. złMax okres: do 120 miesięcyWniosek
Santander Consumer Bank: Kredyt konsolidacyjnyRRSO: 12,67%Max kwota: 150 tys. złMax okres: do 120 miesięcyWniosek

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to rodzaj pożyczki, której celem jest spłata kilku istniejących zobowiązań kredytowych, takich jak kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, karty kredytowe i inne pożyczki, poprzez połączenie ich w jeden nowy kredyt. Dzięki temu, zamiast spłacać kilka różnych rat w różnych terminach, dłużnik spłaca tylko jedną ratę miesięcznie, która jest większa, ale łatwiejsza do kontrolowania i spłacania kolejnych rat kredytu konsolidacyjnego w terminie. Jak wszystkie rozwiązania również kredyt konsolidacyjny gotówkowy ma zwoje zalety oraz wady:

zalety kredytu konsolidacyjnego:

  • Prostota i wygoda: zamiast pamiętać o kilku różnych terminach spłaty i kwotach, dłużnik ma tylko jedną ratę do spłacania, co jest największą zaletą, jaką zapewnia konsolidacja pożyczek.
  • Niższe miesięczne raty: często kredyt konsolidacyjny oferuje dłuższy okres spłaty, co może zmniejszyć wysokość miesięcznej raty.
  • Potencjalnie niższe oprocentowanie: jeżeli dłużnik posiada kredyty z wysokim oprocentowaniem, konsolidacja może pozwolić na wynegocjowanie lepszych warunków finansowych.

wady kredytu konsolidacyjnego:

  • Dłuższy okres spłaty: choć miesięczne raty mogą być niższe, całkowity koszt kredytu może być wyższy ze względu na wydłużony okres spłaty.
  • Koszty dodatkowe: mogą wystąpić opłaty związane z zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego, takie jak prowizje, ubezpieczenia, czy inne opłaty administracyjne.
  • Ryzyko zadłużenia: o ile dłużnik nie zmieni swoich nawyków finansowych, może ponownie wpaść w spiralę zadłużenia.

Jak skonsolidować kredyt?

Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny należy przeanalizować swoją sytuacje finansową i mieć świadomość posiadania wszystkich aktualnych zadłużeń. Należy pamiętać przed złożeniem wniosku w wybranym banku udzielającym kredytów konsolidacyjnych, iż aby dostać kredyt konsolidacyjny musimy posiadać dobrą zdolność kredytową. Dodatkowo rozpatrując nasz wniosek o kredyt konsolidacyjny bank będzie sprawdzał w Biurze Informacji Kredytowej, czy nasza historia kredytowa jest bez zarzutu. Kredyt konsolidacyjny ze złą historią kredytową może być bardzo trudny do uzyskania. Dlatego rozważając ubieganie się o konsolidację kredytów należy zdecydować się na takie rozwiązanie zanim dojedzie do zaległości w spłacie rat kredytu, ponieważ później możliwość skorzystania z konsolidacji kredytów może być ograniczona.

Przykładowy formularz kontaktowy:

Zakładając jednak, iż mamy pozytywną historię oraz zdolność kredytową to najlepszą metodą na znalezienie aktualnej oferty kredytów konsolidacyjnych to wizyta na rankingu kredytów konsolidacyjnych. Spośród dostępnych ofert wybieramy tę, która wydaje nam się najkorzystniejsza, chociaż tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać kilka ofert, i złożenie wniosku z prośbą o kontakt dzięki formularza kontaktowego. W zależności od baku możemy spodziewać się telefonu jeszcze tego samego dnia. Podczas rozmowy konsultant zbierze od nas niezbędne informacje o posiadanych kredytach i pożyczkach, aby mógł zaproponować nam jeden zbiorczy kredyt konsolidacyjny. jeżeli warunki kredytu będą nam odpowiadały wówczas trzeba będzie udać się do oddziału banku, aby podpisać umowę.

Jakie kredyty można skonsolidować?

Tak na prawdę zakres rodzajów kredytów, jakie możemy skonsolidować zleży od oferty danego banku. Najczęściej jednak jest to:

  • kredyt gotówkowy;
  • kredyt hipoteczny;
  • kredyt ratalny;
  • kredyt samochodowy;
  • kredyt mieszkaniowy;
  • karta kredytowa;
  • debet w rachunku bankowym;
  • kredyt odnawialny.

