KRUS rozsyła rolnikom PIT-y za 2023 rok

11 miesięcy temu

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) już rozpoczęła proces wysyłki deklaracji podatkowych PIT do świadczeniobiorców. Musi je dostarczyć do końca lutego. PIT za 2023 rok powinniśmy złożyć do 30 kwietnia.

Generalnie jeżeli naszymi jedynymi dochodami są dochody z emerytury lub renty — wtedy nie musimy rozliczać się sami. Z tego względu, iż KRUS zrobił to już za nas i obliczył PIT za 2023 rok. Są jednak wyjątki. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące PIT-ów od KRUS.

PIT-40A — dla emerytów i rencistów

Ten formularz dotrze do osób, które w 2023 r. otrzymały rolnicze świadczenia emerytalno-rentowe, takie jak emerytury rolnicze, renty rolnicze z tytułu niezdolności do pracy, rodzicielskie świadczenie uzupełniające oraz inne, otrzymają formularz PIT-40A. Ten formularz to roczne obliczenie podatku przez KRUS.

Warto zauważyć, iż PIT-40A zostanie przekazany tym, którym Kasa rozliczyła podatek dochodowy za 2023 r. Przy czym saldo rozliczenia wyniosło „0 zł” lub wystąpiła niedopłata podatku. Ta zostanie potrącona ze świadczenia za marzec 2024 r.

PIT-11A — dla osób z nadpłatą podatku

Formularz PIT-11A otrzymają ci emeryci, renciści oraz beneficjenci rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którym Kasa nie mogła rozliczyć podatku i przekazać PIT-40A. Na przykład dotyczy to tych, którzy nie pobierali świadczenia przez cały 2023 r.

PIT-11 — dla krewnych zmarłego, alimentobiorców i sołtysów

Formularz PIT-11 dostaną osoby, którym Kasa wypłacała niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej. Także tym, którym alimenty potrącała ze świadczenia rolniczego. Dotrze także do osób pobierających świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.

PIT za 2023 rok — możliwości zmian i złożenie deklaracji

Wszystkie wymienione formularze mają dotrzeć do świadczeniobiorców najpóźniej do 29 lutego 2024 r.

Osoby otrzymujące PIT-40A, PIT-11A lub/i PIT-11 mają możliwość zaakceptowania lub zmiany zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36 (dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą).

Jeśli chcemy zaakceptować lub zmienić swoje zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z różnych opcji. Możemy to zrobić elektronicznie lub skorzystać z formularzy w formie papierowej i złożyć je osobiście w urzędzie skarbowym.

Zeznanie podatkowe przygotowane przez KAS będzie dostępne na portalu podatkowym www.podatki.gov.pl w usłudze Twój e-PIT od 15 lutego. jeżeli nic z nim nie zrobimy, zostanie ono uznane automatycznie za złożone.

Przypomnienie od KRUS

Kasa przypomina przy tym, iż każda osoba otrzymująca PIT-40A, PIT-11A lub/i PIT-11, która chce skorzystać z ulg podatkowych (np. za zakup leków czy rehabilitację) czy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, powinna dokonać zmiany zeznania podatkowego przed 30 kwietnia 2024 r.

Od 2024 r. 1,5% podatku na rzecz organizacji rolniczych

Również jeżeli chcemy przekazać 1,5 procent podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, a robimy to po raz pierwszy, lub chcemy zmienić organizację, powinniśmy, także przed 30 kwietnia, złożyć do US wypełniony PIT-OP.

Przypominamy, iż od 2024 r. podatnik podatku rolnego może przekazać 1,5% związkowi: zawodowemu rolników indywidualnych, rewizyjnemu zrzeszającemu rolnicze spółdzielnie produkcyjne, Krajowemu Związkowi Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Źródło: KRUS

Czytaj również: Od 1 marca 2024 r. wyższe emerytury rolnicze

Idź do oryginalnego materiału