Trwa posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego może zapaść decyzja ws. obniżenia stóp procentowych - wcześniej do takiego działania wzywali m.in. premier Donald Tusk i marszałek Szymon Hołownia. Posiedzenie tradycyjnie będzie zwieńczone konferencją prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Kredytobiorcy czekają na przełom. Dziś decyzja NBP ws. stóp procentowych
Eksperci spodziewają się, iż na trwającym posiedzeniu RPP zapadnie ważna dla kredytobiorców decyzja ws. zmian stóp procentowych. Mówił o tym prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński.
Glapiński o obniżce stóp procentowych
Możliwość obniżenia stóp w najbliższym czasie wskazał prezes NBP. Na kwietniowej konferencji po posiedzeniu Rady ocenił, iż może to nastąpić w maju i kolejnych miesiącach.
Glapiński zaznaczył jednak, iż nie powinien być to cykl obniżek, a jednorazowe dostosowanie do niższej inflacji. Według niego w tym roku, w scenariuszu optymistycznym, mogłoby dojść do dwóch obniżek stóp, po 0,5 pkt proc.
ZOBACZ: Porównali ceny świątecznych produktów w Polsce i w Niemczech. Zaskakujące wyniki
Wcześniej, przez dłuższy czas, prezes NBP przekonywał, iż m.in. z powodu podwyższonej inflacji nie ma przestrzeni do zmiany stóp procentowych. Zwracał uwagę, iż w warunkach trwającego ożywienia gospodarczego, szybkiego wzrostu płac i luźnej polityki fiskalnej, RPP musi prowadzić politykę pieniężną tak, by nie dopuścić do utrwalenia się inflacji na podwyższonym poziomie.
Członek RPP: Stopy procentowe będą obniżone
Członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki mówił w jednym z kwietniowych wydań "Gościa Wydarzeń" o tym, czy i kiedy możemy spodziewać się obniżki stóp procentowych. Ich poziom wpływa na to, jakiej wysokości raty płacą kredytobiorcy. - O potrzebie i przestrzeni na obniżenie stóp mówię od co najmniej pięciu-sześciu miesięcy - zaznaczył.
Zasiadający w Radzie rozpoczęli w kwietniu "na dobre" debatę na ten temat. - W 2023 roku mieliśmy inflację na poziomie pewnie 11 proc. średniorocznie, a teraz mamy 4,9 i wygląda na to, iż pod koniec roku będziemy mieć ją poniżej 4 - wyjaśniał Kotecki.
ZOBACZ: Apple nie owija w bawełnę. Ceny mogą pójść w górę!
Dopytywany przez Piotra Witwickiego, kiedy dokładnie możemy spodziewać się obniżek, Ludwik Kotecki podał datę 7 maja - po posiedzeniu RPP. - Wszyscy z nas mówią, iż na posiedzeniu będzie dyskusja o obniżkach. Pytanie nie brzmi "czy", tylko "ile" wyniosą te podwyżki i czy to będzie początek cyklu, czy jednorazowe dostosowanie - tłumaczył Ludwik Kotecki.