Dokumenty wymagane przy ubieganiu się o kredyt konsolidacyjny

Naturalnie sam wniosek o udzielnie kredytu konsolidacyjnego gotówkowego oraz sama rozmowa z konsultantem banku nie wystarczy, aby go otrzymać. Tak, jak w przypadku innych produktów kredytowych bank musi mieć pewność, komu udziela kredytu oraz czy będziemy w stanie spłacić kredyt konsolidacyjny. Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny potrzebne będą następujące dokumenty:

Dokument tożsamości – naturalnie bank musi zweryfikować naszą tożsamość. Często zdarzają się przypadki wyłudzeń kredytów na podstawie fałszywych dokumentów. Podstawowym dokumentem, za pomocą którego potwierdzimy tożsamość jest naturalnie dowód osobisty. O kredyty konsolidacyjne mogą ubiegać się nie tylko obywatele polscy, ale również obcokrajowcy. W ich przypadku dokumentem tożsamości będzie karta pobytu i paszport.

Dokumenty dochodowe – to, iż otrzymaliśmy wcześniej od innych banków zgodę na udzielenie kredytów nie jest dla banku rozważającego udzielenia nam kredytu konsolidacyjnego gwarantem posiadania przez nas zdolności kredytowej. Na pewno trzeba będzie dostarczyć dokumenty, które zaświadczą o otrzymywaniu dochodu (jego wysokości oraz źródła). Takim dokumentem jest zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy, ale również wyciągi z konta, które potwierdzą poziom naszych przychodów oraz wydatków w skali miesiąca.

UWAGA: jeżeli o kredyt konsolidacyjny ubiegamy się w banku, który prowadzi nam konto bankowe to zwykłe oświadczenie o źródle dochodu i jego wysokościach powinno wystarczyć (bez zaświadczenia od pracodawcy). Bank ma wgląd w historię naszego konta i samodzielnie może sprawdzić wpływy oraz wydatki.

Dokumenty aktywnych zobowiązań – oczywiście, jeżeli chcemy skonsolidować posiadane kredyty to bank, w którym chcemy to zrobić musi mieć pełną świadomość, jakie zobowiązania, ile oraz w jakieś wysokości na nas ciążą. W tym celu musimy przedstawić umowy kredytów lub pożyczek oraz zaktualizowane informacje o poziomie zadłużenia.

Ile kosztuje kredyt konsolidacyjny?

Koszt kredytu konsolidacyjnego to tak, jak w przypadku innych rodzajów kredytów oprocentowanie oraz prowizja banku. W zależności jednak od oferty banku mogą pojawić się też dodatkowe koszty w postaci takich opłat za udzielenie karencji lub restrukturyzacji umowy. W przypadku każdego produktu kredytowego najłatwiejszym sposobem na porównanie kosztów jest poziom RRSO.

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wskaźnik, który umożliwia szybkie i łatwe porównanie ofert kredytów konsolidacyjnych różnych banków. RRSO wyrażane jest procentowo i zawiera większość elementów wpływających na koszt kredytu:

  • oprocentowanie nominalne – im niższe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego tym lepiej dla kredytobiorcy
  • prowizję za udzielenie finansowania – czasami w ramach promocji banki znacznie obniżają koszt prowizji lub całkowicie z niej rezygnują. Przykładowo Kredyt konsolidacyjny Alior Bank oferuje brak prowizji za udzielenie kredytu.

Naturalnie im niższe RRSO, tym lepiej. Każda oferta posiada opisany przykład pożyczki dla pewnych założeń, jak kwota kredytu i okres kredytowania. Pomaga w tym kalkulator kredytów konsolidacyjnych, który łatwo znajdziemy w sieci. Poza RRSO na ostateczny koszt kredytu konsolidacyjnego wpływ ma całkowita kwota kredytu czy wysokość miesięcznej raty. Miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego powinna uwzględniać nasze realne zdolności kredytowe, tak aby nie obciążała za bardzo naszego miesięcznego budżetu.

Czy konsolidacja kredytów to dobry pomysł?

O tym gdzie najlepiej skonsolidować kredyty dowiemy się składając np. wnioski o kredyt konsolidacyjny online w wybranych instytucjach finansowych. W zamian otrzymamy oferty, w których zawarte będą warunki kredytu konsolidacyjnego, na które możemy przystać lub nie. W zasadzie nie ma odgórnie limitu posiadanych kredytów konsolidacyjnych, ale ideą konsolidacji i zamienienie wielu zobowiązań finansowych w jeden zbiorczy kredyt, ewentualnie kilka.

Konsolidacja karty kredytowej, konsolidacja kredytu hipotecznego i inne rodzaje kredytów to często spotykane zabiegi finansowe stosowane przez kredytobiorców. Kredyt konsolidacyjny gdzie można związać ze sobą wiele zadłużeń to szansa na uporządkowanie swoich domowych finansów, tak aby nie popaść w większe problemy finansowe, jak niewypłacalność. Dodatkowo kredyt konsolidacyjny hipoteczny umożliwia połączenie posiadanego kredytu hipotecznego z innymi zobowiązaniami gotówkowymi.

Co to jest pożyczka konsolidacyjna?

Tak na prawdę termin pożyczka konsolidacyjna oraz kredyt konsolidacyjny używany jest zamiennie przez klientów, jak i same banki. W obu przypadkach mechanizm działania jest ten sam. Negocjujemy jedno zbiorcze zobowiązanie finansowe w miejsce wielu innych kredytów, czy pożyczek zaciągniętych w różnych instytucjach.

Najważniejszą różnicą jeżeli chodzi o te dwa popularne terminy to taka, iż kredyt konsolidacyjny oferowany może być wyłącznie przez banki, a instrument finansowy o tym samym działaniu, ale o nazwie pożyczka konsolidacyjna jest dostępna dla innych instytucji finansowych niż banki.

Należy jednak mieć na uwadze, iż oferty konsolidacji kredytów oferowane przez inne instytucje niż banki może i mają uproszczony proces ubiegania się o kredyt oraz niższy poziom wymogów, ale to kredyty oferowane przez banki należy traktować, jako te bezpieczniejsze oraz na bardziej preferencyjnych warunkach.

Czy kredyt konsolidacyjny jest łatwo dostępny?

Kredyt konsolidacyjny dla przeciętnego konsumenta jest stosunkowo przystępny. Oczywiście przyznawalność kredytów uzależniona jest od obecnej kondycji gospodarki oraz polityki danego banku. Każdy przyznany kredyt to ryzyko dla instytucji udzielającej pożyczek. Dlatego nie każdy bank podchodzi to przyznawania kredytów tak samo swobodnie. Pomoc doradcy kredytowego może okazać się bezcenne w przypadku, kiedy samodzielnie trudno byłoby nam znaleźć instytucję, która zgodzi się skonsolidować nasze kredyty.

Czy nadpłata kredytu konsolidacyjnego jest możliwa i opłacalna?

Jeśli w trakcie spłacania kredytu konsolidacyjnego okaże się, iż mamy środki, aby dokonać nadpłaty kredytu to naturalnie istnieje taka możliwość. Zwłaszcza jeżeli do ostatecznej spłaty całej pożyczki pozostało jeszcze sporo czasu. jeżeli jednak do całkowitej spłaty pozostało już kilka rat to wcześniejsza spłata kredytu konsolidacyjnego może okazać się mniej opłacalna, ponieważ koszty przedterminowej spłaty mogą przewyższyć sumę zobowiązań pozostałych do zwrócenia.

Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej

Z reguły korzystając z ofert kredytów konsolidacyjnych oferowanych przez banki możemy być pewni, iż bez zdolności kredytowej nie otrzymamy kredytu. To samo dotyczy sytuacji, w której znajdujemy się już w rejestrze dłużników i ciąży na nas egzekucja komornicza.

Kredyt konsolidacyjny – podsumowanie

Definicja kredytu konsolidacyjnego jest bardzo prosta. Posiadając wiele zobowiązań finansowych w różnych instytucjach scalamy je w jeden większy kredyt o dłuższym okresie spłaty, ale lżejszymi do udźwignięcia finansowego ratami. Kredyt konsolidacyjny na dłużysz okres czasu nie oznacza, iż nie możemy go spłacić wcześniej, jeżeli nasza sytuacja finansowa ulegnie poprawie. Starając się o konsolidację kredytów warto złożyć wnioski w kilku bankach jednocześnie i porównać ze sobą otrzymane oferty. Dzięki temu będziemy mogli wybrać najkorzystniejsze warunki dla siebie.

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!

Nie przegap
9 lipca 2024 Konta osobiste
560 zł premii za mKonto Intensive mBanku w promocji
Zostało 63 dni
8 lipca 2024 Konta osobiste
Voucher Pluxee 100 zł w limitowanej promocja Konta Santander z voucherem – razem 1 250 zł premii w puli
Zostało 14 dni
2 lipca 2024 Konta osobiste
610 zł premii za konto osobiste Banku BNP Paribas
Zostało 4 dni
1 lipca 2024 Konta osobiste
500 zł na jeszcze prostszych warunkach za konto ING Banku Śląskiego
Zostało 44 dni
Czytaj więcej
11 lipca 2023 Konta osobiste – poradniki
Kiedy bank może zablokować Ci konto?
20 grudnia 2022 Finanse codzienne – poradniki
Co potrafi wirtualna karta płatnicza do konta bankowego?
22 listopada 2021 Konta osobiste – poradniki
Dodatkowe konto w banku – czy można i czy warto?
1 marca 2024 Finanse codzienne – poradniki
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – czy to się opłaca?
Idź do oryginalnego materiału